Aktualności

31.05.2017

Cztery pory roku i muzyczne podróże w Bydgoszczy

22 maja 2017 roku odwiedziliśmy Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Bydgoszczy. Naszym głównym materiałem do pracy warsztatowej były tym razem dźwięki.

Po prezentacji portalu pracowaliśmy w dwóch osobnych grupach warsztatowych. W jednej grupie naszym punktem wyjścia do pracy był utwór „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego.  Dzieliliśmy się wrażeniami, nastrojami i emocjami, jakie wywołują poszczególne fragmenty utworu, przetwarzając nasze skojarzenia na dźwięki i odgłowy, które można było wydobyć z przedmiotów w przestrzeni i z własnego ciała. W drugiej grupie inspirowaliśmy się poezją Joanny Kulmowej i tematem podróży, szukając sposobów przełożenia słów poetki na dźwięki i tworząc muzykę, która kojarzyła się uczestnikom z podróżą. Komponowaliśmy krótkie utwory muzyczne, etiudy lub słuchowiska odpowiednio w temacie podróży i czterech pór roku. W ten sposób nauczyciele mogli zobaczyć, jak w prosty sposób zrealizować krótkie udźwiękowione formy teatralne, bez drogiego sprzętu a z wykorzystaniem tego, co jest dla nas łatwo dostępne w szkole - proste przedmioty i własne ciało. 

Znamy już pedagogów teatru, którzy wezmą udział w programie Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia. Poniżej przedstawiamy listę zakwalifikowanych osób.

 

21.05.2018

fot. Kornelia Sowa, Festiwal Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych, I LO im. Konarskiego w Rzeszowie

W kwietniu dojechaliśmy do Szkoły Podstawowej w Czekanowie w województwie śląskim. Byliśmy też na festiwalach - Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcącego im. Konarskiego w Rzeszowie oraz na Festiwalu PESTKA w...

28.04.2018

Partnerzy Teatroteki Szkolnej to program dla pedagogów teatru pracujących w teatrach instytucjonalnych, którzy chcą rozwijać lub podjąć współpracę z nauczycielami. Chcemy stworzyć dla tej grupy przestrzeń do spotkań, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim refleksji w tematach związanych z prowadzeniem działań edukacyjnych adresowanych do szkół.

20.04.2018

27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, mieliśmy przyjemność spotkania z nauczycielami w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Głogówku. Uczestnicy zapoznali się z naszym portalem, a następnie podzielili się na dwie grupy warsztatowe. 

17.04.2018

14 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Rembertowie i 20 marca w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim pracowaliśmy z dwiema grupami nauczycieli wokół podobnego tematu - jak teatr może być pomocny w pracy nad bohaterami lektu szkolnych?

25.03.2018