19.10.2022

Za nami Checkpoint. Partnerzy Teatroteki Szkolnej

Za nami spotkanie Checkpoint. Partnerzy Teatroteki Szkolnej w połączeniu z Fokusem Ukraina zorganizowanym przez Festiwal Korczak. Przez cały dzień chłonęliśmy opowieści o ukraińskim teatrze dla dzieci i młodzieży i działaniach pedagogiczno-teatralnych, a po południu rozpoczęliśmy warsztaty w gronie pedagożek i pedagogów teatru z całej Polski.  

miniatura artykułu
Podczas zorganizowanej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskieg w Warszawie konferencji FOKUS UKRAINA Roza Sarkisian opowiadała o najciekawszych zjawiskach w tym obszarze, a potem praktyczki dzieliły się swoim doświadczeniem.
Iryna Zapolska przedstawiła teatr dla najnajmłodszych (Persha vystavka). Jana Zelenska dzieliła się swoim doświadczeniem pracy z młodzieżą w Szkole Magii Teatru (Школа Магії Театру). Iryna Harets pokazała, jak można robić teatr dokumentalny w małych miejscowościach. Anastasiya Voytyuk wystąpiła jako rzeczniczka teatru inkluzywnego. Bardzo Wam dziękujemy za inspirację, moc i wzruszenie! Щиро дякую за натхнення, сили та емоції!
 
Na widowni a potem na warsztatach - Partnerzy Teatroteki Szkolnej - pedagodzy teatru z teatrów instytucjonalnych, którzy chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o ukraińskich kontekstach teatralnych.
Rozpoczęliśmy wymianę myśli - niech trwa!
Gościliśmy przedstawicielki i przedstawicieli takich instytucji, jak: Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatr Lalek Arlekin w Łodzi, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.
 
Fot. Alicja Szulc

Zobacz też