• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Monika Mioduszewska

  Powrót do szkolnej ławki. Integracja. Godzina wychowawcza

  Zajęcia poruszają kwestię powrotu do szkolnej ławki i związanych z tym emocji. Kolejne działania dają okazję do osadzenia się w obecności w sali lekcyjnej i sprawdzenia, z czym uczniowie zaczynają pracę w nowym roku szkolnym.

  Grupa wiekowa Wiek 13-16 lat
  Rodzaj zajęć język polski, godzina wychowawcza
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 50 minut
  Cel zajęć
  • zbadanie własnych emocji, miejsca w życiu, z którego uczniowie zaczynają przygodę z nowym przedmiotem czy nowym rokiem szkolnym;
  • rozpoznanie i osadzenie się w przestrzeni, w której uczniowie będą zdobywać wiedzę.
  Metody pracy wystawa, rozmowa , improwizacje ruchowe

  Przygotowanie do zajęć

  Zadanie dla ucznia

  Przed zajęciami poproś grupę o przyniesienie gazet, kolorowych papierów, ścinków materiałów.

  Aranżacja przestrzeni

  Tradycyjny układ sali.

  Środki dydaktyczne

  Przygotuj:

  - długopisy/ołówki

  - flamastry


  - kartki A4

  - taśma klejąca

  - nożyczki

  - klej

  - stare gazety

  - kolorowy papier.

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Rozpoznanie 5 min.

  Poproś uczennice i uczniów, żeby rozejrzeli się po sali, w której się znajdują. Niech przejdą się po niej swobodnie i spojrzą na nią oczami turysty - tak, jakby zwiedzali to miejsce lub widzieli je po raz pierwszy. Następnie poleć, aby zbadali faktury znajdujących się tu przedmiotów przez dotyk. Na zakończenie poproś, by wybrali w sali miejsce dla siebie - zaznacz, że mogą usiąść, stać, położyć się - w dowolnym miejscu.

  2. Rozmawiamy o tym 10 min.

  1. Poproś uczennice i uczniów, żeby usiedli w ławkach, w których na co dzień siedzą, z osobami, z którymi zwykle siedzą. Poleć, żeby usiedli naprzeciwko siebie i popatrzyli na siebie przez 1 minutę, niech znajdą sposób, żeby się ze sobą przywitać. Może powstanie z tego ich własny powitalny rytuał? Mogą to zrobić za pomocą słów lub gestów.

  2. Poproś, żeby opowiedzieli sobie wzajemnie o sali, którą przed chwilą eksplorowali. Rozmowę poprowadź w trzech etapach. Po każdym zagadnieniu daj chwilę na rozmowę w parze:

  - Zastanówcie się wspólnie, co to za miejsce, jaki ma kształt, zapach, faktury. 

  - Opowiedzcie sobie nawzajem, jak czujecie się w tym miejscu.

  - Porozmawiajcie o tym, czym ta sala różni się od miejsca, w którym uczyliście się w czasie nauki zdalnej?

  3. Ławka 5 min.

  1. Następnie poproś, żeby takiej samej eksploracji poddali ławkę, przy której siedzą. Niech się zastanowią, jaka jest w dotyku, jaki ma kształt, na co im pozwala, a na co nie. Czy lubią przy niej siedzieć?

  2. Poleć, żeby każda osoba zajęła względem ławki pozycję, która oddaje to, co czują w stosunku ławki - miejsca, w którym będą się uczyć i spędzać większość czasu w szkole. Podkreśl, że mają tu pełną swobodę wyrazu: mogą pozostać na krzesłach, mogą przenieść krzesło z innej strony, wstać, położyć się, przyjąć dowolną pozycję ciała. 

  3. Poproś, żeby pary zinterpretowały nawzajem swoje pozycje względem ławek.

  4. Namysł wewnętrzny 5 min.

  Poproś, żeby każda osoba przez kilka minut zastanowiła się nad sobą w tym momencie - nad tym, jak się teraz czuje, z czym przychodzi do tej ławki.

  Możesz dodać kilka pytań pomocniczych: Czego się obawia/ co ją cieszy / czego jest ciekawa/ i z czym chciałaby zakończyć ten rok szkolny.

  5. Ławka jako przestrzeń ekspresji 10 min.

  Następnie poproś, żeby każda osoba w ławce pomyślała, że połowa ławki to jej przestrzeń do działania, własnej ekspresji. Poleć, aby wszyscy z gazet, kolorowych papierów, wykonali kolaże, które będą oddawać to, z czym zaczynają nowy rok szkolny. Na jednej ławce powstaną dwie instalacje. Każda osoba prezentuje to, co stworzyła.

  6. Co się zdarzyło w ławce? 5 min.

  Poproś osoby z ławek, żeby przyjrzały się swoim pracom i krótko omówiły z partnerem/ką to, co widzą. Niech się zastanowią, co się spotyka w tej ławce - jakie emocje, wrażenia, oczekiwania, lęki. Czy są podobne, a może zupełnie różne?

  Rozszerzenie: Na koniec zapytaj, co się wydarzyło podczas ich wspólnej pracy. Jakie to było doświadczenie? Jak się czują po powrocie do ławek?

  7. Galeria w ławce 5 min.

  Poinformuj uczniów, że teraz mają czas na zwiedzanie Galerii „W ławce”.

  8. Na koniec 5 min.

  Na koniec poproś, żeby każda osoba zapisała jedno zdanie na temat tego, z czym zaczyna nowy rok w szkolnej ławce. Do tych kartek będziecie mogli wrócić na koniec roku szkolnego.

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Monika Mioduszewska

  Kulturoznawczyni, pedagożka teatru, przewodniczka.

  Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie i pedagogiki teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Konsultantka programowa w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Ukończyła warsztat mistrzowski Adriana Jacksona „Rainbow of desire”  oraz w kurs „Teatr ze społecznością” organizowane przez Fundację Edukacji i Kultury Drama Way z Warszawy. Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru organizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie. Jest prelegentką klubu filmowego dla niewidomych IKFON prowadzonego przez Stowarzyszenie „De Facto” i przewodniczką Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Współtworzy ogólnopolską Antyprzemocową Sieć Kobiet - ASK oraz grupę HERstoria Płocka, która zajmuje się odkrywanie kobiecej historii Płocka

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon
  Wiek 13-16 lat
  miniaturka Dorota Ogrodzka

  TU i TERAZ, czyli teatralne haiku

  Wiek 13-16 lat
  miniaturka Katarzyna Kotarska

  Co było, a co jest? – o wprowadzaniu zmian

  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Nikolett Gábri

  Poznajmy się! Integracja