Aktualności

31.05.2017

Cztery pory roku i muzyczne podróże w Bydgoszczy

22 maja 2017 roku odwiedziliśmy Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Bydgoszczy. Naszym głównym materiałem do pracy warsztatowej były tym razem dźwięki.

Po prezentacji portalu pracowaliśmy w dwóch osobnych grupach warsztatowych. W jednej grupie naszym punktem wyjścia do pracy był utwór „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego.  Dzieliliśmy się wrażeniami, nastrojami i emocjami, jakie wywołują poszczególne fragmenty utworu, przetwarzając nasze skojarzenia na dźwięki i odgłowy, które można było wydobyć z przedmiotów w przestrzeni i z własnego ciała. W drugiej grupie inspirowaliśmy się poezją Joanny Kulmowej i tematem podróży, szukając sposobów przełożenia słów poetki na dźwięki i tworząc muzykę, która kojarzyła się uczestnikom z podróżą. Komponowaliśmy krótkie utwory muzyczne, etiudy lub słuchowiska odpowiednio w temacie podróży i czterech pór roku. W ten sposób nauczyciele mogli zobaczyć, jak w prosty sposób zrealizować krótkie udźwiękowione formy teatralne, bez drogiego sprzętu a z wykorzystaniem tego, co jest dla nas łatwo dostępne w szkole - proste przedmioty i własne ciało. 

Warsztat w Miejskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego w dn. 27 października w Białymstoku był zainspirowany konspektem Bogumiły Stachurskiej „Przybory szkolne w ruchu”. Zaproponowaliśmy nauczycielom pracę z teatrem formy przy wykorzystaniu przedmiotów, które...

16.11.2017

Inspiracją do warsztatów w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu był scenariusz Marii Babickiej „Pierwsze dni w szkole z Pippi Pończoszanką”. 16.10 pracowaliśmy wokół silnie obecnego w powieści Astrid Lindgren tematu odwagi. 

16.11.2017

Na zaproszenie Centrum Edukacyjno – Wdrożeniowego Kilimandżaro w Chojnicach 12.10 zaprezentowaliśmy portal „Teatroteka szkolna” na przykładzie teatralnej analizy poezji Czesława Miłosza.

 

16.11.2017

Na zaproszenie Teatru Rondo w Słupsku 10. października spotkaliśmy się z nauczycielami i animatorami kultury, by zaprezentować im portal Teatroteka Szkolna oraz poprowadzić warsztaty: „Jak wykorzystać pedagogikę teatru w praktyce szkolnej”. 

16.11.2017

6 października 2017 r. zawitaliśmy w gościnne progi Teatru MŁYN w Warszawie, który był organizatorem kolejnego spotkania wokół portalu „Teatroteka szkolna”. 

16.11.2017