Aktualności

27.02.2019

O Narnii w Jelczu-Laskowicach

Aleksandra Drzazga, pedagożka teatru z naszego zespołu, odwiedziła z Teatroteką Szkolną Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach. Na zaproszenie wicedyrektor szkoły, Izabeli Siedleckiej, odpowiedziało 26 nauczycieli! Ta liczna grupa uczestników wzięła udział w prezentacji Tetaroteki oraz w warsztatach wokół książki Lew, czarownica i stara szafa autorstwa C. S. Lewisa. 

Podczas warsztatów nie pracowalismy jednak nad całością lektury, lecz tylko nad jedną zaproponowaną uczestnikom sceną. Scena ta pozwoliła nam zająć się tematem wiary i niewiary w czyjeś słowa, ale jednocześnie skłoniła do namysłu, jak rozpoznać, kiedy ktoś mówi prawdę, a kiedy się z nią mija. Jakie sygnały z ciała, z mimiki podpowiadają nam, czy ktoś nie mówi prawdy? Sprawdzaliśmy to w specjalnie skonstruowanych przez uczestników maszynach do testowania prawdziwości słów, których elementami byli... oni sami.

Zatrzymaliśmy się także nad emocjami i myślami Łucji i Edmunda, bohaterów wybranej sceny. Parfrazując słowa bohaterów ksiązkowych, zastanawialiśmy się, która z tych postaci jest bliżssza i dlaczego.

W trakcie improwizacji taetralnej odnieślismy sytuacje z lektury do różnych sytuacji zaobserwowanych przez uczestników w życiu codziennym.

Podczas rundy podsumowującej zastanawialiśmy się nad sensem takiej pracy nad lekturą, nad koniecznością uruchamiania w uczniach twórczego myślenia i dawania im możliwości wychodzenia poza schemat ławki szkolnej.

Wrocławski Teatr Lalek od października jest w gronie Partnerów Teatroteki Szkolnej. Elżbieta Huculak z WTL opracowała projekt dla nauczycieli i animatorów. "Interakcja. Teatr - edukacja" to cykl warsztatów wspierajacych nauczycieli w tworzeniu i prowadzeniu...

05.03.2019

20 lutego odwiedziliśmy nietypowe dla nas miejsce - Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu w województwie małopolskim. Tam również na naszą prowadzącą, Aleksandrę Drzazgę, czekały nauczycielki, które chciały poszerzyc swoją wiedzę dotyczącą możliwosci wykorzystania pedagogiki teatru w szkole. 

27.02.2019

W połowie lutego odwiedziliśmy dwie instytucje w północno-zachodniej Polsce: Oddział Zamiejscowy Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Myśliborzu oraz Teatr Lalek PLECIUGA w Szczecinie. 

 

25.02.2019

W marcu nie ustajemy w podrózach. Odwiedzimy Łódź, Poznań i Przemyśl, ale na naszej trasie pojawią się też takie miejsca, jak Suchań, Dobrzany czy Żabnica.  

25.02.2019

Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie, czyli Partner Teatroteki Szkolnej, startuje z nowym projektem dla nauczycieli. "Rozmowy międzykulturowe. Jak uczyć tolerancji, akceptacji i empatii?" to próba refleksji i poszukiwanie sposobów rozmowy na tematy związane...

13.02.2019