• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Małgorzata Fijas, Małgorzata Skoczelas, Maja Krośnicka

  Kadry ze spektaklu

  Zajęcia są przeznaczone do przeprowadzenia po wizycie klasy w teatrze. Uczniowie tworzą rysunki wybranych przez siebie scen, rozmawiają o nich w grupach i określają funkcję tych momentów dla całego przedstawienia. To okazja do podzielenia się wrażeniami, nazwania swoich emocji związanych z przedstawieniem, ale i zwrócenia uwagi na aspekt dramaturgiczny w spektaklu. Scenariusz można zrealizować w odniesieniu do dowolnego przedstawienia.

  Grupa wiekowa Wiek 10-13 lat
  Rodzaj zajęć język polski
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 45 minut
  Cel zajęć

  - analiza przedstawienia;

  - zebranie wrażeń i spostrzeżeń uczniów związanych ze spektaklem;

  - interpretacja sceny ze spektaklu i zwrócenie uwagi na jej funkcję w całości dzieła.

   

  Metody pracy rozmowa , ćwiczenia plastyczne

  Przygotowanie do zajęć

  Środki dydaktyczne

  Kartki w formacie A4 (po jednej dla każdego ucznia) i przybory do rysowania.

  Dodatkowy opis

  diamond icon
  diamond icon

  Materiał powstał podczas warsztatów do spektaklu „Lilla Weneda” w reż. Michała Zadary prowadzonych przez Justynę Czarnotę w ramach Szkoły Pedagogów Teatru, organizowanej w dniach 26-30 sierpnia 2015 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programu „Lato w teatrze” finansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Scena w kadrze 25 min.

  1. Usiądź z klasą w kole. Poproś, aby uczniowie wyobrazili sobie, że każdy z nich jest fotografem i ma możliwość zrobienia tylko jednego zdjęcia z obejrzanego spektaklu. Niech zastanowią się przez moment, jak by ono wyglądało?

  2. Rozdaj wszystkim kartki A4 i poproś by, narysowali jeden wybrany przez siebie kadr. Ważne, by podkreślić, że wartość artystyczna nie ma znaczenia, że nie liczą się zdolności plastyczne (lub ich brak). Rysunek może być schematyczny lub symboliczny.

   

  3. Zaproś uczniów, by kolejno prezentowali rysunki, krótko uzasadniając wybór konkretnego kadru. Twórzcie z nich mapę spektaklu umieszczając blisko siebie zbliżone motywy lub momenty. Celem działania jest podział klasy na podgrupy – do jednego zespołu należą osoby, które wybrały podobny kadr. Grupy mogą mieć różną liczbę członków. Po dokonaniu podziału ustalcie chronologię wydarzeń.

  Wariant: możecie też posłużyć się kluczem tematów obecnych w spektaklu, łącząc się w grupy.

  2. Dyskusje wokół scen 20 min.

  1. Poproś, aby w grupach uczestnicy porozmawiali o tym, jakie miejsce ich scena zajmuje w całym spektaklu. Niech spróbują spojrzeć na przedstawienie przez pryzmat tej konkretnej sytuacji. Rozmowa powinna zakończyć się nadaniem wspólnego tytułu zespołowi rysunków. 

  2. Zaproś uczniów do prezentacji swoich tytułów i wniosków płynących z ich rozmów w grupie (w kolejności chronologicznej).

  3. Na zakończenie zwróć uwagę na elementy, które zostały przemilczane – niech klasa wskaże je i zastanowi się, dlaczego nie zostały one wybrane przez nikogo.

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Małgorzata Fijas, Małgorzata Skoczelas, Maja Krośnicka

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon