• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Agata Łukaszewicz

  Zostań detektywem! Detektyw Pozytywka i jego metody

  Uczniowie poznają postać detektywa Pozytywki z książek Grzegorza Kasdepkego. Wysłuchają kilku wybranych zagadek i poszukają ich wyjaśnienia. Opowiedzą o swoich rozwiązaniach w formie tearu kamishibai.

  Grupa wiekowa Wiek 6-10 lat
  Rodzaj zajęć nauczanie zintegrowane
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 90 minut
  Cel zajęć
  • rozwiązywanie zagadek detektywistycznych;
  • poznanie formy teatru kamishibai.
  Metody pracy rozmowa , praca z tekstem, performans

  Przygotowanie do zajęć

  Aranżacja przestrzeni

  Przestrzeń dla grup do tworzenia pracy plastycznej.

  Środki dydaktyczne

  Kartki w dużym formacie (np. A3): po trzy sztuki dla każdego zespołu. Kredki lub flamastry. 

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Poznajemy Pozytywkę 20 min.

  Usiądź z uczniami w kole, przeczytaj im wybrane dwie-trzy historie-zagadki z książki „Detektyw Pozytywka”. Poproś, by podczas słuchania Twoi uczniowie zapamiętali, jak najwięcej przedmiotów, stwórzcie ich bank (każdą nazwę zapiszcie na osobnej kartce i wrzućcie do jednego pojemnika). Nie ujawniaj wyjaśnienia zagadek! Przedyskutujcie „metody śledcze” detektywa Pozytywki – w jaki sposób działa, żeby rozwiązać sprawę?

  2. Rysunkowa rozgrzewka detektywów 10 min.

  Poproś, aby uczniowie ustawili się w dwóch rzędach i zwrócili twarzami do siebie. Nadaj rzędom nazwy A i B. Wyjaśnij uczestnikom, że za chwilę osoby z rzędu A odwrócą się plecami do kolegów. Osoby z rzędu B dostaną kartkę z hasłem z banku przedmiotów. Ich zadaniem będzie narysować palcem na plecach kolegi ten przedmiot, a zadaniem osób z rzędu A – odgadnięcie, co to za rzecz. Losuj kolejne przedmioty – raz niech rysuje rząd A, drugim razem rząd B.

  3. Poznajemy teatr kamishibai 10 min.

  Zaprezentuj uczniom zasadę działania teatru kamishibai – możesz pokazać przykładowy film lub samodzielnie pokazać kolejną historię Pozytywki. Zapytaj swoich uczniów czego potrzebują do tego, by go stworzyć? Poszukajcie wspólnie w klasie kształtu prostokąta, który mógłby być waszą ramą (okienkiem) teatru kamishibai, a jednocześnie miejscem prezentacji.

  4. Podział na grupy 5 min.

  Stojąc w rzędzie, grupa ustawia się od najniższego detektywa do najwyższego. Podziel ją na trzy-czteroosobowe osobowe zespoły.

  5. Rozwiązujemy zagadki! 25 min.

  Poproś, by każda grupa detektywów wybrała sobie jedną zagadkę, której wysłuchali na początku zajęć i zastanowiła się nad jej wyjaśnieniem. Co mogło się stać? Jak doszło zgłoszonej detektywowi Pozytywce sytuacji? Niech grupy przedyskutują w grupach swoje pomysły i ustalą wspólną wersję wydarzeń. Następnie niech zdecydują, jak opowiedzieć o tym na trzech obrazkach. Każdy zespół otrzymuje trzy kartki, na których rysuje swoje zakończenie (rozwiązanie) historii (trzy sekwencje jak w teatrze kamishibai).

  Uwaga: jeśli Twoja grupa potrafi sprawnie poradzić sobie z napisaniem tekstu, poproś, by zapisała go na odwrocie rysunków (mogą wtedy jednocześnie pokazywać obrazek i czytać).

  6. Prezentacje i podsumowanie 20 min.

  Zaprezentujcie wyniki swoich śledztw w wybranym wcześniej miejscu w klasie – niech każda grupa opowie o wyjaśnieniu zagadki, prezentując kolejne obrazki. Przedyskutujcie, na ile prawdopodobne są zaproponowane przez detektywów rozwiązania.

  Zobacz też

  diamond icon
  diamond icon
  ikona Wybrana książka z serii o detektywie Pozytywce Grzegorza Kasdepkego.

  Moduł online

  diamond icon
  diamond icon

  Aby poprowadzić zajęcia online skorzystaj z Zooma. Pracę trzyosobowych grup poprowadź w pokojach (opcja Breakout Rooms). Wyjaśnij uczniom, aby przygotowali trzy obrazki, które będą potem pokazywać do kamery (jedna osoba w grupie przygotowuje jeden obrazek). Podczas prezentacji ramą kamishibai jest okienko zooma, uczniowie w pokojach przygotowują swoje alternatywne wersje historii. W trakcie prezentacji poproś uczniów, żeby wybrali opcję Speaker View - dzięki temu będą widzieć duży obraz mówiącej osoby.

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Agata Łukaszewicz

  Pedagożka teatru, dokumentalistka, absolwentka: wiedzy o teatrze, mediów interaktywnych i widowisk (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz pedagogiki teatru (Uniwersytet Warszawski). Pracuje z dziećmi,  młodzieżą, osobami z niepełnosprawnościami, nauczycielami. Od 2017 roku opiekuje się Archiwum Jana Dormana w  Instytucie Teatralnym. Autorka artykułów o działaniach pedagogiczno-teatralnych Dormana.

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon
  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Agnieszka Szymańska

  Klasa w teatrze

  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Justyna Czarnota, Katarzyna Piwońska

  Co tu się stało!? Integracja