• O nas ikona
 • 27.02.2019

  O Narnii w Jelczu-Laskowicach

  Aleksandra Drzazga, pedagożka teatru z naszego zespołu, odwiedziła z Teatroteką Szkolną Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach. Na zaproszenie wicedyrektor szkoły, Izabeli Siedleckiej, odpowiedziało 26 nauczycieli! Ta liczna grupa uczestników wzięła udział w prezentacji Tetaroteki oraz w warsztatach wokół książki Lew, czarownica i stara szafa autorstwa C. S. Lewisa. 

  miniatura artykułu

  Podczas warsztatów nie pracowalismy jednak nad całością lektury, lecz tylko nad jedną zaproponowaną uczestnikom sceną. Scena ta pozwoliła nam zająć się tematem wiary i niewiary w czyjeś słowa, ale jednocześnie skłoniła do namysłu, jak rozpoznać, kiedy ktoś mówi prawdę, a kiedy się z nią mija. Jakie sygnały z ciała, z mimiki podpowiadają nam, czy ktoś nie mówi prawdy? Sprawdzaliśmy to w specjalnie skonstruowanych przez uczestników maszynach do testowania prawdziwości słów, których elementami byli... oni sami.

  Zatrzymaliśmy się także nad emocjami i myślami Łucji i Edmunda, bohaterów wybranej sceny. Parfrazując słowa bohaterów ksiązkowych, zastanawialiśmy się, która z tych postaci jest bliżssza i dlaczego.

  W trakcie improwizacji taetralnej odnieślismy sytuacje z lektury do różnych sytuacji zaobserwowanych przez uczestników w życiu codziennym.

  Podczas rundy podsumowującej zastanawialiśmy się nad sensem takiej pracy nad lekturą, nad koniecznością uruchamiania w uczniach twórczego myślenia i dawania im możliwości wychodzenia poza schemat ławki szkolnej.

  Zobacz też

  diamond icon
  diamond icon