• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Magdalena Szpak, Justyna Czarnota

  Na zgodę. Trening porozumiewania się

  Warsztat  do spektaklu „Kolorowi ludzie” w reż. Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Poszczególne sceny z przedstawiania posłużą przyjrzeniu się mechanizmom konfliktu.

  Grupa wiekowa Wiek 6-10 lat
  Rodzaj zajęć język polski, nauczanie zintegrowane, godzina wychowawcza
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 45 minut
  Cel zajęć
  • analiza jednej ze scen przedstawienia „Kolorowi ludzie”;
  • przyjrzenie się mechanizmom konfliktu;
  • nauka podstaw Porozumiewania się Bez Przemocy.
  Metody pracy rozmowa , improwizacje słowne

  Przygotowanie do zajęć

  Aranżacja przestrzeni

  Klasyczny układ sali, uczniowie mogą pozostać w swoich ławkach, ale niech blaty pozostaną puste.

  Środki dydaktyczne

  Plastelina (w ilości potrzbnej do ulepienia ludzika przez każdego ucznia).

  Dodatkowy opis

  diamond icon
  diamond icon

  Konspekt powstał do spektaklu "Kolorowi ludzie" (reż. H. Mierzejewska-Mikosza, Opolski Teatr Lalki i Aktora) we współpracy z programem Internetowy Teatr TVP.

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Przypomnienie jednej ze scen spektaklu 5 min.

  Zapytaj uczniów, czy pamiętają scenę w spektaklu, kiedy Ona i On stworzyli ludzi. Spróbujcie scharakteryzować tych ludzi: poproś dzieci, żeby przypomniały sobie, jak wyglądali i jak się zachowywali.

  Uważnie wysłuchaj wszystkich odpowiedzi. Nie oceniaj ich, pozwól wybrzmieć wszystkim głosom.

  2. Praca z plasteliną: ludzie podczas kłótni 5 min.

  Zapowiedz uczestnikom, że dziś zajmiecie się zagadnieniem kłótni i przyjrzycie się temu, jak ludzie zachowują się w sytuacji konfliktowej oraz jak mogą lepiej się rozumieć z innymi.

  Każdy uczeń ma do dyspozycji plastelinę. Poproś, by ulepił z niej jednego ludzika ze spektaklu. Niech ludzik przyjmie taką pozę, jakby się z kimś kłócił.

  Możesz również dać uczniom do dyspozycji plastelinę w czterech kolorach: białym, żółtym, czerwonym i czarnym. Wówczas możliwym tematem pracy są również konflikty na tle rasowym.

  3. Praca w parach: etiudy i prezentacje 10 min.

  Gdy uczniowie skończą pracę, poproś, by w parze z kolegą/z koleżanką z ławki ustawili ludziki na blacie w taki sposób, aby było widać, że się kłócą. Powiedz, że powstałe figurki mogłyby się pojawić w scenie spektaklu – czego mogłaby ona dotyczyć? Powiedz uczniom, że mogą się inspirować tematami kłótni z przedstawienia lub zaproponować własne.

  Niech uczniowie w parach ustawią swoje ludziki tak, jakby uczestniczyły w kłótni i zastanowią się,  co mówią do siebie w tej sytuacji? Każda osoba z pary ma tylko jedno zdanie, które może wypowiedzieć.

  Ławki stają się sceną. Cała klasa może przemieszczać się, oglądając i słuchając każdej kłótni lub możesz poprosić tylko chętne osoby do zaprezentowania swoich scenek.

  4. Dyskusja: jak ludzie czują się podczas kłótni? 10 min.

  Po prezentacji zapytaj dzieci, jak ich zdaniem czują się ludzie podczas kłótni? Jak zmienia się ich sylwetka? Co się z nimi dzieje?

  Ponownie uważnie wysłuchaj wszystkich odpowiedzi.

  5. Podsumowanie: próba nawiązania porozumienia i poszukiwanie rozwiązań 15 min.

  Zapowiedz dzieciom, że teraz przyjrzycie się uważnie jednej z sytuacji konfliktowych. Poproś chętną parę o wyjście na środek ze swoimi ludzikami i przedstawienie na forum klasy sytuacji konfliktowej stworzonej w poprzednim zadaniu.

  Poproś stojącą na środku parę, by przypomniała, o co kłóciły się ich postacie i ponownie odegrała scenkę. Każdą osobę z pary prosimy kolejno o uzasadnienie, czemu ulepiony przez niego ludzik wziął udział w kłótni, co było powodem takiego zachowania. Może ktoś z klasy chciałby dopowiedzieć, jak on widzi motywacje postaci?  

  Dopiero potem, gdy wysłuchacie głosu obu stron, zastanówcie się, czy zgoda jest możliwa i w jaki sposób można do niej doprowadzić.

  Jeśli pozwala na to czas, niech więcej par powtórzy ten schemat działania.

  Zadanie jest inspirowane zasadami komunikacji, które są podstawą porozumiewania się w idei Porozumienia Bez Przemocy Marshalla Rosenberga. Dlatego ważne jest, by nie szukać rozwiązań konfliktu od razu. Celem jest praca, która uwzględnia zrozumienie uczuć i wysłuchanie potrzeb obu stron.
  Uważnie formułuj pytania o powody zachowania. Przykładowo, jeśli dzieci pracują na scenie ze spektaklu, która dotyczy kłótni o banana, to zapytaj je, jak myślą, dlaczego te dwie osoby kłócą się właśnie o to, czego tym osobom może brakować, czego w związku z tym potrzebują.

  Zobacz też

  diamond icon
  diamond icon
  ikona Spektakl „Kolorowi ludzie” w reż. Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Magdalena Szpak

  Pedagożka teatru, trenerka, tutorka. Współtworzy Dział Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej  im. Aleksandra Zelwerowicza, Szkoły Treningu Grupowego przy Fundacji Szkoła Liderów oraz Szkołę Trenerów Grup Wsparcia. Certyfikowana tutorka Szkoły Liderów. Prowadzi warsztaty głównie dla osób dorosłych, wspiera w rozwoju nauczycieli i edukatorów.

  avatar

  Justyna Czarnota

  Pedagożka teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży, trenerka, tutorka, początkująca mediatorka. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon