Laboratorium legendy.
Katarzyna Pasierb

Laboratorium legendy.

  • Informacje o konspekcie

    Grupa wiekowa Wiek 10-13 lat
  • Rodzaj zajęć -
  • Miejsce -
  • Czas 135 minut
  • Cel zajęć
    • przypomnienie terminu legenda jako gatunku literackiego;
    • zachęcenie uczniów do opowiadania legend przy wykorzystaniu narzędzi teatralnych;
    • rozwój wyobraźni i słownictwa;
    • rozwijanie umiejętnosci pracy w grupie;
  • Metody pracy -

Przygotowanie do zajęć

Aranżacja przestrzeni

uprzątnięta klasa szkolna, kilka stołów, krzeseł, zajęcia w terenie - najbliższa okolica

Środki dydaktyczne

papier A4, kolorowe karteczki, taśmy malarskie, taśmy klejące, mazaki, kredki, krzesła, ławki. Potrzebny wygodny strój.

Dodatkowy opis

Scenariusz zajęć wprowadzający lub podsumowujący temat legend. Zajęcia poświęcone są stworzeniu własnej legendy (przy zachowaniu jej cech gatunkowych) - tekstu, na podstawie którego powstają krótkie etiudy teatralne. 

Konspekt przeznaczony na trzy jednostki lekcyjne. 

Przebieg zajęć

1. Rycerz. 10 min.

W wielu legendach występują rycerze... – gramy w "Rycerza" – zabawa znana również jako „Samuraj”. Stoimy w kole, jedna osoba - Rycerz  podnosi ręce udając, że trzyma miecz z okrzykiem „he” , dwie osoby z koła stojące obok również udają, że trzymają miecze; kierują je w stronę osoby jakby chciały "przeciąć" ją w pasie. Rycerz opuszcza ręce z okrzykiem „ho” nadal udając trzymanie miecza i wskazuje jednocześnie kolejnego rycerza. Kto się pomyli, wchodzi do koła. Ćwiczenie ma skupić uwagę, rozwija refleks.

 

2. Ścieżkami legend... 15 min.

Siadamy w kole i wspólnie rozmawiamy o tym, czym jest legenda (przypominamy jej cechy gatunkowe). Wspólmie zastanawiamy się czy i po co w życiu jest nam potrzebna znajomość legend?

Następnie uczniowie dostają kartki A4, na których zapisują swoje skojarzenia ze słowem legenda (ok.5). Następnie przyklejają kartki na podłodze i oglądają, czytają skojarzenia innych osób. Za pomocą taśmy malarskiej łącza swoją kartkę z kartką osoby, której skojarzenia były podobne lub której skojarzenia im się podobają.

Po zakończonej pracy analizujemy utworzoną „sieć ścieżek”; czyje skojarzenia nam się podobają i dlaczego, patrzymy, które podobały się najbardziej, czy wszystkie kartki połączone są "scieżką". Ćwiczenie ma wprowadzić w temat zajęć, lub utrwalić wiadomości.

3. Budujemy 10 min.

Uczniowie są podzieleni na grupy w dowolny sposób. Na tablicy (kartkach) zapisujemy do 5 najbardziej popularnych- w poprzednim ćwiczeniu skojarzeń (rzeczowników) związanych z legendą. Wybieramy losowo hasła i odczytujemy je głośno. Zadaniem grup jest stworzenie z własnych ciał wybranego przedmiotu np. korony, miecza, lasu, zamku, skarbu itp. (Ćwiczenie to może przydać się później, kiedy wykorzystasz skojarzenia z legendą stworzoną przez dzieci).

4. Bohaterowie legend. (ćwiczenie: Kim dziś jestem?) 10 min.

Uczestnicy stoją lub siedzą w kole. Kolejno każdy z nich odpowiada na jedno postawione przez prowadzącego pytanie: Jaką postacią ze znanej legendy dziś jesteś? Odpowiedzi nie muszą padać jedna po drugiej według kolejności ustawienia w kole, mogą zgłaszać się ochotnicy. Odpowiedzią na pytanie będą kalambury - przedstawienie postaci gestem, ew. dźwiękiem.

