11.01.2022

Nowe miejsce teatru w szkole – oglądaj rejestracje rozmów, kiedy chcesz!

Umknęło Ci któreś ze spotkań webinarowych? Wszystkie dotychczasowe rozmowy znajdziesz tu!

miniatura artykułu

 

„Nowe miejsce teatru w szkole” to cykl webinariów pokazujący różnorodne sposoby wykorzystania teatru w procesie nauczania. W rozmowach biorą udział osoby, które w swojej pracy w szkole sięgają po działania teatralne. Opowiadają o tym, jak korzystać z nich, by budować bliskie relacje w grupie, rozwijać autonomię i kreatywność uczniów. To okazja do zebrania inspiracji i przyjrzenia się roli teatru w szkole na nowo. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022 odbyło się pięć webinariów. Wszystkie są dostępne online – zapraszamy do oglądania! Wystarczy kliknąć w tytuł spotkania:

 

Teatr na zajęciach przedmiotowych jest możliwy i to bez szkody dla podstawy programowej! Jeśli chcecie dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy na webinar, podczas którego spróbujemy wyjaśnić, czym jest pedagogika teatru. Opowiemy, jak wprowadzić teatr na lekcje i dlaczego warto to robić. Podzielimy się doświadczeniem, podpowiemy, jak zacząć, skąd czerpać pomysły.

Prowadzenie: Katarzyna Kanowska

Goście: Beata Bohdziewicz-Sulecka, Anna Grabiańska, Marta Knopik

 

Akademia szkolna - co zawiera w sobie to hasło? Dlaczego to głównie nauczyciele tworzą akademie? A gdyby włączyć w ten proces uczniów? Realizacja akademii wraz z uczniami może być szkołą samodzielności, wpływu na rzeczywistość czy pierwszym krokiem w kierunku realizacji idei kultury partycypacyjnej. Jakie są akademie, a jakie mogłyby być?

Prowadzenie: Aleksandra Drzazga

Goście: dr Joanna Lisiewicz, Marta Pawliczek

 

Co można zrobić z teatrem w szkole? Jakie funkcje może spełniać i do czego może się przydać? W jakich miejscach się pojawia? i jakie nowe miejsca dla teatru w szkole widzą nauczyciele? Zapraszamy do słuchania, komentowania i refleksji.

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Goście: Xymena Borowiak, Wojciech Machoń

 

Czytanie przez działanie to webinarium, podczas którego podzielimy się doświadczeniem omawiania lektur szkolnych metodami pedagogiki teatru. Jak sprawić, aby nawet nudne teksty wywoływały przyjemne skojarzenia? Jak poradzić sobie z zapamiętaniem tak dużej liczby lektur? Spróbujemy przyjrzeć się tematowi z dwóch perspektyw – nauczycielskiej i uczniowskiej.

Prowadzenie: Katarzyna Kanowska

Goście: Natalia Barbara Firek, Jadwiga Hernas, Joanna Sadłowska

 

Porozmawiajmy o integracji w szkole – w klasie, w społeczności szkolnej, jaką tworzą uczniowie, nauczyciele, rodzice. Jak działać na polu integracji w szkole? W jaki sposób teatr może się przydać w takiej pracy?

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Goście: Kinga Boruń, Viktoria Siedlecka-Dorosz, Maria Śmietana

 

Bądźcie z nami podczas nadchodzących spotkań! Oto program webinarów:

2.03.2022 | "Włączanie to wyzwanie – o partycypacyjnym tworzeniu teatru z uczniami i uczennicami"

30.03.2022 | "Szkolne wyjścia do teatru – przekleństwo czy błogosławieństwo?"

27.04.2022 | "Jeżeli festiwal teatru szkolnego, to jaki?"

25.05.2022 | "Pedagodzy teatru w szkole – o projektach pedagogiczno-teatralnych tworzonych z myślą o szkołach"

Bieżące informacje na temat webinarów i inncyh wydarzeń Teatroteki szkolnej znjadziecie na: www.facebook.com/TeatrotekaSzkolna 

 

Zobacz też