03.08.2021

Wędrujący obiekt, czyli Partnerki Teatroteki Szkolnej podejmują współpracę

Uczestniczki pierwszej edycji programu Partnerzy Teatroteki Szkolnej łączą siły i budują sieć pomysłów na wspólne działania! "Wędrujący obiekt" to projekt realizowany podczas letnich miesięcy w kilku teatrach w całej Polsce.

miniatura artykułu
Projekt zainicjowała Justyna Sławik-Droń z Ośrodka Dokumentacji Twórczości Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Do współpracy zaprosiła pedagożki teatru i instytucje biorące udział w pierwszej edycji programu Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Założeniem partnerstwa jest tworzenie sieci współpracy między polskimi teatrami. Projekt jest zorganizowany w taki sposób, aby każada z instytucji mogła realizować hasło przewodnie zgodnie z własną specyfiką i strategią. Dzięki temu każdy teatr zaproponuje nieco inne ujęcie i stworzy autorskie wydarzenie z myślą o swoich odbiorcach. 
 
Co powstało w wyniku tego połączenia sił?
Zasadą i głównym założeniem całego projektu jest zapoznanie uczestników z procesem powstawania scenicznego świata, ze szczególnym naciskiem na rolę obiektów teatralnych: rekwizytów, kostiumów, materialnych resztek. Inspirację do działań w instytucjach partnerskich stanowią wybrane obiekty z kolekcji Cricoteki, które są punktem wyjścia do poszukiwania ich kapitału twórczego – muzycznego, konstrukcyjnego, plastycznego, skojarzeniowego. W ramach projektu uczestnicy przyjrzą się tytułowemu obiektowi bliżej i będą go twórczo interpretować poprzez własne działania.
W trakcie projektu tajemniczy obiekt teatralny będzie wędrował pomiędzy instytucjami i stanie się inspiracją do zbudowania wydarzenia w każdej z nich. W ten sposób autorki projektu chcą podkreślić, że pole sztuki współczesnej pozwala na czerpanie inspiracji twórcom różnych dziedzin. Zwracają też uwagę, że sztuka współczesna może być dostępna dla każdej grupy odbiorców – dzieci, dorosłych, seniorów, zarówno osób pełnosprawnych, jak i tych z niepełnosprawnościami.
 
Które teatry dołączyły do tego międzyinstytucjonalnego projektu?
Wydarzeń zatytułowanych "Wędrujący obiekt" możecie szukać w programach następujących instytucji: Wrocławski Teatr Lalek, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, Państwowy Teatr Lalki Tęcza w Słupsku, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Zaglądajcie na Teatrotekę Szkolną - poinformujemy o każdym z nich. Już niebawem relacja z Teatru Horzycy, w którym odbyły się już pierwsze warsztaty w ramach projektu.
 
AHOJ przygodo!
Koncepcja i koordynacja: Justyna Droń, kontakt: slawik@cricoteka.pl, 509644034
Jeśli jesteś pedagożką/pedagogiem teatru i chcesz dołączyć do sieci, napisz!
 
Więcej o projekcie przeczytacie na stronie Cricoteki.
 
 

Zobacz też