Mapa Księżyca
Monika Lićwinko

Mapa Księżyca

Scenariusz łączy elementy teatru i nauk przyrodniczych (astronomii). To inspiracja do korzystania z wiedzy naukowej w działaniach teatralnych z różnymi grupami wiekowymi. Realizując go ze starszą młodzieżą można wprowadzić większy zakres wiedzy teoretycznej.

  • Informacje o konspekcie

    Grupa wiekowa Wiek 10-13 lat
  • Rodzaj zajęć koło teatralne
  • Miejsce sala lekcyjna
  • Czas 75 minut
  • Cel zajęć
    • Nauka twórczego myślenia – wykorzystywania prostych materiałów w działaniach grupy teatralnej;
    • Nauka improwizacji, tworzenia opowieści.
  • Metody pracy ćwiczenia plastyczne, ćwiczenia improwizacyjne

Przygotowanie do zajęć

Aranżacja przestrzeni

Dowolna sala, z pustą przestrzenią pośrodku

Środki dydaktyczne

Kartki (minimum tyle, ilu jest uczestników) z autentycznymi nazwami miejsc występujących na Księżycu: Ocean Burz, Morze Deszczów, Jasności, Żyzności, Spokoju, Przesileń Nektaru, Wschodnie, Południowe, Wilgoci, Zimna, Pieniące, Fal, Poznane, Pomysłów, Wężowe, Chmur, Oparów Brzegowe, Smytha, Humboldta, Moskwy, Zatoka Środkowa, Upałów, Rosy, Miłości, Tęcz, Błoto Zaniku, Snu, Epidemii, Mgieł, Śmierci, Marzeń, Wiosny, Jesieni etc. Taśma papierowa, kartony, szn

Przebieg zajęć

1. Jak powstał Księżyc? 15 min.

Uczestnicy, chodząc pomiędzy utworzoną z napisów mapą księżyca, wybierają jeden punkt geograficzny, który chcą zapamiętać. Następnie niech na Twój znak zatrzymają się, usiądą w kole i zamkną oczy. Przypomnij im, by nie zapomnieli wybranego miejsca.

Opowiedz im o obecnie dominującej teorii powstania Księżyca w wyniku zderzenia planet. nazwanej Theą, Warto zebrać przed lekcją więcej informacji na ten temat. Poproś, żeby uczniowie podążali za Tobą w wyobraźni. Niech wyobrażą sobie moment kolizji dwóch planet. Poniżej znajduje się zarys teorii, który możesz wykorzystać podczas lekcji:

Księżyc powstaje w wyniku zderzenia planety nazwanej Theą, (Teja w mitologii greckiej matka Selene – bogini Księżyca) z pra-Ziemią. Tysiące odłamków unoszą się w przestrzeni. Zniekształcona Ziemia formuje się na nowo, a na jej orbicie z pozostałej po zderzeniu materii kosmicznej tworzy się satelita Księżyc i krąży wokół Ziemi. Temperatura wnętrza Księżyca podnosi się, topi skały i gorąca magma wypływa przez szczeliny; bulgocze, wybucha. Skorupa powoli stygnie. W przestrzeni unosi się pył kosmiczny i różnej wielkości bryły, które bombardują powierzchnię Księżyca. Tworzą się kratery, a wokół nich wypiętrzenia, pasma górskie. Na skutek silnych uderzeń z dna kraterów wydobywa się lawa i zastyga, tworząc „kamienne” jeziora i morza.

2. Instalacja 15 min.

Każdy wraca, do wybranego wcześniej miejsca w przestrzeni, do kartki z nazwą swojego punktu.

Jeśli kilka osób wybrało ten sam punkt, próbują znaleźć przestrzeń jeden obok drugiego. Wykorzystując proste materiały (ścinki, tkaniny, szary papier, folię  bąbelkową, gazety), tworzymy instalację – metaforę tego miejsca. Przy budowaniu można zobrazować jakieś wymyślone zdarzenie np. radosne, romantyczne, tragiczne, które mogłoby się dziać w tym miejscu. Umieszczamy też dowolny szyld, tabliczkę, znak informacyjny z nazwą

3. Oglądanie i praca w grupie 30 min.

Kiedy instalacje są gotowe, oglądamy je i zwiedzamy. Każdy wybiera tę, która najbardziej do niego przemawia. W ten sposób mogą powstać grupy. W grupach lub indywidualnie (w zależności od tego, czy ktoś wybrał tę samą instalację) pracujemy nad legendą tego miejsca, baśnią, która mogła się wydarzyć właśnie w tym miejscu na Księżycu.

Następnie opowiadamy sobie nawzajem te historie.

4. Podsumowanie 15 min.

Podsumuj z grupą Waszą pracę: co było dla uczestników interesujące? Z czym mieli trudności? Czym kierowali się w wymyślaniu historii? Czy udało się w odczuciu uczestników skomponować coś spójnego? Gdzie są w Waszej historii pęknięcia i z czego wynikają? Jak można by dalej wykorzystać stworzone legendy? Wykonane elementy scenograficzne możecie wykorzystać, rozwinąć i zbudować inscenizację.

Zobacz też

O autorach

Monika Lićwinko

Monika Lićwinko

Podobne konspekty

  • Wiek 16-19 lat

    miniaturka konspektu Ziemia – Księżyc. 38 mm rocznie

    Monika Lićwinko

    Ziemia – Księżyc. 38 mm rocznie

  • Wiek 10-13 lat

    miniaturka konspektu Kosmos – planety Układu Słonecznego

    Kosmos – planety Układu Słonecznego

  • Wiek 13-16 lat

    miniaturka konspektu Skok Felixa Baumgartnera

    Bogumiła Stachurska

    Skok Felixa Baumgartnera

  • Wiek 6-10 lat

    miniaturka konspektu Księżycowa Księżniczka. Lekcja do spektaklu

    Katarzyna Piwońska

    Księżycowa Księżniczka. Lekcja do spektaklu