Aktualności

03.08.2021

Wędrujący obiekt, czyli Partnerki Teatroteki Szkolnej podejmują współpracę

Uczestniczki pierwszej edycji programu Partnerzy Teatroteki Szkolnej łączą siły i budują sieć pomysłów na wspólne działania! "Wędrujący obiekt" to projekt realizowany podczas letnich miesięcy w kilku teatrach w całej Polsce.

Projekt zainicjowała Justyna Sławik-Droń z Ośrodka Dokumentacji Twórczości Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Do współpracy zaprosiła pedagożki teatru i instytucje biorące udział w pierwszej edycji programu Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Założeniem partnerstwa jest tworzenie sieci współpracy między polskimi teatrami. Projekt jest zorganizowany w taki sposób, aby każada z instytucji mogła realizować hasło przewodnie zgodnie z własną specyfiką i strategią. Dzięki temu każdy teatr zaproponuje nieco inne ujęcie i stworzy autorskie wydarzenie z myślą o swoich odbiorcach. 
 
Co powstało w wyniku tego połączenia sił?
Zasadą i głównym założeniem całego projektu jest zapoznanie uczestników z procesem powstawania scenicznego świata, ze szczególnym naciskiem na rolę obiektów teatralnych: rekwizytów, kostiumów, materialnych resztek. Inspirację do działań w instytucjach partnerskich stanowią wybrane obiekty z kolekcji Cricoteki, które są punktem wyjścia do poszukiwania ich kapitału twórczego – muzycznego, konstrukcyjnego, plastycznego, skojarzeniowego. W ramach projektu uczestnicy przyjrzą się tytułowemu obiektowi bliżej i będą go twórczo interpretować poprzez własne działania.
W trakcie projektu tajemniczy obiekt teatralny będzie wędrował pomiędzy instytucjami i stanie się inspiracją do zbudowania wydarzenia w każdej z nich. W ten sposób autorki projektu chcą podkreślić, że pole sztuki współczesnej pozwala na czerpanie inspiracji twórcom różnych dziedzin. Zwracają też uwagę, że sztuka współczesna może być dostępna dla każdej grupy odbiorców – dzieci, dorosłych, seniorów, zarówno osób pełnosprawnych, jak i tych z niepełnosprawnościami.
 
Które teatry dołączyły do tego międzyinstytucjonalnego projektu?
Wydarzeń zatytułowanych "Wędrujący obiekt" możecie szukać w programach następujących instytucji: Wrocławski Teatr Lalek, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, Państwowy Teatr Lalki Tęcza w Słupsku, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Zaglądajcie na Teatrotekę Szkolną - poinformujemy o każdym z nich. Już niebawem relacja z Teatru Horzycy, w którym odbyły się już pierwsze warsztaty w ramach projektu.
 
AHOJ przygodo!
Koncepcja i koordynacja: Justyna Droń, kontakt: slawik@cricoteka.pl, 509644034
Jeśli jesteś pedagożką/pedagogiem teatru i chcesz dołączyć do sieci, napisz!
 
Więcej o projekcie przeczytacie na stronie Cricoteki.
 
 

Staromiejski Dom Kultury i Teatroteka Szkolna (projekt Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie) serdecznie zapraszają nauczycieli i nauczycielki, pedagogów i pedagożki oraz pracujących w szkole animatorów i animatorki na warsztaty...

25.10.2021

W październiku w Teatrotece Szkolnej zajmujemy się tematem tworzenia teatru w szkole. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

15.10.2021

Zapraszamy na pierwsze spotkanie w październiku! Poznajcie nasze plany na cały rok szkolny 2021/22

13.10.2021

Zapraszamy na "Akademię poza schematem", czyli kolejne webinarium Teatroteki Szkolnej z cyklu "Nowe miejsce teatru w szkole". Tym razem przyjrzymy się zjawisku akademii szkolnych i zastanowimy się, czego potrzeba, żeby wyjść poza schemat w tworzeniu okolicznościowych wydarzeń o charakterze teatralnym w szkole.

12.10.2021

Przypominamy konspekty zajęć, po które możecie sięgnąć, realizując tematy związane ze starożytnoścą. 

21.09.2021