• O nas ikona
 • Miniatura konspektu
  Justyna Droń

  Kapelusz, krzesło, stara walizka... – historie inspirowane przedmiotami

  W tym scenariuszu przedmioty – te zupełnie codzienne i te bardziej osobliwe – staną się dla uczniów inspiracją do budowania własnych historii. Wprowadzeniem do pracy są grupowe ćwiczenia z użyciem obiektów – uczniowie zwracają uwagę na formę i funkcję rzeczy, a następnie zastanawiają się, jak mogą one posłużyć w budowaniu opowieści. W głównej części grupy opracowują samodzielnie historie z wykorzystaniem rekwizytów.

  Grupa wiekowa Wiek 6-10 lat
  Rodzaj zajęć język polski, nauczanie zintegrowane, koło teatralne
  Miejsce sala lekcyjna
  Czas 45 minut
  Cel zajęć
  • pobudzenie do myślenia o przedmiocie jako inspiracji do budowania narracji.
  Metody pracy rozmowa kierowana, pokaz, improwizacje słowne, gry i zabawy teatralne

  Przygotowanie do zajęć

  Aranżacja przestrzeni

  Sala z pustą przestrzenią lub rozsuniętymi ławkami.

  Środki dydaktyczne

  Worek wypełniony różnymi przedmiotami: np. zegarek, szpulka sznurka, puszka, chochla, drewniana łyżka, kapelusz, klocek, durszlak, latarka, czapka (ok. 30 przedmiotów).

  Przebieg zajęć

  diamond icon
  diamond icon

  1. Wprowadzenie i rozgrzewka 20 min.

  Usiądźcie w kręgu. Poinformuj, że dziś zajmiecie się tworzeniem własnych historii – pomogą Wam w tym… przedmioty. Powiedz, że jeden przedmiot może nieść ze sobą wiele różnych znaczeń i być wykorzystany na różne sposoby. Przekonać się Wam o tym pomoże seria ćwiczeń rozgrzewkowych.

  1. Ciąg skojarzeń

  Wyjaśnij zasady gry. Pierwsza osoba podaję nazwę jakiegoś przedmiotu, a zadaniem następnego uczestnika jest powiedzenie nazwy innego rzeczownika, który kojarzy mu się z tym poprzednim słowem. Skojarzenia mogą być nietypowe i zaskakujące. Zacznij grę podając pierwsze słowo (np. walizka). Gdy koło zatoczy krąg, zwróćcie uwagę na różnorodność wątków, tematów odwołujących się do podanego słowa.

  Ciąg może wyglądać tak: Walizka - podróż - bilet - papier - drzewo - liść - jesień – woda.

  Możesz podać przykładowy ciąg skojarzeń, aby uczniowie łatwiej zrozumieli zasady zabawy.

  2. Budowanie narracji

  Wyjaśnij, że tym razem słowa wypowiadane przez kolejne osoby w kole mają się układać w opowieść. Każda osoba powie jedno słowo, które będzie kontynuacją już wcześniej powiedzianych, tak by stworzyć wspólną historię.

  Słowo po słowie – ćwiczenie z portalu Teatroteka Szkolna [zakładka FILMY] 

  3. Opowieść z przedmiotami

  Zapowiedz, że w tym zadaniu do dyspozycji będziecie mieć trzy przedmioty. Ułóż je w dowolnej kolejności i poproś uczniów, by wykorzystując dane przedmioty wymyślili przebieg akcji. Zaznacz, że kolejność pojawiania się rzeczy w historii powinna odpowiadać temu, jak zostały ułożone.

  Następnie zmień ustaw przedmioty w innym porządku i wymyślcie historię po raz drugi, ponownie uwzględniając kolejność. Raz jeszcze powtórz zmianę położenia i wymyślcie nową historię. Zapytaj uczniów, jak zmiana układu przedmiotów wpływała na zmianę historii?  

  Np.

  Skarpeta - butelka - sznurek

  Sznurek - skarpeta - butelka

  Butelka - skarpeta - sznurek

  4. Worek z przedmiotami

  Przygotuj worek z przedmiotami. Przedmioty powinny być bardzo różne: zegarek, szpulka sznurka, puszka, chochla, drewniana łyżka, kapelusz, klocek, durszlak, latarka, czapka... Poproś, by każdy z uczestników wylosował jeden przedmiot i przedstawił się symbolicznie, wskazał i opisał swoje cechy charakterystyczne zbieżne z wylosowanym przedmiotem.

  Np. Jestem precyzyjna jak zegarek.

   

  2. Praca w grupach 20 min.

  1. Zapowiedz, że druga część zajęć będzie polegać na tworzeniu historii wokół przedmiotów i na działaniach z nimi. Wyłóżcie wszystkie przedmioty z worka na ziemię i odłóżcie te wykorzystywane w poprzednim ćwiczeniu.

  2. Podziel klasę na cztero-pięcioosobowe grupy. Wyjaśnij, że zadaniem każdej grupy jest przygotowanie krótkiej scenki z wykorzystaniem wybranych przez grupę rzeczy. Ważne, żeby „wystąpiły” one w scenie, stały się jej bohaterami. Każda z grup wybiera do tego zadania kilka przedmiotów z tych, które zostały rozłożone na podłodze. Ważne, by nie były one jedynie dekoracją czy ilustracją, ale pełniły swoją rolę. Scenka może przybrać różnorodną formę w zależności od pomysłów dzieci.

  3. Gdy już etiudy zostaną przygotowane, poproś, by każda z grup zaprezentowała efekty swojej pracy reszcie klasy.

  3. Podsumowanie 5 min.

  Odwołaj się do początku zajęć i jego celu. Przypomnij, że podczas warsztatów uczniowie wykonali ćwiczenia aktorskie i wykorzystali potencjał przedmiotów, które posłużyły jako inspiracja do zbudowania historii. Zwróć uwagę, że każdy przedmiot może mieć wiele znaczeń, być nośnikiem skojarzeń, poruszać różne wątki i być wykorzystany na wiele sposobów. Zapytaj, czym stawały się przedmioty w poszczególnych scenach.

  O autorach

  diamond icon
  diamond icon

  Justyna Droń

  Artystka i pedagożka, zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Autorka koncepcji warsztatów dla dzieci, zajęć twórczych, programów edukacyjnych do wystaw sztuki współczesnej, warsztatów graficznych, akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej, wystaw i oprowadzań po wystawach. Autorka publikacji dla dzieci oraz przewodników po wystawach sztuki współczesnej. Koordynatorka programu edukacyjnego w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

  avatar

  Podobne konspekty

  diamond icon
  diamond icon
  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Weronika Łucyk

  W świecie ożywionej garderoby

  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Aleksandra Drzazga

  Przedmiot jako bohater. Jak działa animacja?

  Wiek 4-6 lat
  miniaturka Katarzyna Piwońska

  Mój towarzysz - zajęcia w przedszkolu

  Wiek 6-10 lat
  miniaturka Justyna Czarnota, Katarzyna Piwońska

  Co tu się stało!? Integracja