12.10.2021

Akademia poza schematem - zapraszamy na webinarium

Zapraszamy na "Akademię poza schematem", czyli kolejne webinarium Teatroteki Szkolnej z cyklu "Nowe miejsce teatru w szkole". Tym razem przyjrzymy się zjawisku akademii szkolnych i zastanowimy się, czego potrzeba, żeby wyjść poza schemat w tworzeniu okolicznościowych wydarzeń o charakterze teatralnym w szkole.

miniatura artykułu

21.10 o godz. 18.00 na www.facebook.com/TeatrotekaSzkolna zapraszamy na spotkanie, którego tematem będzie akademia szkolna. 

Co zawiera w sobie to hasło? Dlaczego to głównie nauczyciele tworzą akademie? A gdyby włączyć w ten proces uczniów? Realizacja akademii wraz z uczniami może być szkołą samodzielności, wpływu na rzeczywistość czy pierwszym krokiem w kierunku realizacji idei kultury partycypacyjnej. Jakie są akademie, a jakie mogłyby być? Porozmawiajmy o tym.

Prowadząca:

Aleksandra Drzazga – nauczycielka w ZSOT w Lublińcu, reżyserka teatru dzieci i młodzieży (dyplom we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych), edukatorka teatralna.  Przez 14 lat prowadziła autorskie zajęcia wychowanie do twórczości-teatr jako część projektu Klasy Aktywności Twórczej w publicznej szkole w Bytomiu. Autorka artykułów z zakresu edukacji kulturowej. Prowadzi własny projekt Teatr. Szkoła, czyli warsztaty z pedagogiki teatru dla klas z bytomskich szkół podstawowych w Bytomskim Centrum Kultury. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli z zakresu pedagogiki teatru, edukacji teatralnej i kulturalnej. Obecnie wspiera nauczycieli w realizacji projektów edukacyjno-kulturalnych w Bytomskim Programie Edukacji Kulturalnej POKŁADY KULTURY.

 

Goście:
dr Joanna Lisiewicz – doktor nauk humanistycznych, entuzjastka edukacji, autorka książki Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza, nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie i wykładowczyni akademicka, teatrolożka; członkini Zespołu Badań nad Twórczością Samuela Becketta na Uniwersytecie Gdańskim i ekspertka twórczości Tadeusza Różewicza, inicjatorka i organizatorka wielu konkursów literackich i teatralnych dla młodzieży (Piszę, bo lubię czy Nie klikam, Gram i czytam). Belfer Roku Gazety Wyborczej 2001.


Marta Pawliczek absolwentka wydziału artystycznego Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie i Billy Blue School of Art Sydney w Australii, nauczycielka plastyki, scenografka, założycielka pracowni działań twórczych dla dzieci Kreatywne Dzieci.

 

Zobacz też