• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Monika Mioduszewska

  Komunikacja w szkole. Praca z wierszem "Żuraw i czapla"

  Tematem zajęć jest komunikacja. Jak ze sobą rozmawiać, żeby się usłyszeć? Co zrobić, żeby się z kimś porozumieć? Uczniowie podejmują tę dyskusję w kontekście utworu o parze, która nie może przeprowadzić ze sobą szczerej rozmowy – czyli Żurawiu i Czapli z tekstu Brzechwy. Zajęcia można kontynuować, skłaniając uczniów do refleksji na temat tego, w jaki sposób może przebiegać komunikacja w szkole. Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tych zajęć?

  Grupa wiekowa Wiek 6-10 lat
  Rodzaj zajęć język polski, nauczanie zintegrowane
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 90 minut
  Cel zajęć
  • próba znalezienia rozwiązań dla problemu braku komunikacji między ludźmi;
  • zachęcenie do kontaktu z ludźmi w realnym świecie.
  Metody pracy praca z tekstem, improwizacje słowne, ćwiczenia dramaturgiczne

  Przygotowanie do zajęć

  Aranżacja przestrzeni

  Aranżacja sali pozwalająca na pracę w grupach.

  Środki dydaktyczne

  Flamastry, kartki, brystol. 

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Wstęp 10 min.

  Poproś klasę o dobranie się w pary z osobami, z którymi zwykle nie pracują. Poleć, by przypomnieli sobie i opowiedzieli nawzajem o sytuacji, w której nie mogli się z kimś porozumieć. Jak im się wydaje, z czego wynikał brak porozumienia?

  2. Wspólne czytanie bajki 10 min.

  Przeczytajcie wspólnie bajkę Jana Brzechwy „Żuraw i czapla”. Możecie to zrobić z podziałem na role. Poproś, aby podczas czytania każdy zastanowił się, dlaczego żuraw i czapla nie mogą się porozumieć. Co im w tym przeszkadza?

  3. Analiza postaci 10 min.

  Podziel klasę na dwie grupy – niech jedna scharakteryzuje żurawia, a druga czaplę. Uczniowie mogą rozmawiać w parach lub małych podgrupach i wspólnie zastanowić się, jaka jest dana postać, czego chce.

  4. Szukanie płaszczyzny porozumienia 15 min.

  Podziel klasę na pięcioosobowe zespoły – w taki sposób, aby spotkały się w nich osoby pracujące wcześniej nad różnymi postaciami. Poproś, żeby się zastanowili nad tym, co by się mogło wydarzyć, żeby żuraw i czapla zdobyli się na szczerą rozmowę? Co by sobie powiedzieli w trakcie takiego spotkania? Do czego doprowadziłaby taka rozmowa? Pomysły każdej grupy niech zostaną spisane na dużym arkuszu papieru. 

  5. Tworzymy nowe zakończenie 35 min.

  1. W kolejnym etapie poproś grupy, żeby na podstawie swoich rozmów spróbowały znaleźć nowe zakończenie dla bajki. Niech każda grupa ułoży własną ostatnią zwrotkę wiersza uwzględniając w niej dialog żurawia i czapli.

  2. Następnie poproś grupy, żeby wymieniły się zwrotkami (np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Poleć, aby zespoły przygotowały scenkę dialogu żurawia i czapli inspirowaną otrzymaną zwrotką. Obejrzyjcie wszystkie scenki i skomentujcie zaproponowane rozwiązania nieporozumienia między czaplą i żurawiem.

  6. Podsumowanie 10 min.

  Zapytaj grupę, jak im się podobają nowe zakończenia bajki. Czy są dla nich satysfakcjonujące? Co wyniknęło z rozmowy między żurawiem i czaplą? Czy uważają, że pomogli tej dwójce znaleźć porozumienie? A może woleli pierwszą wersję bajki? Jakie wnioski można wyciągnąć z dzisiejszej pracy?

  Zobacz też

  diamond icon
  diamond icon
  ikona Jan Brzechwa, „Żuraw i czapla", Warszawa 2008.

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Monika Mioduszewska

  Kulturoznawczyni, pedagożka teatru, przewodniczka.

  Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie i pedagogiki teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Konsultantka programowa w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Ukończyła warsztat mistrzowski Adriana Jacksona „Rainbow of desire”  oraz w kurs „Teatr ze społecznością” organizowane przez Fundację Edukacji i Kultury Drama Way z Warszawy. Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru organizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie. Jest prelegentką klubu filmowego dla niewidomych IKFON prowadzonego przez Stowarzyszenie „De Facto” i przewodniczką Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Współtworzy ogólnopolską Antyprzemocową Sieć Kobiet - ASK oraz grupę HERstoria Płocka, która zajmuje się odkrywanie kobiecej historii Płocka

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon