• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Magdalena Szpak, Justyna Rogowska

  Między Zosią a Rutką. Lekcja do spektaklu

  Warsztat po spektaklu „Rutka” w reżyserii Karoliny Maciejaszek z Teatru Arlekin w Łodzi. Podczas zajęć uczestnicy przypominają sobie główne bohaterki spektaklu i rozmawiają o relacji między nimi.

  Grupa wiekowa Wiek 10-13 lat
  Rodzaj zajęć język polski, godzina wychowawcza
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 45 minut
  Cel zajęć
  • analiza postaci ze spektaklu.
  Metody pracy rozmowa kierowana, rozmowa , improwizacje ruchowe

  Przygotowanie do zajęć

  Aranżacja przestrzeni

  Na początku zajęć korytarz szkolny lub rozsunięte ławki w sali.

  Środki dydaktyczne

  Duże arkusze papieru (po jednym dla grupy), markery.

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Rozgrzewka – przypomnienie Zosi i Rutki 10 min.

  1. Stańcie w kole. Zapowiedz, że na dzisiejszych zajęciach przyjrzycie się głównym bohaterkom oglądanego przez Was wspólnie spektaklu, czyli Rutce i Zosi.

  2. Poproś uczniów i uczennice, żeby dobrali się w pary. Jedna z osób w parze niech skupi się Rutce, druga – Zosi. Niech przypomną sobie, jak wyglądały i zachowywały się te postacie. Każda z osób w parze próbuje przez chwilę poruszać się tak, jak jej bohaterka.

  3. Następnie osoba, która przypomina sobie Zosię, przyjmuje taką pozę ciała, w której zapamiętała bohaterkę. Poleć, by pary porozmawiały o tym, czy to był jakiś konkretny moment ze spektaklu i jak go pamiętają. Następnie to samo robi druga osoba z pary, przywołując postać Rutki. Daj chwilę na rozmowę o tej drugiej pozie.

  2. Przyglądamy się postaciom 15 min.

  Poproś, aby po jednej stronie sali stanęły osoby, które w poprzednim ćwiczeniu przypominały sobie Zosię, po drugiej stronie – Rutkę. Te dwie grupy podziel na mniejsze (np. czteroosobowe) zespoły. Daj każdemu z nich duży arkusz papieru i markery. Poproś zespoły o stworzenie karty postaci, w której określą:

  • Gdzie i z kim mieszka ich postać?
  • Jaka mogła być jej ulubiona zabawa?
  • Czego nie lubiła robić?
  • Za czym i za kim tęskniła?
  • Czy podobało jej się to, że jest dzieckiem? Dlaczego tak / nie?
  • Jakie mogłoby być motto tej postaci?

  3. Co je łączy, co je różni? 10 min.

  Poproś, żeby osoby pracujące razem w pierwszym ćwiczeniu wróciły do swoich par. Poleć, aby porozmawiały o tym, w czym były podobne do siebie Rutka i Zosia. Co je łączyło? Jakie były różnice między nimi? Jak czuły się w swoim towarzystwie? Kim były dla siebie nawzajem?  

  4. Między czasami 10 min.

  Porozmawiajcie na forum. Zapytaj, kiedy rozgrywa się akcja spektaklu. Jak to możliwe, że Zosia spotkała się z Rutką? Co umożliwiło tę podróż w czasie? Kto ją odbywa wg uczniów – Zosia czy Rutka?

  Jeśli w wypowiedziach grupy nie pojawił się ten wątek, zapytaj dzieci, kim ich zdaniem była ciotka Róża.

  Pamiętaj, żeby podczas rozmowy nie wskazywać dobrych i złych odpowiedzi. zostaw uczniom pole do własnej interpretacji. Zachęć dzieci do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Zadbaj o to, aby wszystkie pomysły i głosy zostały usłyszane.

  Zobacz też

  diamond icon
  diamond icon
  ikona Spektakl "Rutka" w reżyserii Karoliny Maciejaszek z Teatru Arlekin .

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Magdalena Szpak

  Pedagożka teatru, trenerka, tutorka. Współtworzy Dział Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej  im. Aleksandra Zelwerowicza, Szkoły Treningu Grupowego przy Fundacji Szkoła Liderów oraz Szkołę Trenerów Grup Wsparcia. Certyfikowana tutorka Szkoły Liderów. Prowadzi warsztaty głównie dla osób dorosłych, wspiera w rozwoju nauczycieli i edukatorów.

  avatar

  Justyna Rogowska

  Specjalistka ds. edukacji artystycznej w Pracowni Twórczego Widza Teatru Lalek Arlekin. Animatorka, pedagożka teatru, terapeutka, andragog, gerontolog. Absolwentka kursów dramowych, reżyserka amatorka, absolwentka Pedagogiki Teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka andragogiki i gerontologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz Pedagogiki w zakresie opieki i terapii pedagogicznej na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka działań edukacyjnych w cyklu "Skrzaty Książkojady” – filmowego serialu, poświęconemu współczesnej literaturze dla dzieci. Autorka cyklu "Teatr Gier Podwórkowych”. Prowadząca warsztaty w ramach 3- letniego projektu edukacyjnego w Teatrze Lalek Arlekin – "Przystań w Teatrze – Pracownia Twórczego Widza”.

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon
  Wiek 10-13 lat
  miniaturka Małgorzata Fijas, Małgorzata Skoczelas, Maja Krośnicka

  Kadry ze spektaklu

  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Katarzyna Piwońska, Joanna Krukowska-Gulik

  Podróż z Jackiem i Plackiem

  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Magdalena Szpak, Justyna Czarnota

  Zwierzęta świętego Franciszka. Lekcja do spektaklu

  Wiek 10-13 lat
  miniaturka Magdalena Szpak, Justyna Rogowska

  Między Zosią a Rutką. Lekcja do spektaklu