23.06.2023

TEATR WSPIERA RELACJE. Godzina wychowawcza z Teatroteką Szkolną

Startujemy z nowym programem warsztatów dla nauczycielek i nauczycieli! TEATR WSPIERA RELACJE. Godzina wychowawcza z Teatroteką Szkolną to pierwszy z czterech bloków warsztatowych dla wychowawców szkół podstawowych klas 4-8. Będziemy pracować nad tym, jak wykorzystać pedagogikę teatru w planowaniu procesów integracyjnych w klasie. Pierwsze warsztaty już 26 czerwca w Wólce Milanowskiej, ośrodku szkoleniowym Świetokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. 

miniatura artykułu

TEATR WSPIERA RELACJE. Godzina wychowawcza z Teatroteką Szkolną to pilotażowy projekt skierowany do wychowawców klas IV-VIII szkół podstawowych, wspierający nauczycieli w projektowaniu oraz prowadzeniu procesów integracyjnych w ich klasach przy użyciu metod pedagogiczno-teatralnych. Jego celem jest wzmocnienie wychowawców w ich roli, stworzenie dla nich platformy do wymiany doświadczeń oraz integracja środowiska szkolnego wokół portalu Teatroteka Szkolna.

W ramach projektu wychowawcy wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez pedagogów teatru (2 spotkania, łącznie 16 godzin dydaktycznych). Poznają narzędzia pedagogiczno-teatralne pozwalające w atrakcyjny, ale i przemyślany sposób budować zespół klasowy, wspierać dobre relacje między uczniami oraz między nauczycielem i społecznością klasową. Czas pomiędzy spotkaniami proponujemy przeznaczyć na pracę własną nauczyciela, w ramach której podczas lekcji wychowawczych uczestnicy zaadaptują poznane narzędzia do potrzeb i możliwości klas, z którymi pracują.

Rola wychowawcy bywa trudna i wymagająca wsparcia z zewnątrz, dlatego w czasie trwania projektu uczestnicy mogą skorzystać z obecności naszego psychologa szkolnego oraz wziąć udział w superwizjach grupowych, podczas których będą mogli wymieniać się doświadczeniami. Dodatkowo wychowawcy otrzymają materiały edukacyjne „Godzina wychowawcza z Teatroteką Szkolną”, zawierające scenariusze zajęć z wykorzystaniem narzędzi pedagogiczno-teatralnych, podejmujące tematy relacji, emocji, różnorodności w klasie oraz uważności.

Pedagogika teatru pozwala przeprowadzać proces integracyjny w bezpiecznej atmosferze. Proste formy teatralne angażują uczniów, umożliwiają im wyrażenie siebie. Praca w grupie, zabawa poprzez teatr, wspólna refleksja nad podejmowanymi działaniami dają uczniom szansę na wzajemne poznanie się a wychowawcy możliwość przyjrzenia się całej klasie i każdemu z osobna. Grupa uczy się bycia razem. Dzięki poszanowaniu różnorodności poglądów i doświadczeń pedagogika teatru stwarza przestrzeń do spotkania i współistnienia odmiennych punktów widzenia w grupie. Wspiera budowanie dobrych relacji między uczniami oraz między nauczycielem i społecznością klasową.

Tworzenie relacji to podstawa procesów edukacyjnych. Pandemia, zdalna edukacja, wojna w Ukrainie, ciągłe zmiany w systemie edukacji niewątpliwie zdestabilizowały sytuację w szkole. Odbudowanie i wzmocnienie relacji oraz stworzenie nowych, mocnych więzi w klasie wymaga czasu i uważności całej społeczności szkolnej - nauczycieli, psychologów, pedagogów, rodziców, uczniów, w końcu - wychowawców, którzy mają najczęstszy kontakt z uczniami. To duże wyzwanie i odpowiedzialność, w których może ich skutecznie wspierać pedagogika teatru.

HARMONOGRAM:

ostatni tydzień sierpnia 2023 | pierwsze spotkanie warsztatowe (2 dni x 4h dydaktyczne)

Nauczyciele zostaną przeprowadzeni w teorii i praktyce przez proces integracyjny oraz zaplanują z naszą pomocą warsztat integracyjny dla swojej klasy.

wrzesień – październik 2023 | praca własna wychowawców, konsultacje z psychologiem szkolnym, superwizje grupowe

Wychowawcy wdrażają procesy integracyjne w klasie. Mogą przy tym skorzystać z naszego wsparcia (konsultacje z psychologiem szkolnym, udział w superwizjach grupowych). Konsultacje z psychologiem Agatą Kwaśniewską: każdy uczestnik projektu ma do dyspozycji jedną godzinę konsultacji w okresie 1 września - 31 października 2023 r. Aby się umówić na konsultacje, należy wysłać maila na adres: a.kwasniewska.psycholog@gmail.com, zaznaczając w tytule maila udział w projekcie Teatr wspiera. Terminy superwizji grupowych będziemy proponować 

koniec października 2023 | drugie spotkanie warsztatowe (8 h dydaktycznych)

Wymiana doświadczeń pomiędzy wychowawcami, podsumowanie procesów integracyjnych, które wydarzyły się w klasie i zaplanowanie dalszej pracy nauczycieli nad budowaniem relacji.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zapraszamy do zgłoszeń ośrodki i centra doskonalenia nauczycieli, dla których ważny jest dobrostan społeczności szkolnej, i które chcą wesprzeć nauczycieli i uczniów w budowaniu relacji w szkole.

Szczegółowych informacji udziela Magdalena Szpak: mszpak@instytut-teatralny.pl, tel.509 977 394.

Osoby prowadzące warsztaty:

Aleksandra Drzazga, Marta Gosecka, Wiktoria Siedlecka-Dorosz, Wiktoria Rutkowska, Magdalena Szpak, Tomasz Wojtasik, Anna Zalewska-Uberman. 

PARTNERZY:

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń

Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku

Bytomskie Centrum Kultury

 

 

 

Zobacz też