27.02.2019

Teatroteka w Brniu

20 lutego odwiedziliśmy nietypowe dla nas miejsce - Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu w województwie małopolskim. Tam również na naszą prowadzącą, Aleksandrę Drzazgę, czekały nauczycielki, które chciały poszerzyc swoją wiedzę dotyczącą możliwosci wykorzystania pedagogiki teatru w szkole. 

miniatura artykułu

Uczestniczkom warsztatów w Breniu zostały zaproponowany temat wywiedziony z książki Okropny rysunek Johanny Thydell i Emmy Adbage. To opowieść o pięcioletniej Ince, która zmaga się z rysowaniem, a konkretnie z faktem, że jej to rysowanie nie wychodzi. Zastanawiałyśmy się, jak zmienić u dzieci poczucie, że sobie z czymś nie radzą w sytuację poczucia sprawstwa.


W trakcie rozgrzewki ruchowej uruchamiałyśmy rożne części ciała, którymi rysowałyśmy w przestrzeni, to co nam przyszło do głowy, a następnie wyrażałyśmy emocje, które nam w tym dniu towarzyszyły. Podczas improwizacji teatralnych podzieliłyśmy się na grupy. Każda z grup wcieliła się w zespół dziennikarzy pracujący w kąciku porad. W ten sposób powstały rady dla Inki, jak radzić sobie w takich sytuacjach.
W rzeźbach i pomnikach tworzonych z naszych ciał wyrażałyśmy emocje związane z sytuacją mocy i niemocy, aby finalnie zatańczyć wspólnie taniec mocy i zadowolenia z siebie.

W podsumowaniu dużo miejsca zajęła kwestia wspierania dzieci w odkrywaniu ich pasji, mocnych stron oraz w sytuacji, kiedy nie radzą sobie z jakąś sferą wlasnej działalności. Uczestniczki warsztatów odnosiły się w swoich refleksjach do możliwości wykorzystania działań warsztatowych i działań z portalu podczas codziennych zajęć edukacyjnych. Ze względu na udział nauczycielek wszystkich etapów edukacyjnych wielość opinii stanowiła ciekawe pole do dyskusji także na ten temat.

       

Zobacz też