Teatralny Dzień Mamy
Agnieszka Szymańska

Teatralny Dzień Mamy

Czy świętowanie Dnia Mamy zawsze musi polegać na recytacji wierszy i śpiewaniu piosenek? Być może większą radością i prezentem byłby wspólnie spędzony czas? W naszej propozycji podczas szkolnej uroczystości dzieci i opiekunowie mają okazję spotkać się w serii teatralnych zabaw, które pozwolą im lepiej się poznać. Nauczyciel staje się animatorem, uruchamiającym działania przeznaczone do wykonania w rodzinnych duetach.

  • Informacje o konspekcie

    Grupa wiekowa Wiek 4-6 lat
  • Rodzaj zajęć przygotowanie wydarzenia szkolnego / klasowego
  • Miejsce sala lekcyjna
  • Czas 60 minut
  • Cel zajęć
    • rozwijanie umiejętności związanych z budowaniem więzi;
    • kształtowanie umiejętności wyrażania emocji;
    • pogłębienie wzajemnych relacji;
    • rozwijanie wyobraźni;
    • integracja i współpraca w grupie.
  • Metody pracy rozmowa , pokaz, ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia plastyczne

Przygotowanie do zajęć

Aranżacja przestrzeni

Sala z dużą pustą przestrzenią.

Środki dydaktyczne

Kartki A4, krepina, bibuła, taśma malarska, szary papier, kartonowe pudełka, flamastry, kredki, skrawki materiałów, wstążki i tasiemki, sznurek.

Przebieg zajęć

1. Rozgrzewka 10 min.

Zaproś uczestników do tego by stanęli w kole, w bliskim kontakcie dziecka i opiekuna. Zaznacz, że każde podane przez Ciebie zadanie adresowane jest do wykonania w rodzinnym duecie:

- zróbcie sobie nawzajem (najpierw duzi małym a potem mali dużym) masaż ciała, zaczynając od głowy, poprzez plecy, ręce, nogi. Sprawdźcie, jaki rodzaj dotyku sprawia przyjemność, jest relaksujący (masowanie, głaskanie, oklepywanie). Bądźcie czujni i wrażliwi na reakcję osoby masowanej.

- stańcie naprzeciwko siebie. Jedna osoba staje się lustrem dla drugiej – precyzyjnie odbija jej gesty, mimikę twarzy, ruch. Po chwili następuje zmiana ról.

- niech wszyscy dorośli zamkną oczy i bez podglądania przez minutę starają się jak najbardziej precyzyjnie opisać wygląd swojego dziecka. Po usłyszeniu opisu następuje zamiana ról w parach.

- ustalcie w duetach Wasz ulubiony wspólnie spędzony dzień. Krótko opowiedzcie sobie nawzajem zdarzenia tego dnia ilustrując historię dźwiękami, które można wydobyć za pomocą własnych ciał.

- w rodzinnym duecie ustalcie wspólny znak/gest którym przywitacie się z pozostałymi rodzinami. Następnie poznajcie się i przywitajcie z innymi uczestnikami dzisiejszego święta.

2. Lubię z Tobą... 10 min.

Przygotuj dla każdej z rodzin kartę z poniższymi frazami. Zapowiedz, że zadanie polega na dokończeniu przez dzieci zdań w odniesieniu do relacji z mamą: rodzic odczytuje początek zdania, a dziecko kończy wypowiedź zgodnie z tym, co myśli i czuje. Następnie zaproś dzieci do tego, by zastąpiły swoje odpowiedzi gestami i dźwiękami, które pozwolą im wyrazić do, co wcześniej powiedzieli za pomocą słów.  Możesz zasugerować rodzicom, by dla ułatwienia drugiej części zadania, zapisywali odpowiedzi dzieci.

  • W mojej mamie najbardziej lubię……
  • Moja mama jest dla mnie……
  • Marzę by z mamą …..
  • Lubię z mamą…..
  • Zawsze mogę z mamą……

Uzupełnione karty duety mogą zabrać do domu.

3. Nasza przestrzeń świętowania 20 min.

Poproś rodziny, by wybrały sobie w sali miejsce, w którym zbudują dla siebie przestrzeń do świętowania, która będzie odpowiadała potrzebom i marzeniom mam. Zachęć dzieci, by dowiedziały się jak najwięcej o tym, co sprawiłoby ich mamie przyjemność – niech zrobią krótki wywiad z mamą: jak sobie wyobraża wymarzone świętowanie? Jaki powinien panować nastrój? Jakie dźwięki powinny się tam pojawić? Jakie kolory, materiały, kształty?

Daj do dyspozycji zespołów zestaw materiałów do wykorzystania: skrawki materiałów, wstążki i tasiemki, sznurek, krepinę, szary papier, taśmę malarską, kartonowe pudełka, farby i flamastry. Niech zespoły wykorzystają je do tego, by stworzyć wymarzone miejsce do świętowania dla wszystkich mam.

4. Działaj! – czyli świętujmy razem 20 min.

Kiedy wszystkie miejsca będą już gotowe, poproś duety, by przygotowały krótką prezentację, w której pokażą, w jaki sposób chciałyby w stworzonym przez siebie miejscu świętować wspólnie Dzień Mamy. Co wspólnie robimy kiedy świętujemy? Co jest ważne w rodzinnym świętowaniu? Ze swoich pomysłów wybierzcie takie, które zaprezentujecie innym grupom.

Na zakończenie zorganizuj zwiedzanie przygotowanych przestrzeni i zobaczcie wspólnie akcje przygotowane przez rodzinne duety.

O autorach

Agnieszka Szymańska

Trenerka, tutorka, koordynatorka w programach rozwojowych Fundacji Szkoła Liderów. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury Szkoły Głównej Handlowej, Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego. Stypendystka Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku. Autorka projektów społecznych i materiałów edukacyjnych dla animatorów kultury, pedagogów teatru, nauczycieli i młodzieży. Od ponad 10 lat związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatrem 21.  Prowadzi szkolenia i warsztaty z obszaru budowania zespołów, projektowania działań społecznych i edukacyjnych oraz komunikacji. Certyfikowana nauczycielka jogi.

Agnieszka Szymańska

Podobne konspekty