5. Ćwiczenia w terenie. Wychodzimy z grupą na spacer po okolicy. 30 min.

Udajemy się z grupą w ciekawe, intrygujące miejsce w naszej miejscowości np. park, las, opuszczony budynek itp. . Wspólnie obserwujemy otaczającą nas rzeczywistość – szukamy przedmiotów, miejsc, rzeczy, które są ciekawe i moglibyśmy przypisać im/stworzyć o nich jakąś legendę, dzieci robią zdjęcia telefonem komórkowym.

Tu możemy zrobić ćwiczenie - Improwizowane opowiadanie historii. Dwie, trzy bądź cztery osoby i zaczynają opowiadać historię - legendę o swojej miejscowości. Ale cała trudność polega na tym, że każdy ma do dyspozycji tylko jedno słowo - dzieci mogą użyć nazw znalezionych przedmiotów, zaobserwowanych miejsc itp. Kolejność w gupkach jest zawsze taka sama. Decydujesz, kiedy uczestnicy kończą.

6. Legenda właściwa. 15 min.

Głosujemy nad podanymi propozycjami znalezionych rzeczy, przedmiotów. Wybieramy kilka przedmiotów, zdjęć i „na gorąco”, wspólnie układamy legendę oraz nadajemy jej tytuł. Chętni zgłaszają się i rozwijają opowieść, którą rejestrujemy na filmiku kręconym telefonem. Wracamy do szkoły. 

Inna wersja: zadanie można zrobić w szkole – zabieramy znalezione niewielkie przedmioty, drukujemy zdjęcia i wspólnie, w szkole układamy legendę.

7. Zapisanie legendy i rysowanie sceny. 20 min.

 Punktem wyjściowym do dalszej pracy jest zapisany tekst naszej legendy – do analizy filmu będzie potrzebna pomoc, o zapisanie legendy w domu- na podstawie filmiku, prosimy dwie chętne osoby. Następnie wspólnie redagujemy tekst.

Siadamy w kole, oglądamy nagrany filmik z zajęć w terenie i odczytujemy dzieciom zredagowany tekst. Po prezentacji każdy z uczniów zastanawia się, który fragment zaintrygował go najbardziej, które wydarzenie jest dla niego najciekawsze. Rozdajemy kartki A4, każdy próbuje narysować wybraną sytuację – prosty obrazek.

Wspólnie oglądamy - opowiadamy rysunki i patrzymy, czy któryś fragment się powtórzył. Osoby które wybrały ten sam fragment, łączymy ze sobą. Wspólnie ustalamy przebieg wydarzeń, układamy rysunki w porządku chronologicznym. Jeśli jest taka potrzeba, sami dzielimy uczestników na grupy.

 

8. Lustra. 5 min.

Stoimy w kole. Jedna osoba wychodzi na środek i losuje przygotowane hasło, związane ze stworzoną przez nas legendą (ćwiczenie będzie przydatne w tworzonych później scenkach) i stara się poprzez gesty i dźwięki przedstawić dane hasło. Uczniowie naśladują zaproponowany gest/ dźwięk.

9. Tworzenie scenek niemych i udźwiękowienie. 20 min.

Dzielimy tekst legendy na części, każda z wcześniej ustalonych grup dostaje swoją część tekstu.

W grupach uczniowie za pomocą gestów (scenki nieme) przedstawiają konkretną część legendy, następnie dokładamy do scenek dźwięki. Ważna jest tu informacja zwrotna od prowadzącego i uczniów. Zaczynamy pomagać uczniom, udzielając konkretnych wskazówek, zadając pytania itp.

Następuje prezentacja grup, każdą z nich nagradzamy oklaskami.

Zobacz też

Podobne konspekty

  • Wiek 16-19 lat

    miniaturka konspektu Tradycja

    Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

  • Wiek 16-19 lat

    miniaturka konspektu Język

    Dorota Ogrodzka

    Język

  • Wiek 16-19 lat

    miniaturka konspektu Ekonomia

    Dorota Ogrodzka

    Ekonomia

  • Wiek 16-19 lat

    miniaturka konspektu Media

    Dorota Ogrodzka

    Media