Aktualności

02.12.2020

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu online "MŁODZIEŻ - TEATR - SZKOŁA - ONLINE. Jak to wszystko połączyć?"

Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży? Co szkoła i teatr mogą sobie dać online? Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych – młodzież, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i teatrów, artystów, pedagogów teatru, instruktorów i edukatorów – do rozmów wokół tych zagadnień.

Rok 2020 wywrócił wszystko do góry nogami: straciliśmy poczucie bezpieczeństwa, a dotychczasowe strategie przestały mieć sens. W tym roku wszystkie programy Działu Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego – podobnie jak wielu instytucji w całej Polsce – dostosowane były do warunków epidemiologicznych: znaczna część warsztatów odbyła się za pośrednictwem internetu, online organizowano spotkania i prezentowano spektakle. Te doświadczenia były impulsem do zadania sobie następujących pytań: Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży?
Co szkoła i teatr mogą sobie dać online?

Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych – młodzież, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i teatrów, artystów, pedagogów teatru, instruktorów i edukatorów – do rozmów wokół tych zagadnień. Ponieważ każdy głos jest dla nas ważny, a każde doświadczenie unikatowe, sięgamy po formułę Open Space Technology i platformę QiqoChat, które umożliwiają zaangażowanie wszystkim uczestnikom. Wystarczy mieć ściągniętą aplikację ZOOM, stabilne łącze internetowe, kamerę i mikrofon.
TERMIN
???? Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży? 6 grudnia 2020, w godz.
16:00-19:00
???? Co szkoła i teatr mogą sobie dać online? 7 grudnia 2020, w godz. 16:00-19:00
Możesz wybrać jeden termin lub być z nami dwa razy – każdy będzie niepowtarzalny.
PROWADZĄCY
W zasady Open Space Technology i temat spotkania oraz w proste, techniczne aspekty platformy
QiqoChat wprowadzą nas Ola Chodasz przy wsparciu Katarzyny Gac-Karelus i Marcina Świerczyńskiego. To zespół z doświadczeniem w pracy z młodzieżą i nauczycielami oraz w organizacji i prowadzeniu wydarzeń dla wszystkich sektorów, w tym w formule Open Space Technology (online i offline), dla grup do 1000 osób, w środowiskach polskich i
międzynarodowych.
Za dyskusje w mniejszych grupach oraz raporty z nich będą odpowiedzialne same osoby uczestniczące – wedle chęci i możliwości zaangażowania się.
KILKA SŁÓW O METODZIE
Open Space Technology to innowacyjny sposób organizacji rozmów w dużych grupach, który daje możliwość nawiązywania i pogłębiania relacji, zaangażowania w dyskusję i
tworzenia wartościowych rozwiązań. Open Space Technology łączy lekkość i przyjemność rozmów w kuluarach z efektywnością. Formuła znana jest w ponad 130 krajach świata.
Przebieg Open Space Technology:
1. Osoby prowadzące (facylitatorzy) przedstawiają ideę i zasady dyskusji oraz
korzystania z platformy, na której odbędzie się spotkanie (QiqoChat).
2. Uczestnicy zgłaszają tematy do dyskusji. Tak powstaje agenda wydarzenia.
3. Każdy wybiera z agendy temat, który go interesuje i przechodzi do dyskusji.
4. Każda grupa notuje hasłowo przebieg i wnioski z dyskusji.
5. W trakcie wszyscy mają swobodę przemieszczania się między grupami i tematami.
6. Powstaje raport zbierający wyniki całej debaty, dostępny wszystkim.
Więcej informacji o metodzie:
● Film - krótkie wyjaśnienie metody i korzyści z jej zastosowania:
https://youtu.be/DfQmn-C1a9I
● Film z OST 2019: https://youtu.be/JpWlG5qWtbI
● Wywiad o OST i sieciowaniu: http://dobrezycie.org/.../open-space-technology-i-networking
KOGO ZAPRASZAMY?
Jeśli jesteś młodym człowiekiem - uczniem szkoły podstawowej lub liceum, rodzicem, pracujesz z młodzieżą jako nauczyciel/ka, instruktor/ka, edukator/ka, zarządzasz instytucją taką jak szkoła lub teatr - to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! W jego trakcie wymienimy się spostrzeżeniami, dylematami, pomysłami, marzeniami, dobrymi praktykami. Będziemy zarówno budować więzi, wspólnie szukać rozwiązań oraz planować działania!
KORZYŚCI Z UDZIAŁU
● wniesiesz swój ważny głos do dyskusji na temat relacji teatru i młodzieży oraz możliwości budowania połączeń między teatrem i szkołą online,
● poznasz mnóstwo inspirujących osób z różnych środowisk i miejscowości - elektroniczne wizytówki na platformie QiqoChat i dyskusje w mniejszych grupach ułatwią sieciowanie,
● zyskasz nowe siły do działania, dostaniesz zastrzyk pozytywnej energii,
● doświadczysz, jak działa innowacyjna formuła Open Space Technology.
REJESTRACJA
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Link do platformy oraz instrukcje filmowe i pisemne korzystania z niej w sposób, który przyniesie maksimum korzyści relacyjnych i merytorycznych prześlemy w
odpowiedzi na Twoje zgłoszenie. Liczba miejsc jest ograniczona – z tego względu serdecznie prosimy o odpowiedzialne deklarowanie swojego udziału i zgłaszanie mailem ewentualnych nieobecności.
???? Zapisy ???? obowiązują do dnia 4 grudnia 2020 roku do godziny 15:00:
https://forms.gle/uqfeVc6EessFWeiN7
W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z Justyną Czarnotą: justyna.czarnota@instytut-
teatralny.pl, tel.: 534 103 020.
ORGANIZATOR
Open Space Technology odbywa się w ramach podsumowania pięciu edycji Konkursu im. Jana Dormana i organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Teatr Polski we Wrocławiu bierze udział w programie Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Juliusz Lichwa - pedagog teatru z tej instytucji - dzieli się z Wami podsumowaniem z działań edukacyjnych w minionym roku i planami na przyszłość.

11.01.2021

Teatr "Ateneum" w Katowicach rozpoczyna nabór projektów, które zostaną zaprezentowane na konferencji pn. „Teatr w szkole, szkoła w teatrze”. W dniach 11-12.12.2020 Teatr zorganizuje ją wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w...

16.11.2020

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA organizuje dwa warsztaty online dla nauczycieli wokół wystawy "Tadeusz Kantor. Widma".

17.10.2020

Ogłaszamy listę osób zakwalifikowanych do udział w nowej edycji programu skierowanej do instruktorów pracujących w domach kultury.

16.10.2020

Partnerzy Teatroteki Szkolnej to program adresowany do pracowników domów kultury, którzy prowadzą dziecięce lub młodzieżowe grupy teatralne. Zapraszamy do rocznego cyklu spotkań w grupie instruktorów teatralnych zainteresowanych wymianą doświadczeń i...

25.09.2020