Aktualności

27.02.2019

O Narnii w Jelczu-Laskowicach

Aleksandra Drzazga, pedagożka teatru z naszego zespołu, odwiedziła z Teatroteką Szkolną Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach. Na zaproszenie wicedyrektor szkoły, Izabeli Siedleckiej, odpowiedziało 26 nauczycieli! Ta liczna grupa uczestników wzięła udział w prezentacji Tetaroteki oraz w warsztatach wokół książki Lew, czarownica i stara szafa autorstwa C. S. Lewisa. 

Podczas warsztatów nie pracowalismy jednak nad całością lektury, lecz tylko nad jedną zaproponowaną uczestnikom sceną. Scena ta pozwoliła nam zająć się tematem wiary i niewiary w czyjeś słowa, ale jednocześnie skłoniła do namysłu, jak rozpoznać, kiedy ktoś mówi prawdę, a kiedy się z nią mija. Jakie sygnały z ciała, z mimiki podpowiadają nam, czy ktoś nie mówi prawdy? Sprawdzaliśmy to w specjalnie skonstruowanych przez uczestników maszynach do testowania prawdziwości słów, których elementami byli... oni sami.

Zatrzymaliśmy się także nad emocjami i myślami Łucji i Edmunda, bohaterów wybranej sceny. Parfrazując słowa bohaterów ksiązkowych, zastanawialiśmy się, która z tych postaci jest bliżssza i dlaczego.

W trakcie improwizacji taetralnej odnieślismy sytuacje z lektury do różnych sytuacji zaobserwowanych przez uczestników w życiu codziennym.

Podczas rundy podsumowującej zastanawialiśmy się nad sensem takiej pracy nad lekturą, nad koniecznością uruchamiania w uczniach twórczego myślenia i dawania im możliwości wychodzenia poza schemat ławki szkolnej.

Uczestniczki pierwszej edycji programu Partnerzy Teatroteki Szkolnej spotkały się na wizycie studyjnej w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusz Kantora CRICOTEKA (23-24.02.2020).

29.02.2020

27 lutego w ramach prezentacji Teatroteki Szkolnej odwiedziliśmy Przedszkole Niepubliczne Bim Bam Bam we Wrocławiu. 

28.02.2020

Odwiedziliśmy tym razem południe Wielkopolski – 19 lutego 2020 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach nieopodal Kalisza, gdzie spotkaliśmy się z nauczycielkami i nauczycielami

20.02.2020

Za nami dwa spotkania z uczestnikami programu Partnerzy Teatroteki Szkolnej.

10.02.2020

Relacjonujemy Wam nasze kolejne wyjazdy! Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Ornecie pracowali na warsztatach wokół hasła"przemiana". Zajęcia były inspirowane scenariuszem Moniki Bani pt. "Piękna i Bestia - lekcja zmiany". Poprowadziła je Anna Zalewska-Uberman.

07.02.2020