Aktualności

11.04.2016

W Liderkach jest moc!

fot. Marta Ankiersztejn

Za nami drugi zjazd Liderów Teatroteki Szkolnej (8-10 kwietnia 2016 r). W pierwszej edycji programu jest z nami 26 nauczycielek z całej Polski. Pracowaliśmy nad projektami, oglądaliśmy spektakle, dzieliliśmy się wrażeniami, definiowaliśmy swoje role w procesie grupowym, projektowaliśmy przyszłość programu. 

Drugi zjazd Liderów - a właściwie Liderek - Teatroteki Szkolnej miał na celu wzmocnić uczestniczki programu w podmiotowym traktowaniu uczniów, pokazać wartość, która tkwi w oddawaniu inicjatywy w działaniu dzieciom i młodzieży. Spotkanie było skoncentrowane na pracy rozwojowej i uświadomieniu sobie, jakim jestem prowadzącym, jakie są moje ścieżki myślenia i jakie mogą być inne drogi i możliwości pracy z grupą niż te, które wybieram na co dzień. 

Pierwszy dzień spotkania to wymiana inspiracji, opowieści o projektach i działaniach. Jak opowiadać o swoim działaniu? Jak pogłębić refleksję na jego temat? Co mnie cieszy i motywuje w mojej pracy? Gdzie pojawiają się trudności? W ten sposób okazja do przyjrzenia się pracy i perspektywie innych uczestników programu z pomocą tutorów współpracujących z programem. Drugiego dnia przyglądaliśmy się sobie w sytuacji grupowej. Jaką rolę przyjmuję w grupie? Jaka jest moja definicja lidera? Wzięliśmy udział w warsztatach problematyzujących strategie wpływu na innych. Na koniec wykonaliśmy pracę nad projektowaniem przyszłości programu w wymiarze osobistym (co mogę zrobić u siebie) i wspólnym (w jaki sposób mogę dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju programu).

Liderzy Teatroteki Szkolnej to program szkoleniowy dla nauczycieli z całej Polski zainteresowanych wykorzystaniem metod teatralnych na lekcjach oraz w pracy z grupą dzieci lub młodzieży. Skupiamy wokół portalu grupę nauczycieli, dla których teatr jest ważnym narzędziem pracy, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę, wzmocnić swoje kompetencje w twórczej pracy z dziećmi i młodzieży.

Teraz czas na działanie w swoich szkołach. Jest moc!

Teatr Polski we Wrocławiu bierze udział w programie Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Juliusz Lichwa - pedagog teatru z tej instytucji - dzieli się z Wami podsumowaniem z działań edukacyjnych w minionym roku i planami na przyszłość.

11.01.2021

Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży? Co szkoła i teatr mogą sobie dać online? Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych – młodzież, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i teatrów, artystów, pedagogów teatru, instruktorów i edukatorów – do rozmów wokół tych zagadnień.

02.12.2020

Teatr "Ateneum" w Katowicach rozpoczyna nabór projektów, które zostaną zaprezentowane na konferencji pn. „Teatr w szkole, szkoła w teatrze”. W dniach 11-12.12.2020 Teatr zorganizuje ją wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w...

16.11.2020

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA organizuje dwa warsztaty online dla nauczycieli wokół wystawy "Tadeusz Kantor. Widma".

17.10.2020

Ogłaszamy listę osób zakwalifikowanych do udział w nowej edycji programu skierowanej do instruktorów pracujących w domach kultury.

16.10.2020