Aktualności

27.02.2019

O Narnii w Jelczu-Laskowicach

Aleksandra Drzazga, pedagożka teatru z naszego zespołu, odwiedziła z Teatroteką Szkolną Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach. Na zaproszenie wicedyrektor szkoły, Izabeli Siedleckiej, odpowiedziało 26 nauczycieli! Ta liczna grupa uczestników wzięła udział w prezentacji Tetaroteki oraz w warsztatach wokół książki Lew, czarownica i stara szafa autorstwa C. S. Lewisa. 

Podczas warsztatów nie pracowalismy jednak nad całością lektury, lecz tylko nad jedną zaproponowaną uczestnikom sceną. Scena ta pozwoliła nam zająć się tematem wiary i niewiary w czyjeś słowa, ale jednocześnie skłoniła do namysłu, jak rozpoznać, kiedy ktoś mówi prawdę, a kiedy się z nią mija. Jakie sygnały z ciała, z mimiki podpowiadają nam, czy ktoś nie mówi prawdy? Sprawdzaliśmy to w specjalnie skonstruowanych przez uczestników maszynach do testowania prawdziwości słów, których elementami byli... oni sami.

Zatrzymaliśmy się także nad emocjami i myślami Łucji i Edmunda, bohaterów wybranej sceny. Parfrazując słowa bohaterów ksiązkowych, zastanawialiśmy się, która z tych postaci jest bliżssza i dlaczego.

W trakcie improwizacji taetralnej odnieślismy sytuacje z lektury do różnych sytuacji zaobserwowanych przez uczestników w życiu codziennym.

Podczas rundy podsumowującej zastanawialiśmy się nad sensem takiej pracy nad lekturą, nad koniecznością uruchamiania w uczniach twórczego myślenia i dawania im możliwości wychodzenia poza schemat ławki szkolnej.

W połowie kwietnia odwiedziliśmy cztery kolejne instytucje – tym razem były to ośrodki kultury – domy kultury i galeria sztuki.

30.04.2019

Marzec obfitował w wyjazdy Teatroteki Szkolnej.  Byliśmy w Łodzi, w Suchaniu i Dobrzanach w zachodniopomorskim, w Żabnicy w województwie śląśkim oraz w Poznaniu. Jeśli chcecie, żebyśmy przyjechali do Was, napiszcie na kontakt@teatrotekaszkolna.pl! Mamy jeszcze wolne terminy...

16.04.2019

Odwiedzamy szkoły, ale przyjeżdżamy z Teatroteką również na zaproszenie innych organizacji. Dziś relacja z naszej wizyty w Biłgoraju i w Grodzisku Mazowieckim.

16.04.2019

W dniach 24-25 marca odbyło się trzecie spotkanie Partnerek Teatroteki Szkolnej. Grupa edukatorek uczestniczących w programie przyglądała się własnym zasobom, które wykorzystuje w codziennych działaniach oraz pasji i satysfakcji, jaką poszczególne osoby odnajdują w swojej...

26.03.2019

Wrocławski Teatr Lalek od października jest w gronie Partnerów Teatroteki Szkolnej. Elżbieta Huculak z WTL opracowała projekt dla nauczycieli i animatorów. "Interakcja. Teatr - edukacja" to cykl warsztatów wspierajacych nauczycieli w tworzeniu i prowadzeniu...

05.03.2019