10.09.2015

GDAŃSK - TYDZIEŃ Z TEATROTEKĄ SZKOLNĄ

Gdańskie spotkanie w ramach "Tygodnia z Teatroteką Szkolną" odbywa się wokół tekstu dramatycznego - zarówno tego klasycznego, choć - jak się okazuje - nie zawsze dobrze znanego, jak i nowego, nieznanego, nieoswojonego. 

miniatura artykułu

Podczas dyskusji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będziemy pytać o to, na ile teksty Szekspira mogą zainteresować młodych ludzi, jak z nimi pracować, w jaki sposób mozna wykorzystać w szkole potencjał tkwiący w dramatach szekspirowskich. Sięgniemy również po teksty najnowsze, świeże, prosto z konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Dlaczego warto sięgać po to, co nowe? Jak oswoić nowy, czasem trudny język? Te i inne pytania będą towarzyszyły spotkaniu, podczas którego zaprezentujemy portal "Teatroteka Szkolna". Odbędą się również warsztaty prezentujące wykorzystanie narzędzi zamieszczonych na portalu.

INFORMACJE I ZAPISY: akademia@teatrszekspirowski.pl

 

PROGRAM:

GDAŃSK | Gdański Teatr Szekspirowski, ul. W. Bogusławskiego 1, Gdańsk

24.09 czwartek

Paneliści: Joanna Korzeniowska-Klaja (IV LO im. K. K. Baczyńskiego w Słupsku), Weronika Łucyk (Teatr Wybrzeże), Marta Nowicka (Gdański Teatr Szekspirowski), Anna Ratkiewicz-Syrek (Gdański Teatr Szekspirowski), Anna Zalewska-Uberman (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni)

Warsztaty narzędziowe: Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej?

W jaki sposób pedagogika teatru może być przydatna w działaniu szkolnym na lekcji lub na zajęciach pozalekcyjnych? Przyjrzymy się narzędziom umieszczonym na portalu „Teatroteka Szkolna” w praktycznym działaniu teatralnym, szukając najlepszych dla siebie metod pracy z uczniami.
Prowadzenie: Weronika Łucyk (Teatr Wybrzeże), Marta Nowicka (Gdański Teatr Szekspirowski), Anna Zalewska-Uberman (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni)

PANELIŚCI, PROWADZĄCY WARSZTATY:

Joanna Korzeniowska-Klaja - nauczyciel bibliotekarz w IV Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Słupsku, absolwentka Bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Gdańskim, Socjoterapii i budowania programów profilaktycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi oraz Arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od 2009 r. biorąca udział w teatralnych projektach edukacyjnych Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego: Teatr z klasą, Teatr i Edukacja, Szeksploracje Kultury, Letnia Akademia Szekspirowska. Od lat 12 współpracuje z edukacyjnym Teatrem „STOP” z Koszalina.
W praktyce pedagogicznej od 10 lat zajmuje się prowadzeniem młodzieżowych grup terapeutyczno-teatralnych działających przy przy IV LO w Słupsku. Metody pracy to głównie drama oraz metoda projektu polegająca na zdiagnozowaniu i wyodrębnieniu problemów zajmujących grupę; samodzielnym poszukiwaniu przez uczestników grupy podobnych problemów i ich rozstrzygnięć w tekstach Szekspira oraz budowaniu na ich podstawie krótkich inscenizacji wystawianych dla niewielkiej, życzliwej publiczności.

Hanna Maria Kownacka – aktorka, nauczycielka, egzaminatorka historii sztuki i języka polskiego, animatorka kultury oraz założycielka Szkolnego Teatru KAPCIUSZCZAKI. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku, filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, wiedzę o kulturze i historię sztuki w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Jako aktorka grała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Teatrze Dramatycznym w Gdyni, późniejszym Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Była również aktorką Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku oraz Teatrzyku LOGO. Tworzyła scenariusze teatralne, stała się autorką własnych programów z retoryki i edukacji teatralnej oraz z wiedzy o kulturze. Pełni rolę ekspertki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie historii sztuki, jest polonistką i retorem w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni oraz instruktorką zajęć teatralnych i emisji głosu w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni. Od kilkudziesięciu lat pracuje twórczo z dziećmi i młodzieżą: przygotowuje do konkursów indywidualnie i grupowo, bierze udział m.in. w projekcie DRAMAT W SZKOLE, a ciąg dalszy nastąpi…

Weronika Łucyk – absolwentka teatrologii i kultury współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako krytyk teatralny publikowała m.in. w Didaskaliach i Internetowym Magazynie "Teatralia". W Teatrze Wybrzeże pracuje jako pedagog teatru - prowadzi warsztaty teatralne oraz spotkania z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, koordynuje projekty edukacyjne i inne (np. Teatr Polska) . Absolwentka kursu w ramach Szkoły Pedagogów Teatru organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie. Brała też udział w Szkole Dramatu – warsztatach dramatopisarskich prowadzonych przez Artura Pałygę i Annę Wakulik.

Marta Nowicka – absolwentka Filologii Polskiej oraz Slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, doktorantka na Filologicznym Studium Doktoranckim UG, Specjalista ds. Psychologii i Socjologii. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą: od 2006 roku współorganizuje wraz z Towarzystwem Miłośników Turystyki "Włóczykij" w Rumii cykliczną imprezę edukacyjną dla młodzieży - fabularyzowane rajdy nocne. Od 2009 roku pracuje w Dziale Edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, współorganizując lokalne i międzynarodowe projekty, prowadząc warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów. Pracę doktorską poświęca tematyce budowania bohatera literackiego, reinterpretowania postaci i przenoszenia jej w nowe konteksty. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego.

Anna Zalewska-Uberman – pedagog teatru, teatrolog i mama. Od kilkunastu pracuje twórczo z dziećmi i młodzieżą. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim i specjalistyczne szkolenie dla pedagogów teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.. Od 2009 roku pracuje w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni realizując autorski projekt z zakresu pedagogiki teatralnej: „Palec Gombrowicza czyli Dotknięci Teatrem", w ramach którego prowadzi i koordynuje między innymi: spacery teatralne, premiery studenckie oraz warsztaty i wykłady skierowane do różnych grup wiekowych. W Teatrze współtworzy i koordynuje również projekty: „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Dotknij Teatru” „SCENO- SFERA” oraz R@PoRT EDUKACJA, towarzyszący corocznym edycjom Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PoRT. Współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (projekty: „Artystyczne wakacje”, „Lato w Teatrze”, ,,Teatralne Spięcie”, „Teatroteka Szkolna”, „TiSZ”) oraz Gdańskim Teatrem Szekspirowskim ("KONTRO/WERSJE", „Teatr i edukacja”). Interesuje się teatrem i dramatem współczesnym. Od kilku lat jest członkinią Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu o Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. Przygotowuje rozprawę doktorską na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zobacz też