Aktualności

19.09.2017

Relacja Karoliny Oleksiejuk z realizacji projektu liderskiego "Terra Felix"

W swoim projekcie liderskim Karolina Oleksiejuk - polonistka z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie - zaprosiła młodzież do namysłu nad patiotyzmem. Poniżej zamieszczamy jej relację z przeprowadzonych działań.

Założyłam sobie, że wykorzystam metody pedagogiki teatru do rozmowy z młodzieżą na temat ich postrzegania ojczyzny i patriotyzmu. Dlaczego taki temat? Ponieważ od dłuższego czasu obserwuję niepokojący fakt, iż coraz więcej młodych ludzi głośno deklaruje postawy nacjonalistyczne lub ksenofobiczne, rozumiejąc je jako wyraz swojej miłości do ojczyzny. Chciałam zbadać, na ile są to deklaracje świadome i jak młodzież postrzega i przeżywa swoją polskość.

Zaczęłam od zaproszenia do szkoły Grupy Banina z mocnym i dość kontrowersyjnym spektaklem „Kolorowa, czyli biało – czerwona”. Spektakl, a zwłaszcza następujące po nim warsztaty, dotykały kwestii źle pojmowanego patriotyzmu, radykalizmu i manipulacji. Wizycie artystów – trwającej trzy dni – towarzyszyły silne emocje i żywe dyskusje.

Spektakl Grupy Banina stworzył grunt dla zajęć, które przeprowadziłam w dwóch klasach. Wykorzystując techniki znane z warsztatów pedagogiki teatru, odpowiadaliśmy na pytania: czy jestem patriotą? Co mnie w polskim patriotyzmie denerwuje, a co napawa dumą? Obserwacje z zajęć mocno mnie zdziwiły, gdyż nie potwierdziły moich wstępnych obaw. Okazało się, że w znakomitej większości młodzi ludzie czują się patriotami, ale bez skłonności do sakralizowania narodu i odrzucania wszystkiego co polskie nie jest. Spodobało mi się to, z jak wielu spraw w Polsce są dumni, ale też, jak krytycznie potrafią się z tą polskością rozliczać.

Kolejnym etapem była praca nad etiudą teatralną. Z założenia miała ona opierać się na tym, co wypracowała młodzież podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów. Najpierw sama spisałam wypowiedzi uczniów i nakreśliłam ramy widowiska, a następnie „dałam to w ręce” uczniów, którzy nadali etiudzie ostateczny kształt. Próby trwały dwa miesiące. Etiudę zatytułowaliśmy „Terra felix”, czyli „ziemia szczęśliwa”.

Etiudę zagraliśmy cztery razy. Trzy razy w szkole i raz w kościele. Wydaje mi się, że odbiorców zaciekawiła ta typowo młodzieżowa perspektywa mówienia o Polsce, nawet jeśli miejscami było ona nieco obrazoburcza – piętnowała „patriotyzm na pokaz”, zamykanie się na innych, niechęć Polaka do Polaka, nasze „cebulactwo”.

Po jednym ze spektakli podeszła do mnie uczennica i powiedziała – „Dziękuję Pani za ten spektakl, to było coś, co od dawna chciałam usłyszeć, w tym byłam cała ja i moje myślenie o Polsce”. Jednym słowem – BYŁO WARTO.

 

Karolina Oleksiejuk

Napisz, co myślisz o naszym portalu!

Wypełnij krótką ankietę online
Zależy nam na Twojej opinii o Teatrotece Szkolnej. Chcemy się dowiedzieć, kto korzysta z naszych zasobów oraz co i jak moglibyśmy poprawić, żeby portal mógł lepiej odpowiadać na Twoje potrzeby. Dlatego prosimy o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety. Będziemy wdzięczni za wszystkie uwagi i sugestie dotyczące portalu.

16.01.2018

Do Gdańska przyjechaliśmy 12 stycznia na zaproszenie Oliwskiego Ratusza Kultury. Liczni przybyli nauczyciele pracowali w dwóch grupach: w jednej analizowali teatralnie bohaterów na podstawie konspektu „Teatralna charakterystyka bohatera” Agnieszki Szymańskiej i...

16.01.2018

W Kołobrzegu odwiedziliśmy nauczycieli ze Szkoły Podstawowej numer 8. Pracowaliśmy wokół mitu o Prometeuszu. W  małych grupach przypominaliśmy sobie losy tego bohatera prezentując poszczególne kluczowe sytuację i bohaterów.

16.01.2018

Coraz częściej trafiamy do szkół! W końcówce zeszłego roku odwiedziliśmy dwie podstawówki i liceum. A szykują się kolejne wyjazdy!

16.01.2018

W końcówce ubiegłego roku mieliśmy przyjemność gościć w dwóch placówkach Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach i w Ciechanowie. Poniżej krótka relacja z obu tych wizyt.

16.01.2018