Aktualności

12.01.2022

Pokój Nauczycielski Teatroteki Szkolnej – spotkajmy się wirtualnie!

Zapraszamy do spotkań i działań online w nauczycielskim gronie! Poznajcie tematy i opisy najbliższych warsztatów w Pokoju Nauczycielskim Teatroteki Szkolnej.

„Pokój Nauczycielski Teatroteki Szkolnej” to cykl warsztatów, które odbywają się online raz w miesiącu i zakładają aktywny udział uczestników. Lubisz rozmawiać z innymi i wymieniać się myślami? To miejsce dla Ciebie! Celem cyklu jest przyglądanie się swojej codziennej pracy w szkole w gronie osób o podobnym doświadczeniu. Każde spotkanie pozwoli uczestniczkom i uczestnikom rozmawiać w swobodnej atmosferze, rozwijać się i twórczo działać. Temat każdego warsztatu nawiązuje do jednego ze świąt obchodzonych w danym miesiącu, między innymi: Dnia Nauczyciela, Walentynek, Pierwszego Dnia Wiosny.

Warsztaty prowadzą pedagożki teatru pracujące w Dziale Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego: Maria Babicka, Justyna Czarnota, Katarzyna Kotarska, Katarzyna Piwońska, Justyna Sobczyk, Magdalena Szpak.

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy, do których link będzie dostępny w opisie wydarzenia na FB i w aktualnościach na portalu Teatroteka Szkolna.

 

Terminy i tytuły warsztatów:

???? 20.01.2022 w godzinach 18-20 | „Na dobry początek…”, prowadzenie: Maria Babicka i Katarzyna Kotarska

Przytłaczają Cię kolejne postanowienia, które nie mają szansy się spełnić? Zacznij marzyć! Podczas warsztatu zaprosimy uczestniczki i uczestników do stworzenia mapy marzeń i przyjrzenia się jej w kontekście planów, zadań i spraw, które chcieliby zrealizować w 2022 roku. Nowy rok to nowy początek! Podczas warsztatu, korzystając z narzędzi pedagogiczno-teatralnych spróbujemy wspólnie przejść przez nowy początek i sprawić, by nie zdominowała go lista nowych rzeczy “do zrobienia natychmiast”. Pamiętaj o sobie i swoim dobrostanie! Spójrz na swój rok z perspektywą marzeń, które można spełniać i do których warto dążyć! 

Trwają zapisy: formularz zgłoszeniowy znajdziesz TU

Szczegółowy opis wydarzenia: TU

 

???? 15.02.2022 w godzinach 18-20 | „Z miłością do… nauczania” prowadzenie: Katarzyna Piwońska i Justyna Sobczyk

Inspiracją do tego spotkania jest Święto Zakochanych – zaprosimy uczestniczki i uczestników do tego, by zatrzymali się na moment na tym, co kochają (kochali? mogą pokochać?) w swojej pracy w szkole. Zastanowimy się, jak czerpać energię z tego źródła na co dzień i poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy można się zakochać w nauczaniu na nowo?  

 

???? 22.03.2022 | „Wiosenne porządki”, prowadzenie: Justyna Czarnota i Magdalena Szpak

W zimowe dni chętnie zawijamy się w koc, wypoczywamy i regenerujemy się. Ale kiedy na niebie pojawia się słońce, wstępuje w nas nowy duch! Zamiast wymiany garderoby i odkurzania domowych i szkolnych kątów, proponujemy remanent w... głowie i kalendarzu. Podczas warsztatów przyjrzymy się, które codzienne zobowiązania w szkole nam ciążą i poszukamy teatralnych sposobów na ich odcięcie. Wejdziemy w nowe!

 

???? 21.04.2022 w godzinach 18-20 | „Wdech-wydech. Naturalna regeneracja”, prowadzenie: Maria Babicka i Justyna Sobczyk

Nasze spotkanie będzie dotyczyło... czterech kolorów. Czerwony, żółty, zielony oraz niebieski to kolory, które odpowiadają obszarom życia wyznaczonym przez autora koncepcji samoregulacji Daniela J. Siegela. Przyjrzymy się każdemu z nich ze szczególnym skupieniem uwagi na strefie żółtej, która jest polem relaksu i odpoczynku. Zmapujemy swoje aktualne sposoby wspierania ciała i umysłu, a także poznamy nowe strategie w postaci prostych ćwiczeń fizycznych czy medytacji w praktyce uspokajania, osadzania i spoczywania z oparciem na oddechu. Połączymy doświadczenie pedagogiki teatru z prostymi ćwiczeniami z pola mindfulness.

 

???? 18.05.2022 w godzinach 18-20 | „Chcę pamiętać o…”, prowadzenie: Katarzyna Piwońska i Magdalena Szpak

Podczas warsztatu inspirowanego Dniem Niezapominajki zajmiemy się podsumowaniem mijającego roku szkolnego. Skupimy się na ważnych doświadczeniach i zastanowimy, jak pielęgnować wspomnienia o nich, by stały się zasobem, z którego możemy czerpać w przyszłości.

 

Do zobaczenia w Pokoju Nauczycielskim Teatroteki Szkolnej!

Umknęło Ci któreś ze spotkań webinarowych? Wszystkie dotychczasowe rozmowy znajdziesz tu!

11.01.2022

Porozmawiajmy o integracji w szkole - w klasie, w społeczności szkolnej, jaką tworzą uczniowie, nauczyciele, rodzice. Webinarium Teatroteki Szkolnej Integracja - etap czy sposób pracy?  już w środę 12.01.2022 na Fan Page'u Teatroteki Szkolnej...

10.01.2022

W grudniu w Teatrotece Szkolnej tematem miesiąca będzie po raz pierwszy komiks. Przy tej okazji zachęcamy do sięgnięcia po inne scenariusze wykorzystujące działania wizualne na lekcji.

06.12.2021

Zapraszamy na webinarium „Czytanie przez działanie - o korzystaniu z pedagogiki teatru przy omawianiu lektur". Już w środę 8 grudnia o godz. 18 na naszym Facebooku. 

03.12.2021

Zapraszamy na Inne przestrzenie na teatr w szkole, kolejne webinarium z cyklu Nowe miejsce teatru w szkole. Będziemy się zastanawiać, jakie przestrzenie w rzeczywistości szkolnej są możliwe do zagospodarowania przez teatr. 

19.11.2021