Aktualności

02.03.2021

Warsztaty dla nauczycieli Teatr na ekranie

Teatroteka Szkolna zaprasza nauczycieli języka polskiego w szkołach podstawowych IV-VIII i w szkłoach ponadpostawowych na warsztaty Teatr na ekranie – jak pracować z uczniami wokół spektaklu oglądanego online?

Warsztaty adresowane są do nauczycieli, którzy chcą wykorzystywać spektakle podczas swoich zajęć. Będziemy pracować w oparciu o rejestrację „Krzyżaków” H. Sienkiewicza w reż. Jakuba Roszkowskiego z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

 

Teatr na żywo jest obecnie o wiele mniej dostępny dla uczniów. Jednak nie musimy rezygnować z kontaktu z tą formą sztuki, jeśli skorzystamy ze zbiorów Teatru TVP i Ninateki. Podczas warsztatu Teatr na ekranie będziemy pracować wokół „Krzyżaków” H. Sienkiewicza w reż. Jakuba Roszkowskiego z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Sprawdzimy, jakie formy pedagogiczno-teatralne są możliwe w działaniach online i które z nich można wykorzystać na lekcji. Zapraszamy nauczycieli języka polskiego w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII i w szkołach ponadpodstawowych.

Warsztat odbędzie się w dn. 17 marca 2021 w godz. 16.00-19.00 na platformie Zoom.
Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Aby wziąć udział w warsztacie, należy zarejestrować się poprzez formularz: https://tiny.pl/r47x2
 
Warunkiem koniecznym do udziału w warsztacie jest obejrzenie spektaklu „Krzyżacy”:
https://iteatr.tvp.pl/.../krzyzacy-teatru-miniatura-z...
 
Prowadzące:
Aleksandra Drzazga – nauczycielka w ZSOT w Lublińcu, reżyserka teatru dzieci i młodzieży (absolwentka PWST we Wrocławiu), edukatorka teatralna. Przez 14 lat prowadziła autorskie zajęcia „Wychowanie do twórczości – teatr” jako część projektu Klasy Aktywności Twórczej w publicznej szkole w Bytomiu. Autorka artykułów z zakresu edukacji kulturowej. Prowadzi własny projekt „Teatr. Szkoła”, czyli warsztaty z pedagogiki teatru dla klas z lokalnych szkół podstawowych w Bytomskim Centrum Kultury. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli z zakresu pedagogiki teatru, edukacji teatralnej i kulturalnej. Obecnie wspiera nauczycieli w realizacji projektów edukacyjno-kulturalnych w Bytomskim Programie Edukacji Kulturalnej POKŁADY KULTURY.
 
Magdalena Szpak – pedagożka teatru, trenerka, menedżerka kultury. Od ponad 10 lat pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie od 7 lat prowadzi program dla nauczycieli Teatroteka Szkolna. 
 

Zapraszamy na kolejne onlinowe warsztaty związane z budowaniem relacji z uczniami na zajęciach online.

12.04.2021

Chcemy Wam przedstawić „Migane Bajko-dźwięki"  – projekt zrealizowany przez Fundację Ogrody Muzyczne w odpowiedzi na zamknięcie instytucji kultury. Fundacja opracowuje filmy, dzięki którym odbiorcy mogą się spotkać z kulturą różnych regionów świata – ich...

28.01.2021

Teatr Polski we Wrocławiu bierze udział w programie Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Juliusz Lichwa - pedagog teatru z tej instytucji - dzieli się z Wami podsumowaniem z działań edukacyjnych w minionym roku i planami na przyszłość.

11.01.2021

Czy młodzież dziś potrzebuje teatru? I czy teatr potrzebuje młodzieży? Co szkoła i teatr mogą sobie dać online? Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych – młodzież, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i teatrów, artystów, pedagogów teatru, instruktorów i edukatorów – do rozmów wokół tych zagadnień.

02.12.2020

Teatr "Ateneum" w Katowicach rozpoczyna nabór projektów, które zostaną zaprezentowane na konferencji pn. „Teatr w szkole, szkoła w teatrze”. W dniach 11-12.12.2020 Teatr zorganizuje ją wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w...

16.11.2020