• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Katarzyna Piwońska

  Mój towarzysz - zajęcia w przedszkolu

  Zajęcia do poprowadzenia w pierwszych dniach z dziećmi, które rozpoczynają przedszkolną przygodę. Kolejne zadania oswajają przedszkolaki z salą zabaw oraz pomagają w nawiązaniu znajomości w grupie. Towarzyszami tych działań stają się ulubione zabawki uczestników.

  Grupa wiekowa Wiek 4-6 lat
  Rodzaj zajęć -
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 45 minut
  Cel zajęć
  • oswojenie uczestników z innymi dziećmi w grupie i przedszkolną przestrzenią.
  Metody pracy rozmowa kierowana, improwizacje słowne, ćwiczenia dramowe

  Przygotowanie do zajęć

  Zadanie dla ucznia

  Przyniesienie ulubionej zabawki.

  Środki dydaktyczne

  Przygotuj kolorowe kropki (trzy sztuki w każdym kolorze, najlepiej samoprzylepne). Jedną kropkę w każdym kolorze naklej w różnych miejscach sali: np. na krzesełku / pod stolikiem / na parapecie, na dywanie itp. Pozostałe kropki rozdasz dzieciom w trakcie zajęć (po etapie trzecim).

  Przed zajęciami poproś dzieci, by każde z nich wybrało zabawkę, którą najbardziej lubi i chciałoby ją przy sobie mieć w przedszkolu (ulubiona maskotka, lalka, figurka, ale też pojazd itp.).

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Powitanie 15 min.

  1. Usiądź z grupą w kole. Poproś, by każdy przedstawił krótko swoją zabawkę-towarzysza: może podać imię, opowiedzieć, jak do niego trafiła, co w niej lubi, jak się nią bawi.

  2. Poproś, żeby dzieci podchodziły do innych osób, by wspólnie sprawdzić, jak ich zabawki mogą się powitać. Radośnie zatrąbić? Przybić piątkę? A może są inne sposoby? Możesz kilka pierwszych spotkań zabawek przeprowadzić na forum, żeby instrukcja stała się dla dzieci jaśniejsza.

  2. Od kropki do kropki 25 min.

  1. Rozdaj dzieciom kolorowe kropki i poproś, by przykleiły je w widocznym miejscu (w ten sposób dwie osoby będą miały kropkę w tym samym kolorze). Poleć, aby każdy odszukał osobę, która ma na sobie kropkę w tym samym kolorze, co on. Niech wspólnie znajdą miejsce w sali oznaczone ich kolorem.

  2. Kiedy wszystkie pary będą już na miejscach, poproś, aby pobawiły się w tym miejscu przez chwilę. Co ich zabawki mogą wspólnie zrobić? Daj dzieciom czas na zabawę.

  3. Zapowiedz grupie, że teraz zabierzecie zabawki w podróż po Waszej sali. Przemieszczajcie się pomiędzy kolejnymi kropkami. W każdym miejscu zaproponuj, aby dzieci, które bawiły się tu we wcześniejszym etapie, powiedziały, co ich zabawki myślą o tym miejscu? Zapytaj, co na to inni towarzysze? Chętne dzieci z grupy, mogą im odpowiedzieć w imieniu swoich zabawek.

  Możesz wykorzystać tę podróż do opowiedzenia dzieciom o różnych miejscach w przedszkolu i ich przeznaczeniu, zasadach korzystania itp.

  3. Podsumowanie 5 min.

  Na koniec usiądźcie w kole i powiedzcie o tym, co dziś spotkało Wasze zabawki. Co Waszym zdaniem myślą o tym dniu?

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Katarzyna Piwońska

  Redaktorka, pedagożka teatru, tutorka. Od 2012 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programów i badań dotyczących edukacji teatralnej i pedagogiki teatru. Od 2019 roku jest tutorką w programach rozwojowych Fundacji Szkoła Liderów. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Kultury (przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury).

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon
  Wiek 4-6 lat
  miniaturka Dagmara Żabska

  Metamorfozy

  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Karolina Pluta

  Pierwszy dzień w szkole – odwagi!

  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Justyna Czarnota, Katarzyna Piwońska

  Co tu się stało!? Integracja