Aktualności

27.02.2019

O Narnii w Jelczu-Laskowicach

Aleksandra Drzazga, pedagożka teatru z naszego zespołu, odwiedziła z Teatroteką Szkolną Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach. Na zaproszenie wicedyrektor szkoły, Izabeli Siedleckiej, odpowiedziało 26 nauczycieli! Ta liczna grupa uczestników wzięła udział w prezentacji Tetaroteki oraz w warsztatach wokół książki Lew, czarownica i stara szafa autorstwa C. S. Lewisa. 

Podczas warsztatów nie pracowalismy jednak nad całością lektury, lecz tylko nad jedną zaproponowaną uczestnikom sceną. Scena ta pozwoliła nam zająć się tematem wiary i niewiary w czyjeś słowa, ale jednocześnie skłoniła do namysłu, jak rozpoznać, kiedy ktoś mówi prawdę, a kiedy się z nią mija. Jakie sygnały z ciała, z mimiki podpowiadają nam, czy ktoś nie mówi prawdy? Sprawdzaliśmy to w specjalnie skonstruowanych przez uczestników maszynach do testowania prawdziwości słów, których elementami byli... oni sami.

Zatrzymaliśmy się także nad emocjami i myślami Łucji i Edmunda, bohaterów wybranej sceny. Parfrazując słowa bohaterów ksiązkowych, zastanawialiśmy się, która z tych postaci jest bliżssza i dlaczego.

W trakcie improwizacji taetralnej odnieślismy sytuacje z lektury do różnych sytuacji zaobserwowanych przez uczestników w życiu codziennym.

Podczas rundy podsumowującej zastanawialiśmy się nad sensem takiej pracy nad lekturą, nad koniecznością uruchamiania w uczniach twórczego myślenia i dawania im możliwości wychodzenia poza schemat ławki szkolnej.

12 września 2019 roku zainaugurowliśmy nowy sezon warsztatów "Zaproś Teatrotekę Szkolną!".

17.09.2019

Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie organizuje swój pierwszy program edukacyjny adresowany do nauczycieli.

17.09.2019

Znamy już pedagożki i pedagogów teatru, którzy wezmą udział w programie Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia. Poniżej przedstawiamy listę zakwalifikowanych osób.

25.06.2019

Partnerzy Teatroteki Szkolnej to program adresowany do teatrów instytucjonalnych, które chcą rozwijać współpracę z nauczycielami. Do udziału w nim zapraszamy pedagogów teatru, by podczas rocznych spotkań mogli wymieniać doświadczenia i refleksje...

29.05.2019

Nadchodzące wydarzenie Łódzki Port Opowieści to pilotażowa całodzienna ale też i nocna w sporej części akcja podwórkowa łódzkiego Stowarzyszenia Kamienica 56 we współpracy z Aleksandrą Rózgą i zaproszonymi przez nich Gośćmi (opowiadacze i muzycy).

Podczas NOCY sztuki i...

01.05.2019