• O nas ikona
 • 28.03.2022

  Konspekty zajęć do spektakli dostępnych online

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypominamy konspekty zajęć do spektakli, które możecie obejrzeć z klasą online.

  miniatura artykułu

  1. "Baśń o trzech konikach" w reżyserii Piotra Klimka

  Justyna Czarnota: Prrr! Iha! Wiśta-wio! – czyli poznajemy życie koni

  Podczas pracy uczniowie ćwiczą dużą i małą motorykę oraz emisję głosu, a także zdobywają podstawową wiedzę o sposobie poruszania się koni.

  Katarzyna Piwońska: „Drzewo znało wszystkie leśne tajemnice..."

  Zajęcia pozwalają zwrócić uwagę na to, że życie zwierząt - podobnie jak ludzi - splecione jest z cyklem przemian natury. Uczniowie przyglądają się cechom charakterystycznym poszczególnych pór roku i na tej podstawie tworzą opowieści dotyczące życie leśnych stworzeń.

  2. "Staś i zła noga" w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego

  Justyna Czarnota, Joanne Krukowska-Gulik: Staś, Zła Noga i Mama. Trzy miesiące później

  Podczas zajęć uczniowie zastanawiają się nad dalszymi losami bohaterów historii i przedstawiają je w formie komiksu.

  3. "Krzyżacy" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego

  Weronika Łucyk Obraz wojny w „Krzyżakach". Okiem autora, reżysera, czytelników

  W trakcje zajęć uczniowie analizują sposób przedstawiania wojny we fragmencie powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Następnie porównają literacką wizję z ujęciem scenicznym spektaklu Jakuba Roszkowskiego. Na koniec uczniowie stworzą instalacje plastyczne ukazujące ich perspektywę na wojnę opisaną przez Sienkiewicza.

  4. "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny

  Nikolett Gábri: Między nami dobrze jest – o relacjach między bohaterami

  Uczniowie przyjrzą się podczas zajęć relacji pomiędzy światami bohaterów spektaklu Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest” zrealizowanym przez TR Warszawa. Pomoże im w tym analiza koncepcji wizualnej spektaklu przedstawienia i wypowiedzi bohaterów. Co mają one na celu i jakie zadania spełniają w budowaniu dwóch pojawiających się w spektaklu światów.

  Dorota Ogrodzka: Między nami dobrze jest?

  Warsztat ma na celu zachęcenie uczniów do przyglądania się strukturze i językowi konfliktów w życiu publicznym – zarówno w jego rodzinnym wymiarze, jak i w makroskali. Jest laboratorium działania teatralnego i dramaturgicznego: obiera za temat przestrzeń publiczną i jej performatywny charakter. Punktem odniesienia do rozmów jest tekst Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” i jego sceniczna adaptacja w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

  5. "Chłopi" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka

  Magdalena Szpak: Od swatów do wesela – o zawieraniu małżeństwa w „Chłopach" Reymonta oraz spektaklu W. Kościelniaka

  Podczas zajęć uczniowie przyjrzą się kolejnym etapom na drodze do małżeństwa Jagny Paczesiówny i Macieja Boryny w powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, porozmawiają o obyczajach swatów i zrękowin, a następnie obejrzą fragment przedstawienia Wojciecha Kościelniaka dotyczący wesela. Zastanawiają się, na czym polegał proces zawarcia małżeństwa w tamtych czasach i jak został przedstawiony w spektaklu. 

  6. "Makbet" w reżyserii Grzegorza Jarzyny

  oraz "Makbet" w reżyserii Andrzeja Wajdy

  Katarzyna Piwońska: Makbet, Banko i przepowiednia – analiza sceny

  Podczas zajęć uczniowie analizują scenę dramatu, w której Makbet i Banko słyszą przepowiednię Czarownic. Zestawiają ją z dwiema scenicznymi realizacjami dostęnymi online – w reżyserii Andrzeja Wajdy i Grzegorza Jarzyny. Lekcja jest okazją do zastanowienia się nad rolą reżysera w pracy nad spektaklem.

  Karolina Pluta" Znaczenie przestrzeni

  Scenariusz jest pomysłem na interpretację spektaklu poprzez wyjście w rozmowie od kategorii przestrzeni. Autorka realizuje tę koncepcję na przykładzie spektaklu „Macbeth” Grzegorza Jarzyny (zapis dostępny online). Można jednak zaproponowane działania zaadaptować do omawiania innych przedstawień, w których przyjęte przez twórców rozwiązania przestrzenne są istotne dla odczytania dzieła.

  7. "H." w reżyserii Jana Klaty

  Karolina Pluta: Teatralne śledztwo

  W głowach widzów po obejrzeniu przedstawienia często rodzą się pytania– coś jest niezrozumiałe, coś innego nie daje spokoju, coś przywodzi na myśl odległe skojarzenia. W niniejszym scenariuszu te niewiadome stają się podstawą do rozmów o spektaklu. Uczniowie sami zdają pytania, a następnie szukają odpowiedzi.

  8. "Kartoteka" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego

  Katarzyna Krajewska: Kim jest bohater „Kartoteki" Tadeusz Różewicza? Rozmowa o pokoleniach

  Podczas zajęć uczniowie podejmą temat przynależności pokoleniowej. Punktem wyjścia do tych rozważań w pierwszej części jest przyglądanie się bohaterowi „Kartoteki" Tadeusza Różewicza i próba odpowiedzi na pytania, kim jest i do jakiego pokolenia należy. W drugiej części zajęć uczniowie stworzą instalację dźwiękową, która będzie dotyczyła ich generacji. Poprowadzenie tego etapu na godzinie wychowawczej można zaproponować wychowawcy klasy.

  9. "Śluby panieńskie" w reżyserii Jana Englerta

  Anna Zalewska-Uberman: Amanci i amantki w teatrze. Na podstawie „Ślubów panieńskich” A. Fredry w reżyserii Jana Englerta

  Podczas zajęć uczniowie oglądają spektakl „Śluby panieńskie" z Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Jana Englerta. Śledzą miłosne perypetie bohaterów i ich stosunek do zalotów. Przyglądają się postawom Albina, Gustawa, Klary i Anieli poprzez pryzmat figur amanta i amantki.

  10. "Zdążyć przed Panem Bogiem" w reżyserii Andrzeja Brzozowskiego

  Aleksandrz Drzazga: Bohaterowie z getta – „Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall

  Podczas zajęć uczniowie przyglądają się bohaterom reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. W toku rozmów w grupach zastanawiają się nad kluczowymi dla nich wydarzeniami i wartościami, które kierowały ich postępowaniem. Następnie każdy tworzy pracę plastyczną – pudełko pamięci o bohaterze.

   

  Zobacz też

  diamond icon
  diamond icon