Konspekt zajęć

W podróż! Odcinek 8: Powroty

lekcja
Wiek 4-6 lat
04.09.2020 autor: Wiktoria Rutkowska

tagi

tworzenie pracy plastycznej, cykl zajęć, podróże, galeria

czas

45min

W wakacje proponujemy wychowawcom przedszkolnym serię działań dotyczących podróży. W ósmym odcinku uczetnicy zajmą się ostatnim etapem wyprawy, czyli powrotem. Będą to też okazja do tego, żeby przyjrzeć się całemu cyklowi zajęć i wspólnie powspominać najlepsze chwile.

cele zajęć

  • podsumowanie wrażeń dzieci z udziału w cyklu;
  • rozwój wyobraźni, motoryka małej i dużej.

Metody pracy

rozmowa , ćwiczenia plastyczne, ćwiczenia konstruktorskie i manualne

Przygotowanie do zajęć

środki dydaktyczne

Kilka rolek folii aliminiowej.

aranżacja przestrzeni

zadanie dla ucznia

dodatkowy opis

przebieg zajęć

1

Co zabieramy z podróży?

Zaproś dzieci do kręgu. Zapowiedz, że dziś kończycie Wasz cykl zajęć na temat podróży. Będzie to okazja, żeby wspólnie przyjrzeć się Waszym przygodom. Ostatni temat, o którym porozmawiacie, to powroty. Zapytaj dzieci:
- Jak wyglądały Wasze powroty z różnych miejsc? 

- Co można ze sobą przywieźć z podróży?
- Czy zabieramy z niej tylko rzeczy, które chowamy do bagażu? Co to jest?

- Czego nie możemy ze sobą zabrać?

5 min
2

Wyobraźnia jako wehikuł podróży w czasie

Powiedz grupie, że wybierzecie się teraz do krainy wspomnień - wehikułem, który Was tam zabierze, będzie Wasza pamięć. Zaproś dzieci, żeby wygodnie położyły się na podłodze i zamknęły oczy. Poproś, aby przypomniały sobie Wasze dotychczasowe zajęcia dotyczące podróżowania.

Niech każdy przypomni sobie Wasze zabawy, przygody, rozmowy. Poproś żeby każdy pomyślał, o czymś co szczególnie zapadło mu w pamięci z Waszych wspólnych letnich przygód z cyklu „W podróż!”.
Co się Wam najbardziej podobało? Niech każdy odtworzy to wspomnienie w wyobraźni! Możesz wspomóc dzieci pytaniami:
Wyobraźcie sobie, że się rozglądacie - co widzicie? Co się dzieje, co robicie? Co macie ochotę najbardziej zapamiętać z tej chwili? Jakie wspomnienie najbardziej macie ochotę „zabrać” ze sobą?
Otwórzcie oczy i usiądźcie w kręgu.

5 min
3

Galeria wspomnień

1. Zaproś dzieci do tego, aby stworzyły swoje „pamiątki” z zapamiętanej przygody – przedmioty, które będą uruchamiały wspomnienie tego momentu. Rozdaj dzieciom kawałek srebrnej folii do pieczenia. Niech każdy potraktuje ją jako materiał, do przygotowania swojego przedmiotu.

2. Kiedy wszystkie pamiątki będą gotowe, niech każdy wybierze w sali miejsce, w którym ją umieści. Stwórzcie galerię Waszych wspomnień i wyruszcie wspólnie na wernisaż. Podchodźcie kolejno do dzieł i dzielcie się swoimi skojarzeniami. Co ta pamiątka przywodzi Wam na myśl, jakie wspomnienia w Was uruchamia? Jeśli autor/ka pracy ma ochotę, może opowiedzieć,  jakie wspomnienie przywołuje dla niej ta pamiątka. Czy pozostałe dzieci pamiętają ten moment?

3. Zaproś dzieci, by zabrały pamiątki do domu, pokazały  rodzicom i zapytały, co dla nich jest najcenniejszą pamiątką lub wspomnieniem po wakacyjnym czasie / z wyprawy, którą wspólnie odbyliście kiedyś.

Wariant: Możesz zaproponować dzieciom zabawę wokół przedmiotów umieszczonych w galerii. Jeśli oglądając wystawę przychodzi Wam do głowy jakieś wspomnienie, spróbujcie wspólnie pomyśleć, jak można by je ożywić! Możecie sięgnąć po zabawy znane Wam z cyklu „W podróż!” lub wymyślić zupełnie nowe!

 

35 min