Konspekt zajęć

Namioty wakacyjnych marzeń – na zakończenie roku

lekcja
Wiek 10-13 lat
06.10.2017 autor: Dorota Ogrodzka

tagi

godzina wychowawcza, akcja szkolna, odpoczynek, wakacje

czas

45min

Scenariusz to zaproszenie do fantazjowania na temat wakacji, odpoczynku i snucia planów na otwierającą się wraz z końcem roku szkolnego przyszłość. Warsztat jest połączeniem działania teatralnego oraz zajęć rozwojowych, integracyjnych. Może wspomagać proces budowania zaufania w grupie, a także zachęcać uczestników do uważnego słuchania się nawzajem. Scenariusz wskazuje na wartość dzielenia się swoimi refleksjami, uczuciami, myślami z innymi osobami. Może być realizowany zarówno z uczniami starszych klas podstawówki (4-8), gimnazjum i szkoły ponadgimnazjlnej. Można go poprowadzić w dniach poprzedzających zakończenie roku szkolnego jako godzinę wychowawczą lub zorganizować oólnoszkolną akcję zapraszać do niego różne klasy.

cele zajęć

- zastanowienie nad formami spędzania wolnego czasu;

- rozwijanie wyobraźni uczniów;

- rozwijanie kreatywności i poczucia sprawczości uczestników przez tworzenie im okazji do organizowania sytuacji twórczych dla innych;

- rozwijanie kreatywności i poczucia sprawczości uczestników przez tworzenie im okazji do organizowania sytuacji twórczych dla innych;

- integrowanie grupy, wzmacnianie pozytywnych wzorców wzajemnego słuchania się, okazywania sobie uwagi i zainteresowania.

Metody pracy

wystawa, rozmowa , ćwiczenia plastyczne, ćwiczenia głosowe

Przygotowanie do zajęć

środki dydaktyczne

Namioty/koce. Kartki z instrukcjami zadań. Przybory do pisania. 

aranżacja przestrzeni

Duża pusta przestrzeń – sala gimnastyczna, korytarz szkolny lub podwórko.

zadanie dla ucznia

dodatkowy opis

przebieg zajęć

1

Przygotowanie

Poproś klasę o przyniesienie i rozbicie kilkunastu namiotów. Ewentualnie można je zastąpić domkami z krzeseł i koców lub stworzyć innego rodzaju kameralne przestrzenie – jednak namiot jest lepszy, bo przywodzi na myśl wyprawę. Podziel uczestników na trzyosobowe drużyny.

Wariant: jeśli masz dużo namiotów, uczniowie mogą działać pojedynczo.

W każdym namiocie umieść jedno zadanie performatywne pobudzające wyobraźnię. Mogą być to pytania lub zadania do wykonania związane z tematem wakacji. Rozpocznij akcję od przedstawienia reguł. W każdym namiocie uczestnicy spędzają maksymalnie trzy-cztery minuty, po sygnale (np. dźwięk dzwonka) muszą szybko zmienić namiot.

5 min
2

Eksploracja

Propozycje zadań:

 

1. Zamknij(cie) oczy. Pomyśl(cie) o dźwiękach, które kojarzą się Wam z wakacjami. Otwórz(cie) oczy. Jeśli jesteście w dwie lub trzy osoby to ustalcie, jakie to będą dźwięki. Włączcie dyktafon. Nagrajcie dźwięki. Wyłączcie dyktafon.

(Wyposażenie namiotu: dyktafon, lub telefon z opcją nagrywania)

 

2. Wypisz(cie) na kartce jak najwięcej zakończeń zdania. CHCIAŁ(A)BYM , żeby w wakacje….

(Wyposażenie namiotu: kartka z zapisanym początkiem zdania, markery)

 

3. Narysujcie mapy swoich ulubionych wakacyjnych miejsc. Jeśli jest Was więcej niż 1 osoba, pokażcie je sobie i opowiedzcie o nich

(Wyposażanie namiotu kartki, flamastry)

 

4. Połóżcie się w ulubionej pozycji, zrelaksujcie, zamknijcie oczy. Przez całą rundę myślcie o miejscu, do którego chcecie pojechać na wakacje, spróbujcie się tam przenieść, poczuć zapachy, usłyszeć dźwięki w tym miejscu, poczuć jego klimat, ciepło.

 

5. Z przygotowanych materiałów stwórzcie bagaż podręczny dowolnego, wymyślonego przez Was rodzaju.

Jeśli nie skończycie – zostawcie go do skończenia dla następnych osób. Jeśli znajdziecie niedokończoną konstrukcję – dokończcie ten element.

(Wyposażenie namiotu: szary papier, taśmy, materiały różnego typu, worki na śmieci, fragmenty drutów, stelaży od rożnych urządzeń, kartony)

 

6. Zastanów(cie) się, jakie miejsce najbardziej na świecie chcesz/ chcecie odwiedzić. Stwórzcie listę pytań, które chcielibyście zadać ludziom żyjącym w tym miejscu.

(Wyposażenie namiotu: kartki, pisaki)

 

7. Wyobraźcie sobie sytuację, co do której chcielibyście, by wydarzyła się w wakacje. Spróbujcie – każda osoba samodzielnie –naszkicować tę sytuację w dowolnej konwencji graficznej (abstrakcyjnie, realistycznie etc.)

(Wyposażenie namiotu: kartki, markery, ołówki)

 

8. Z zebranych w namiocie ubrań przygotujcie strój podróżnika. Ułóżcie instalację przedstawiająca ten sposób ubrania.

(Wyposażenie namiotu: ubrania)

 

9. Pomyślcie przez chwilę, czym dla Was jest prawdziwy odpoczynek. Każda osób niech zapisze jedno słowo-hasło (np. aktywność, spokój, rozluźnienie). Potem niech wręczy kartkę pozostałym osobom, które mają za zadanie zrobić koledze/koleżance masaż według tego słowa – bardziej relaksujący, delikatny lub aktywizujący.

(Wyposażenie namiotu: kartki, pisaki)

30 min
3

Podsumowanie

Po zakończonym zadaniu (każda osoba odwiedza co najmniej 5-6 namiotów) wydobądźcie wszystkie rzeczy z namiotów i zdecydujcie, jak można by z nich stworzyć wystawę (np. nagrane dźwięki przegrać na mp3, podłączyć do słuchawek i umieścić do odsłuchiwania; artefakty i zapisane rzeczy: jak je umieścić na wystawie). Spróbujcie stworzyć z tego ekspozycję dla innych osób w szkole. Możecie ją połączyć z powtórzeniem w jakiejś formie doświadczenia z namiotami – lub zaprojektować dla innej klasy własne zadania w namiotach.

Porozmawiaj z uczniami o namiotowym ćwiczeniu – co było dla Was najciekawsze? Czy chcielibyście przygotować dla innych klas taką grę? Jakie inne zadania przychodzą Wam do głowy?

10 min