• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Justyna Czarnota, Katarzyna Piwońska

  Mapa przestrzeni wirtualnej

  Warsztat można poprowadzić z uczniami w ramach godziny wychowawczej lub po obejrzeniu spektaklu „Bromba w sieci” w reż. Rafała Siesickiego z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Uczniowie zastanawiają się nad tym, w jaki sposób korzystają z przestrzeni wirtualnej, jaki rodzaj treści i aktywności tam dostępnych jest dla nich szczególnie ważny.

  Grupa wiekowa Wiek 10-13 lat
  Rodzaj zajęć język polski, godzina wychowawcza
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 45 minut
  Cel zajęć
  • stworzenie okazji do przyjrzenia się własnej aktywności w przestrzeni wirtualnej.
  Metody pracy rozmowa , performans, mapa myśli

  Przygotowanie do zajęć

  Aranżacja przestrzeni

  Przestrzeń pozwalająca na pracę w grupach i prezentację scen.

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Mapowanie 15 min.

  Zaproś uczniów do stworzenia wspólnej mapy przestrzeni wirtualnej. Zapytaj ich, jakie formy spędzania czasu w Internecie są dla nich atrakcyjne: do czego wykorzystują Internet, co robią w sieci i z jakich stron/aplikacji korzystają? Wraz z pojawiającymi się odpowiedziami, twórzcie na tablicy mapę myśli.

  Przykładowe kategorie: rozmowy z przyjaciółmi, relacjonowanie codziennych wydarzeń, rozwijanie zainteresowań/umiejętności związanych z… (tu mogą pojawić się różne podkategorie – moda, nowe technologie, piłka nożna etc.), wymiana twórczości, rozrywka (gry, oglądanie filmów, słuchanie muzyki…)…

  Zanim przejdziecie do wspólnej rozmowy, możesz dać uczniom chwilę na rozmowę na ten temat w duetach lub większych zespołach – tak, aby mieli czas na zastanowienie i poszukanie właściwych słów. Możesz zaproponować, aby najpierw wymienili najchętniej odwiedzane strony, apotem zastanowili się, do czego im one służą i w ten sposób wyodrębnili kategorie.

  Ważne, aby w tym zadaniu podczas rozmowy na forum nie komentować wskazań uczniów, stworzyć pozbawioną ocen, bezpieczną i swobodną atmosferę do tego, aby mogli się podzielić tym, co jest dla nich wartościowe w internetowej przestrzeni.

  2. Co jest wartościowe w przestrzeni wirtualnej? 30 min.

  Poproś uczniów, aby każdy zastanowił się, która z wyodrębnionych przez wcześniej kategorii jest dla niego szczególnie ważna – co najchętniej robi w internecie. Niech zapisze wybraną kategorię na kartce. Osoby, które wybrały tę samą kategorię tworzą grupę. Poleć, aby zespoły zastanowiły się nad tym, co co wg nich jest wartościowego w takim sposobie spędzania czasu.  

  Pozwól uczniom wybrać ten obszar, który lubią najbardziej – w tych zajęciach ważne jest to, aby mogli opowiedzieć o przestrzeni wirtualnej ze swojej perspektywy i uświadomić sobie, jakie jej aspekty mają dla nich wartość.

  Następnie zapowiedz, że ich zadaniem jest opowiedzenie o tym pozostałym zespołom w scence teatralnej. Poproś, aby forma ich przekazu nawiązywała do internetowych sposobów komunikacji (v-log, czat, gra, teledysk, podcast, profil użytkownika  – niech uczniowie sami określą, jaka konwencja jest najbardziej właściwa dla wybranego przez nich zagadnienia). Zaproś wszystkie grupy do prezentacji wymyślonych scen.

  W podsumowaniu porozmawiajcie o tym, jaki obraz przestrzeni wirtualnej wyłonił się z zaprezentowanych przez grupy działań. Na co pozwala ta przestrzeń? W czym tkwi jej wartość?

   

  Zobacz też

  diamond icon
  diamond icon
  ikona Spektakl „Bromba w sieci” w reż. Rafała Siesickiego z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Justyna Czarnota

  Pedagożka teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży, trenerka, tutorka, początkująca mediatorka. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

  avatar

  Katarzyna Piwońska

  Redaktorka, pedagożka teatru, tutorka. Od 2012 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programów i badań dotyczących edukacji teatralnej i pedagogiki teatru. Od 2019 roku jest tutorką w programach rozwojowych Fundacji Szkoła Liderów. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Kultury (przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury).

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon
  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Justyna Czarnota, Katarzyna Piwońska

  „Bromba w sieci” – wybryki w Internecie

  Wiek 13-16 lat
  miniaturka Wiktoria Rutkowska, Paulina Andruczyk

  Jak tworzymy swój wizerunek w mediach społecznościowych?

  Wiek 13-16 lat
  miniaturka Monika Mioduszewska

  Gdzie są nasze granice?