Powrót do szkolnej ławki. Integracja. Godzina wychowawcza
Monika Mioduszewska

Powrót do szkolnej ławki. Integracja. Godzina wychowawcza

Zajęcia poruszają kwestię powrotu do szkolnej ławki i związanych z tym emocji. Kolejne działania dają okazję do osadzenia się w obecności w sali lekcyjnej i sprawdzenia, z czym uczniowie zaczynają pracę w nowym roku szkolnym.

 • Informacje o konspekcie

  Grupa wiekowa Wiek 13-16 lat
 • Rodzaj zajęć język polski, godzina wychowawcza
 • Miejsce sala lekcyjna
 • Czas 50 minut
 • Cel zajęć
  • zbadanie własnych emocji, miejsca w życiu, z którego uczniowie zaczynają przygodę z nowym przedmiotem czy nowym rokiem szkolnym;
  • rozpoznanie i osadzenie się w przestrzeni, w której uczniowie będą zdobywać wiedzę.
 • Metody pracy wystawa, rozmowa , improwizacje ruchowe

Przygotowanie do zajęć

Zadanie dla ucznia

Przed zajęciami poproś grupę o przyniesienie gazet, kolorowych papierów, ścinków materiałów.

Aranżacja przestrzeni

Tradycyjny układ sali.

Środki dydaktyczne

Przygotuj:

- długopisy/ołówki

- flamastry


- kartki A4

- taśma klejąca

- nożyczki

- klej

- stare gazety

- kolorowy papier.

Przebieg zajęć

1. Rozpoznanie 5 min.

Poproś uczennice i uczniów, żeby rozejrzeli się po sali, w której się znajdują. Niech przejdą się po niej swobodnie i spojrzą na nią oczami turysty - tak, jakby zwiedzali to miejsce lub widzieli je po raz pierwszy. Następnie poleć, aby zbadali faktury znajdujących się tu przedmiotów przez dotyk. Na zakończenie poproś, by wybrali w sali miejsce dla siebie - zaznacz, że mogą usiąść, stać, położyć się - w dowolnym miejscu.

2. Rozmawiamy o tym 10 min.

1. Poproś uczennice i uczniów, żeby usiedli w ławkach, w których na co dzień siedzą, z osobami, z którymi zwykle siedzą. Poleć, żeby usiedli naprzeciwko siebie i popatrzyli na siebie przez 1 minutę, niech znajdą sposób, żeby się ze sobą przywitać. Może powstanie z tego ich własny powitalny rytuał? Mogą to zrobić za pomocą słów lub gestów.

2. Poproś, żeby opowiedzieli sobie wzajemnie o sali, którą przed chwilą eksplorowali. Rozmowę poprowadź w trzech etapach. Po każdym zagadnieniu daj chwilę na rozmowę w parze:

- Zastanówcie się wspólnie, co to za miejsce, jaki ma kształt, zapach, faktury. 

- Opowiedzcie sobie nawzajem, jak czujecie się w tym miejscu.

- Porozmawiajcie o tym, czym ta sala różni się od miejsca, w którym uczyliście się w czasie nauki zdalnej?

3. Ławka 5 min.

1. Następnie poproś, żeby takiej samej eksploracji poddali ławkę, przy której siedzą. Niech się zastanowią, jaka jest w dotyku, jaki ma kształt, na co im pozwala, a na co nie. Czy lubią przy niej siedzieć?

2. Poleć, żeby każda osoba zajęła względem ławki pozycję, która oddaje to, co czują w stosunku ławki - miejsca, w którym będą się uczyć i spędzać większość czasu w szkole. Podkreśl, że mają tu pełną swobodę wyrazu: mogą pozostać na krzesłach, mogą przenieść krzesło z innej strony, wstać, położyć się, przyjąć dowolną pozycję ciała. 

3. Poproś, żeby pary zinterpretowały nawzajem swoje pozycje względem ławek.

4. Namysł wewnętrzny 5 min.

Poproś, żeby każda osoba przez kilka minut zastanowiła się nad sobą w tym momencie - nad tym, jak się teraz czuje, z czym przychodzi do tej ławki.

Możesz dodać kilka pytań pomocniczych: Czego się obawia/ co ją cieszy / czego jest ciekawa/ i z czym chciałaby zakończyć ten rok szkolny.

5. Ławka jako przestrzeń ekspresji 10 min.

Następnie poproś, żeby każda osoba w ławce pomyślała, że połowa ławki to jej przestrzeń do działania, własnej ekspresji. Poleć, aby wszyscy z gazet, kolorowych papierów, wykonali kolaże, które będą oddawać to, z czym zaczynają nowy rok szkolny. Na jednej ławce powstaną dwie instalacje. Każda osoba prezentuje to, co stworzyła.

6. Co się zdarzyło w ławce? 5 min.

Poproś osoby z ławek, żeby przyjrzały się swoim pracom i krótko omówiły z partnerem/ką to, co widzą. Niech się zastanowią, co się spotyka w tej ławce - jakie emocje, wrażenia, oczekiwania, lęki. Czy są podobne, a może zupełnie różne?

Rozszerzenie: Na koniec zapytaj, co się wydarzyło podczas ich wspólnej pracy. Jakie to było doświadczenie? Jak się czują po powrocie do ławek?

7. Galeria w ławce 5 min.

Poinformuj uczniów, że teraz mają czas na zwiedzanie Galerii „W ławce”.

8. Na koniec 5 min.

Na koniec poproś, żeby każda osoba zapisała jedno zdanie na temat tego, z czym zaczyna nowy rok w szkolnej ławce. Do tych kartek będziecie mogli wrócić na koniec roku szkolnego.

O autorach

Monika Mioduszewska

Kulturoznawczyni, pedagożka teatru, przewodniczka.

Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie i pedagogiki teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Konsultantka programowa w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Ukończyła warsztat mistrzowski Adriana Jacksona „Rainbow of desire”  oraz w kurs „Teatr ze społecznością” organizowane przez Fundację Edukacji i Kultury Drama Way z Warszawy. Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru organizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie. Jest prelegentką klubu filmowego dla niewidomych IKFON prowadzonego przez Stowarzyszenie „De Facto” i przewodniczką Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Współtworzy ogólnopolską Antyprzemocową Sieć Kobiet - ASK oraz grupę HERstoria Płocka, która zajmuje się odkrywanie kobiecej historii Płocka

Monika Mioduszewska

Podobne konspekty

 • Wiek 13-16 lat

  miniaturka konspektu TU i TERAZ, czyli teatralne haiku

  Dorota Ogrodzka

  TU i TERAZ, czyli teatralne haiku

 • Wiek 13-16 lat

  miniaturka konspektu Co było, a co jest? – o wprowadzaniu zmian

  Katarzyna Kotarska

  Co było, a co jest? – o wprowadzaniu zmian

 • Wiek 16-19 lat

  miniaturka konspektu O współpracy w relacji wychowawca-uczniowie. Godzina wychowawcza

  Anna Zalewska-Uberman

  O współpracy w relacji wychowawca-uczniowie. Godzina wychowawcza

 • Wiek 6-10 lat

  miniaturka konspektu Poznajmy się! Integracja

  Nikolett Gábri

  Poznajmy się! Integracja