• O nas ikona
 • Miniatura konspektu

  Drzewo ‒ cz. 3. Zajęcia plastyczne

  Celem lekcji jest wykonanie pracy plastycznej o tematyce drzewa. Może to być rzeźba, tableau, obraz, instalacja. Lekcja może być kontynuacją tematyczną poprzednich zajęć wokół drzew albo niezależnymi, oddzielnymi zajęciami o charakterze plastycznym.

  Grupa wiekowa Wiek 6-10 lat
  Rodzaj zajęć plastyka / sztuka / wiedza o kulturze, nauczanie zintegrowane
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 45 minut
  Cel zajęć

   

  • kształtowanie umiejętności manualnych dzieci;
  • rozwój wyobraźni scenograficznej;
  • poznanie drzewa jako elementu przyrody;

   

   

  Metody pracy rozmowa kierowana, instalacja, ćwiczenia plastyczne, animacja przedmiotu

  Przygotowanie do zajęć

  Aranżacja przestrzeni

  Klasa bez krzeseł i stolików na środku, gwarantująca swobodę pracy.

  Środki dydaktyczne

  Materiały plastyczne do wykonania drzewa: prosta konstrukcja z powyginanego drutu lub stojący wieszak na ubrania (może być też filar lub jakaś powierzchnia pionowa nadająca się na konstrukcję drzewa), arkusze papieru np. pakowego (biały, szary, kolorowy), folia, tektura, plaster, klej, nożyczki, farby, cienki drucik 5‒6 m, drewniane wieszaki na ubrania; ewentualnie sztywna tkanina, materiał, filc,

  Dodatkowy opis

  diamond icon
  diamond icon

  Należy wcześniej (wspólnie z dziećmi albo samemu) wybrać rodzaj materiału, z którego będziemy wykonywać drzewo, aby zachować jedność i podobieństwo materii i nie łączyć wszystkiego ze wszystkim. Wykonujemy drzewo papierowo-tekturowe, plastikowe lub materiałowe. Jeśli grupa jest zaawansowana we wspólnych działaniach plastycznych, można podzielić klasę na trzy zespoły i dać każdemu z nich do wykonania jeden rodzaj drzewa.

  Drzewo powinno być dość duże i pokaźne, wyższe od dzieci. Może potem stanowić scenografię do spektaklu, element dekoracyjny klasy czy wielofunkcyjną instalację klasową. Warto zadbać, aby ta wspólnie wykonana praca była wyeksponowana w przestrzeni klasy i odpowiednio długo „trwała” jako symbol klasowego, wspólnego działania.

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Fragmenty kory 10 min.

  Każdy przygotowuje kilka długich kawałków/pasków papieru (o szerokości 10‒15 cm), lekko go gnąc i skręcając. Można pomalować wybranym kolorem.

  2. Liście 10 min.

  Każdy wykonuje z kawałka papieru, tektury lub tkaniny własny liść o wielkości dłoni. Ozdabia go w dowolny sposób. Liść nie powinien być całkowicie płaski, ale lekko powyginany.

  3. Pień i gałęzie 10 min.

  Dzieci po kolei owijają swoim paskami papieru dół konstrukcji/wieszaka, tak aby przypominał pień drzewa i fakturę kory. Tak samo tworzą gałęzie.

  4. Wieszanie liści 15 min.

  Wieszamy na gałęziach swoje liście. Można wcześniej je wszystkim pokazać/zaprezentować. Należy zachować odpowiednią kolejność i porządek, tak aby każdy wykonał tę czynność z powagą i miał „swoje 5 minut”.

  Liście należy wykonać w taki sposób, aby można je łatwo zmieniać/wymieniać w zależności od potrzeby, np. stosownie do pory roku można zmieniać ich kolory; na liściach można pisać życzenia, tworząc klasowe „drzewo życzeń i marzeń”; zrobić z liści rodzaj „wizytówki” każdego ucznia, np. ze zdjęciem, jego rysunkiem, wymyślonym symbolem, logo i kilkoma informacjami, tworząc „drzewo-klasową wizytówkę”.

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon