• O nas ikona
 • 17.10.2020

  Dzieje się u naszych Partnerów: warsztaty dla nauczycieli towarzyszące wystawie „Tadeusz Kantor. Widma"

  Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA organizuje dwa warsztaty online dla nauczycieli wokół wystawy "Tadeusz Kantor. Widma".

  miniatura artykułu

  21 października, 16.00-18.00

  Widma, wspomnienia, inspiracje

  Kontekstem warsztatów będzie nowa wystawa Cricoteki, Tadeusz Kantor.Widma. Zajmiemy się pamięcią i wspomnieniami - bardzo ważnymi motywami w twórczości Tadeusza Kantora, a także potencjałem fotografii w teatralnym działaniu. Warsztaty będą okazją do poznania narzędzi i zebrania inspiracji do własnej pracy z młodzieżą.

  Prowadzenie: Marta Przywara - teatrolożka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, pedagożka teatru i trenerka. Prowadzi autorskie warsztaty i szkolenia, głównie dla młodzieży, studentów i nauczycieli. Kuratorka innowacyjnych projektów edukacyjnych i reżyserka kilkunastu spektakli tworzonych przez młodzieżowe grupy teatralne. Autorka licznych publikowanych scenariuszy lekcji i warsztatów. 

   

   

  18 listopada, 16.00-18.00

  Ambalaż XXI wieku. O relacji ze sobą, ze światem, z dziełem.

  Nawiązując do Ambalażu końca XX wieku, będziemy się zastanawiać co istotnego dla nas samych ukrył Tadeusz Kantor. Jakie elementy rzeczywistości XXI w znalazłyby się ukryte i jak wyglądałoby to opakowanie. Co ważnego mają nam do powiedzenia te przedmioty, co mówią o świecie , o nas i jaka jest relacja pomiędzy nimi? Czy przedmiot to tylko przedmiot, czy raczej jak wolał to widzieć Kantor obiekt, który dzięki artyście/twórcy zmienia swoje przeznaczenie. No właśnie po co nam przedmioty? Jakie znaczenie im nadajemy? A gdyby stały się kolekcją?
  Wykorzystując narzędzia z zakresu pedagogiki teatru oraz działania twórcze, postaramy się wejść w relacje z innymi uczestnikami spotkania, dla którego kontekstem będzie właśnie twórczość Kantora.

  Prowadzenie: Aleksandra Drzazga – nauczycielka w ZSOT w Lublińcu, reżyserka teatru dzieci i młodzieży PWST we Wrocławiu, edukatorka teatralna Współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie prowadząc szkolenia dla nauczycieli i instruktorów teatralnych z zakresu pedagogiki teatru oraz jako tutor nauczycieli i edukatorów w programie Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Przez 14 lat prowadziła autorskie zajęcia Wychowanie do twórczości-teatr jako część projektu Klasy Aktywności Twórczej w publicznej szkole w Bytomiu.

   

  Zapisy/informacje: slawik@cricoteka.pl

  Warsztaty odbędą się w online – na platformie Zoom.

  Żeby móc się z nami połączyć potrzebny jest komputer lub telefon z głośnikami lub słuchawkami. Warsztaty są bezpłatne.

  Link do warsztatów wyślemy wraz z potwierdzeniem udziału.

   

  Zobacz też

  diamond icon
  diamond icon