Aktualności

04.07.2017

Relacja Małgorzaty Stecz z realizacji projektu liderskiego "Rozwiń skrzydła"

Liderka Teatroteki Szkolnej Małgorzata Stecz, która pracuje w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Słupsku, zaprosiła do projektu również cztery inne szkoły. 7 czerwca 2017 r. uczniowie ze wszystkich placówek spotkali się na finale. Przedstawiamy relację Gosi dotyczącą przygotowań, które prowadziła ze swoją grupą.

W ramach projektu „Rozwiń skrzydła" postanowiliśmy nie tylko spotkać się podczas rywalizacji konkursowej, ale przede wszystkim na dobrej zabawie. Dlatego – jeszcze na długo przed finałowym spotkaniem drużyn z pięciu szkół – w każdej z nich odbywał się cykl warsztatów świetlicowych. Prowadzący przygotowywali wraz uczniami scenki o ptasiej tematyce. 

Jak wyglądają takie warsztaty? W naszej świetlicy swoje własne działania dzieliłam na trzy części: zabawy z oddechem i ruchem (rozgrzewka), część tematyczną i plastyczną. Bardzo solidnie przygotowywaliśmy się do spotkań – zanim odwiedzili nas goście – Kamila Bilińska z Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku i Maciej Gierłowski z Państwowego Teatru Lalki Tęcza –tworzyliśmy lalki, instrumenty muzyczne i poznawaliśmy metody animacji. Tak przygotowani mogliśmy rozpocząć pracę nad naszym przedstawieniem. 

Założyliśmy, że baśnie będą dla nas tylko luźną inspiracją, bo nasze przedstawienie napiszemy sami. Spotykaliśmy po lekcjach, jeśli pogoda pozwalała, to w plenerze i tworzyliśmy scenariusz do naszego „Nielota". Nie obyło się bez sporów i kompromisów, ale w końcu cel został osiągnięty – nasz Nielot nabrał wiatru w skrzydła i został spisany. Teraz czekała nas druga poważna wspólna decyzja: jaką formę przyjmie nasze przedstawienie. W końcu uznaliśmy, że nie pozwolimy lalkom czy cieniom odbierać nam naszych ról i ruszył proces prób – trudny, bo grypy i inne choroby dopadały nasz skład. Na szczęście mieliśmy wsparcie w rodzicach, którzy ćwiczyli z chorymi, dzięki czemu premiera wypadła koncertowo.

 

Małgorzata Stecz

W swoim projekcie liderskim Karolina Oleksiejuk - polonistka z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie - zaprosiła młodzież do namysłu nad patiotyzmem. Poniżej zamieszczamy jej relację z przeprowadzonych działań.

19.09.2017

Zaczynamy nowy rok szkolny i wraz z nim Teatroteka Szkolna rusza do kolejnych miejscowości, aby spotkać nauczycieli i pedagogów przedszkolnych, którzy chcieliby wykorzystać pedagogikę teatru w swojej pracy. We wrześniu odwiedzimy cztery miejscowości, w których nas jeszcze nie było!

29.08.2017

Zaczynamy nabór na nowy rok szkolny 2017/2018!

Tegoroczna edycja Liderów Teatroteki Szkolnej jest skierowana do nauczycieli, którzy chcieliby pracować teatralnie z grupą amatorów - uczniów, nauczycieli, rodziców lub grupą mieszaną. Program składa się z procesu tutoringu...

07.07.2017

Tuż przed końcem roku szkolnego - 20 czerwca odbył się finał projektu Marty Fulczyk, Liderki Teatroteki Szkolnej pracującej w Publicznym Przedszkolu nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu. Zamieszczamy relację Marty z warsztatów, które przeprowadziła z rodziacami, by przygotować wspólnie z nimi pokaz dla...

20.06.2017

22 maja 2017 roku odwiedziliśmy Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Bydgoszczy. Naszym głównym materiałem do pracy warsztatowej były tym razem dźwięki.

31.05.2017