02.12.2020

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu online "MŁODZIEŻ - TEATR - SZKOŁA - ONLINE. Jak to wszystko połączyć?"

Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży? Co szkoła i teatr mogą sobie dać online? Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych – młodzież, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i teatrów, artystów, pedagogów teatru, instruktorów i edukatorów – do rozmów wokół tych zagadnień.

miniatura artykułu

Rok 2020 wywrócił wszystko do góry nogami: straciliśmy poczucie bezpieczeństwa, a dotychczasowe strategie przestały mieć sens. W tym roku wszystkie programy Działu Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego – podobnie jak wielu instytucji w całej Polsce – dostosowane były do warunków epidemiologicznych: znaczna część warsztatów odbyła się za pośrednictwem internetu, online organizowano spotkania i prezentowano spektakle. Te doświadczenia były impulsem do zadania sobie następujących pytań: Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży?
Co szkoła i teatr mogą sobie dać online?

Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych – młodzież, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i teatrów, artystów, pedagogów teatru, instruktorów i edukatorów – do rozmów wokół tych zagadnień. Ponieważ każdy głos jest dla nas ważny, a każde doświadczenie unikatowe, sięgamy po formułę Open Space Technology i platformę QiqoChat, które umożliwiają zaangażowanie wszystkim uczestnikom. Wystarczy mieć ściągniętą aplikację ZOOM, stabilne łącze internetowe, kamerę i mikrofon.
TERMIN
???? Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży? 6 grudnia 2020, w godz.
16:00-19:00
???? Co szkoła i teatr mogą sobie dać online? 7 grudnia 2020, w godz. 16:00-19:00
Możesz wybrać jeden termin lub być z nami dwa razy – każdy będzie niepowtarzalny.
PROWADZĄCY
W zasady Open Space Technology i temat spotkania oraz w proste, techniczne aspekty platformy
QiqoChat wprowadzą nas Ola Chodasz przy wsparciu Katarzyny Gac-Karelus i Marcina Świerczyńskiego. To zespół z doświadczeniem w pracy z młodzieżą i nauczycielami oraz w organizacji i prowadzeniu wydarzeń dla wszystkich sektorów, w tym w formule Open Space Technology (online i offline), dla grup do 1000 osób, w środowiskach polskich i
międzynarodowych.
Za dyskusje w mniejszych grupach oraz raporty z nich będą odpowiedzialne same osoby uczestniczące – wedle chęci i możliwości zaangażowania się.
KILKA SŁÓW O METODZIE
Open Space Technology to innowacyjny sposób organizacji rozmów w dużych grupach, który daje możliwość nawiązywania i pogłębiania relacji, zaangażowania w dyskusję i
tworzenia wartościowych rozwiązań. Open Space Technology łączy lekkość i przyjemność rozmów w kuluarach z efektywnością. Formuła znana jest w ponad 130 krajach świata.
Przebieg Open Space Technology:
1. Osoby prowadzące (facylitatorzy) przedstawiają ideę i zasady dyskusji oraz
korzystania z platformy, na której odbędzie się spotkanie (QiqoChat).
2. Uczestnicy zgłaszają tematy do dyskusji. Tak powstaje agenda wydarzenia.
3. Każdy wybiera z agendy temat, który go interesuje i przechodzi do dyskusji.
4. Każda grupa notuje hasłowo przebieg i wnioski z dyskusji.
5. W trakcie wszyscy mają swobodę przemieszczania się między grupami i tematami.
6. Powstaje raport zbierający wyniki całej debaty, dostępny wszystkim.
Więcej informacji o metodzie:
● Film - krótkie wyjaśnienie metody i korzyści z jej zastosowania:
https://youtu.be/DfQmn-C1a9I
● Film z OST 2019: https://youtu.be/JpWlG5qWtbI
● Wywiad o OST i sieciowaniu: http://dobrezycie.org/.../open-space-technology-i-networking
KOGO ZAPRASZAMY?
Jeśli jesteś młodym człowiekiem - uczniem szkoły podstawowej lub liceum, rodzicem, pracujesz z młodzieżą jako nauczyciel/ka, instruktor/ka, edukator/ka, zarządzasz instytucją taką jak szkoła lub teatr - to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! W jego trakcie wymienimy się spostrzeżeniami, dylematami, pomysłami, marzeniami, dobrymi praktykami. Będziemy zarówno budować więzi, wspólnie szukać rozwiązań oraz planować działania!
KORZYŚCI Z UDZIAŁU
● wniesiesz swój ważny głos do dyskusji na temat relacji teatru i młodzieży oraz możliwości budowania połączeń między teatrem i szkołą online,
● poznasz mnóstwo inspirujących osób z różnych środowisk i miejscowości - elektroniczne wizytówki na platformie QiqoChat i dyskusje w mniejszych grupach ułatwią sieciowanie,
● zyskasz nowe siły do działania, dostaniesz zastrzyk pozytywnej energii,
● doświadczysz, jak działa innowacyjna formuła Open Space Technology.
REJESTRACJA
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Link do platformy oraz instrukcje filmowe i pisemne korzystania z niej w sposób, który przyniesie maksimum korzyści relacyjnych i merytorycznych prześlemy w
odpowiedzi na Twoje zgłoszenie. Liczba miejsc jest ograniczona – z tego względu serdecznie prosimy o odpowiedzialne deklarowanie swojego udziału i zgłaszanie mailem ewentualnych nieobecności.
???? Zapisy ???? obowiązują do dnia 4 grudnia 2020 roku do godziny 15:00:
https://forms.gle/uqfeVc6EessFWeiN7
W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z Justyną Czarnotą: justyna.czarnota@instytut-
teatralny.pl, tel.: 534 103 020.
ORGANIZATOR
Open Space Technology odbywa się w ramach podsumowania pięciu edycji Konkursu im. Jana Dormana i organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Zobacz też