Aktualności

28.01.2021

Migane Bajko-Dźwięki

Chcemy Wam przedstawić "Migane Bajko-dźwięki"  – projekt zrealizowany przez Fundację Ogrody Muzyczne w odpowiedzi na zamknięcie instytucji kultury. Fundacja opracowuje filmy, dzięki którym odbiorcy mogą się spotkać z kulturą różnych regionów świata – ich muzyką i tradycyjnymi historiami. Każde nagranie zrealizowano z udziałem tłumaczki języka migowego.

Każde z czterech filmowych spotkań "Miganych Bajko-dźwięków" powstało przy udziale zespołu złożonego z opowiadacza / opowiadaczki, muzyków i tłumaczki języka migowego. Sprawia to, że wszystkie filmy są dostępne zarówno dla dzieci słyszących, jak i posługujących się językiem migowym. 

"Migane Bajko-dźwięki"  powstały z potrzeby znalezienia alternatywnej, artystycznej odpowiedzi na izolację oraz z powodu utrudnionego bądź całkowicie niemożliwego kontaktu ze sztuką. Twórcy zapraszają na wyprawy do czterech miejsc: Chin, Niemiec, Skandynawii i Afryki. W przygotowaniu są już kolejne nagrania. Przewodnikami po bliskich i dalekich krainach są artyści, powołujący świat muzycznych opowieści. Dzieci mogą w nich uczestniczyć dzięki wyobraźni i uważnemu podążaniu za opowiadaną historią.

Twórcy tak piszą o projekcie: "Wierzymy w to, że takie doświadczenie artystyczne może stanowić inspirację dla  dziecięcej kreatywności, może wspierać i rozwijać naturalną ciekawość."

Teatroteka Szkolna też bardzo w to wierzy, dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do projektu. Efektem tego są konspekty zajęć inspirowane filmami z cyklu "Migane Bajko-dźwięki", z których skorzystać będą mogły osoby pracujące zarówno z dziećmi słyszącymi, jak i z dziećmi posługującymi się językiem migowym. Konspekty będą również dostosowane do pracy z uczniami w trybie online.

Publikacja konspektów nastąpi 29.01.2020, a filmy opracowane w ramach "Miganych Bajko-dźwięków" są dostępna na kanale YouTube Ogrodów Muzycznych.

Projekt Fundacji Ogrody Muzyczne dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

 

Teatr Polski we Wrocławiu bierze udział w programie Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Juliusz Lichwa - pedagog teatru z tej instytucji - dzieli się z Wami podsumowaniem z działań edukacyjnych w minionym roku i planami na przyszłość.

11.01.2021

Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży? Co szkoła i teatr mogą sobie dać online? Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych – młodzież, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i teatrów, artystów, pedagogów teatru, instruktorów i edukatorów – do rozmów wokół tych zagadnień.

02.12.2020

Teatr "Ateneum" w Katowicach rozpoczyna nabór projektów, które zostaną zaprezentowane na konferencji pn. „Teatr w szkole, szkoła w teatrze”. W dniach 11-12.12.2020 Teatr zorganizuje ją wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w...

16.11.2020

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA organizuje dwa warsztaty online dla nauczycieli wokół wystawy "Tadeusz Kantor. Widma".

17.10.2020

Ogłaszamy listę osób zakwalifikowanych do udział w nowej edycji programu skierowanej do instruktorów pracujących w domach kultury.

16.10.2020