• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Marta Knopik

  Puk-puk! Kto tam? O anonimowości w sieci

  Celem warsztatu jest podjęcie tematu anonimowości w sieci. Uczniowie zastanowią się nad różnymi jej przejawami i konsekwencjami dla użytkowników Internetu. Finałem zajęć będzie przygotowanie filmów dotyczących zasad bezpieczeństwa.

  Grupa wiekowa Wiek 10-13 lat
  Rodzaj zajęć godzina wychowawcza
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 90 minut
  Cel zajęć
  • rozmowa o anonimowości w sieci i zastanowienie nad tym, jak dbać o bezpieczeństwo w tym zakresie.
  Metody pracy rozmowa , praca z użyciem programów komputerowych, pokaz, performans

  Przygotowanie do zajęć

  Aranżacja przestrzeni

  Przestrzeń podzielona kotarą (zajęcia można przeprowadzić w auli, jeśli jest wyposażona w kurtynę lub użyć do aranżacji przestrzeni sznurka, klamerek i prześcieradeł lub innych materiałów). W drugim etapie przestrzeń pozwalająca na pracę w grupach nad materiałem filmowym.

  Środki dydaktyczne

  Kurtyna/kotara. Karteczki w kolorze pomarańczowym, zielonym i czerwonym (po jednej sztuce każdego koloru dla ucznia). Trzy arkusze szarego papieru lub rysunek sygnalizatora świetlnego w dużym formacie (posłuży jako forma mapy myśli). Telefony komórkowe, komputer, rzutnik.

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Wprowadzenie 5 min.

  Usiądź z uczniami w kręgu. Zapowiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie na temat kwestiach związanych z byciem anonimowym w wirtualnej sieci. Zapytaj, co oznacza dla uczniów anonimowość w Internecie? Czy zwracają uwagę na to, by ją zachować? Porozmawiajcie o motywacjach związanych z dbaniem o anonimowość i powodach, dla których nie zwracamy na nią uwagi. W jaki sposób uczniowie zachowują anonimowość w sieci? W jakich sytuacjach? 

  2. Rozmowa w ciemno 15 min.

  1. Zaproponuj uczniom ćwiczenie z wykorzystaniem kurtyny. Podziel uczniów na dwie grupy o tej samej liczbie członków. Każda z nich zajmuje miejsce po jednej stronie kotary. Rozdaj kartki i długopisy. Poproś, aby każdy z uczestników postarał się nawiązać kontakt z osobą z drugiej strony, dowiedzieć się czegoś o niej, poznać ją. Komunikacja odbywa poprzez kartki przekazywane pod kurtyną, każdy z uczestników posługuje się nieznanym reszcie pseudonimem. Podkreśl, że w zadaniu nie chodzi o odgadnięcie, kto jest po drugiej stronie, ale o doświadczenie sytuacji, w której nie mamy pewności, kto tam jest.

  2. Na koniec rozsuń kotarę, odsłaniając rozmówców. Daj uczniom chwilę na rozmowę w parach na temat ćwiczenia, a następnie omówcie je wspólnie, odnosząc do tematu warsztatu. Jak się czuli, rozmawiając z osobą, której nie widzą? Jak to wpływało na ich sposób rozmawiania? Ułatwiało to czy utrudniało rozmowę? Ile o sobie byli skłonni powiedzieć?

  3. Sygnalizator świetlny 15 min.

  Rozłóż na środku sali trzy arkusze szarego papieru. Każdy uczeń otrzymuje zestaw złożony z czerwonej, pomarańczowej i zielonej karteczki. Poproś, aby uczestnicy zastanowili się nad tym, jakie dostrzegają pozytywy i negatywy anonimowości w Internecie. Niech zapiszą je na kartkach (pozytywy na zielonej kartce, negatywy na czerwonej, a te, które trudno gdzieś przyporządkować, na kartce pomarańczowej). Następnie umieście je na przygotowanych arkuszach. Wspólnie odczytajcie karteczki i omówcie je.

  4. Film o bezpieczeństwie 35 min.

  Podziel uczniów na kilkuosobowe zespoły. Poproś, aby najpierw przedyskutowali w grupie zapiski na kartkach, a następnie wybrali jedną kwestię związaną z anonimowością. Niech spróbują sformułować na jej podstawie zasadę dotyczącą bezpieczeństwa. Następnie uczniowie tworzą krótki film stanowiący ilustrację do sformułowanej zasady. Może to być scenka fabularna, reklama społeczna, film w serwisie YouTube, animacja poklatkowa itd.

  5. Prezentacja i omówienie filmów 15 min.

  Grupy prezentują swoje filmy. Daj okazję do rozmowy o każdym z bohaterów, chwilę na zadawanie pytań oraz na refleksje o przedstawionych zasadach i użytych w filmie środkach.

   

   

  6. Podsumowanie 5 min.

  Usiądź z grupą w kręgu. Porozmawiajcie o zajęciach w kontekście celu spotkania, czyli o refleksjach nad anonimowością w Internecie. Jakie myśli towarzyszyły uczestnikom podczas pracy, z czym wychodzą z lekcji?

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Marta Knopik

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon
  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Justyna Czarnota, Katarzyna Piwońska

  „Bromba w sieci” – wybryki w Internecie

  Wiek 13-16 lat
  miniaturka Wiktoria Rutkowska, Paulina Andruczyk

  Jak tworzymy swój wizerunek w mediach społecznościowych?

  Wiek 13-16 lat
  miniaturka Justyna Sobczyk

  To zdjęcie widziała cała szkoła...

  Wiek 13-16 lat
  miniaturka Monika Mioduszewska

  Gdzie są nasze granice?