28.01.2021

Migane Bajko-Dźwięki

Chcemy Wam przedstawić „Migane Bajko-dźwięki"  – projekt zrealizowany przez Fundację Ogrody Muzyczne w odpowiedzi na zamknięcie instytucji kultury. Fundacja opracowuje filmy, dzięki którym odbiorcy mogą się spotkać z kulturą różnych regionów świata – ich muzyką i tradycyjnymi historiami. Każde nagranie zrealizowano z udziałem tłumaczki języka migowego.

miniatura artykułu

Każde z czterech filmowych spotkań „Miganych Bajko-dźwięków" powstało przy udziale zespołu złożonego z opowiadacza / opowiadaczki, muzyków i tłumaczki języka migowego. Sprawia to, że wszystkie filmy są dostępne zarówno dla dzieci słyszących, jak i posługujących się językiem migowym. 

„Migane Bajko-dźwięki"  powstały z potrzeby znalezienia alternatywnej, artystycznej odpowiedzi na izolację oraz z powodu utrudnionego bądź całkowicie niemożliwego kontaktu ze sztuką. Twórcy zapraszają na wyprawy do czterech miejsc: Chin, Niemiec, Skandynawii i Afryki. W przygotowaniu są już kolejne nagrania. Przewodnikami po bliskich i dalekich krainach są artyści, powołujący świat muzycznych opowieści. Dzieci mogą w nich uczestniczyć dzięki wyobraźni i uważnemu podążaniu za opowiadaną historią.

Twórcy tak piszą o projekcie: „Wierzymy w to, że takie doświadczenie artystyczne może stanowić inspirację dla  dziecięcej kreatywności, może wspierać i rozwijać naturalną ciekawość."

Teatroteka Szkolna też bardzo w to wierzy, dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do projektu. Efektem tego są konspekty zajęć inspirowane filmami z cyklu „Migane Bajko-dźwięki", z których skorzystać będą mogły osoby pracujące zarówno z dziećmi słyszącymi, jak i z dziećmi posługującymi się językiem migowym. Konspekty będą również dostosowane do pracy z uczniami w trybie online.

Publikacja konspektów nastąpi 29.01.2020, a filmy opracowane w ramach „Miganych Bajko-dźwięków" są dostępna na kanale YouTube Ogrodów Muzycznych.

Projekt Fundacji Ogrody Muzyczne dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

 

Zobacz też