Aktualności

04.07.2017

Relacja Małgorzaty Stecz z realizacji projektu liderskiego "Rozwiń skrzydła"

Liderka Teatroteki Szkolnej Małgorzata Stecz, która pracuje w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Słupsku, zaprosiła do projektu również cztery inne szkoły. 7 czerwca 2017 r. uczniowie ze wszystkich placówek spotkali się na finale. Przedstawiamy relację Gosi dotyczącą przygotowań, które prowadziła ze swoją grupą.

W ramach projektu „Rozwiń skrzydła" postanowiliśmy nie tylko spotkać się podczas rywalizacji konkursowej, ale przede wszystkim na dobrej zabawie. Dlatego – jeszcze na długo przed finałowym spotkaniem drużyn z pięciu szkół – w każdej z nich odbywał się cykl warsztatów świetlicowych. Prowadzący przygotowywali wraz uczniami scenki o ptasiej tematyce. 

Jak wyglądają takie warsztaty? W naszej świetlicy swoje własne działania dzieliłam na trzy części: zabawy z oddechem i ruchem (rozgrzewka), część tematyczną i plastyczną. Bardzo solidnie przygotowywaliśmy się do spotkań – zanim odwiedzili nas goście – Kamila Bilińska z Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku i Maciej Gierłowski z Państwowego Teatru Lalki Tęcza –tworzyliśmy lalki, instrumenty muzyczne i poznawaliśmy metody animacji. Tak przygotowani mogliśmy rozpocząć pracę nad naszym przedstawieniem. 

Założyliśmy, że baśnie będą dla nas tylko luźną inspiracją, bo nasze przedstawienie napiszemy sami. Spotykaliśmy po lekcjach, jeśli pogoda pozwalała, to w plenerze i tworzyliśmy scenariusz do naszego „Nielota". Nie obyło się bez sporów i kompromisów, ale w końcu cel został osiągnięty – nasz Nielot nabrał wiatru w skrzydła i został spisany. Teraz czekała nas druga poważna wspólna decyzja: jaką formę przyjmie nasze przedstawienie. W końcu uznaliśmy, że nie pozwolimy lalkom czy cieniom odbierać nam naszych ról i ruszył proces prób – trudny, bo grypy i inne choroby dopadały nasz skład. Na szczęście mieliśmy wsparcie w rodzicach, którzy ćwiczyli z chorymi, dzięki czemu premiera wypadła koncertowo.

 

Małgorzata Stecz

Znamy już pedagogów teatru, którzy wezmą udział w programie Partnerzy Teatroteki Szkolnej. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia. Poniżej przedstawiamy listę zakwalifikowanych osób.

 

21.05.2018

fot. Kornelia Sowa, Festiwal Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych, I LO im. Konarskiego w Rzeszowie

W kwietniu dojechaliśmy do Szkoły Podstawowej w Czekanowie w województwie śląskim. Byliśmy też na festiwalach - Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcącego im. Konarskiego w Rzeszowie oraz na Festiwalu PESTKA w...

28.04.2018

Partnerzy Teatroteki Szkolnej to program dla pedagogów teatru pracujących w teatrach instytucjonalnych, którzy chcą rozwijać lub podjąć współpracę z nauczycielami. Chcemy stworzyć dla tej grupy przestrzeń do spotkań, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim refleksji w tematach związanych z prowadzeniem działań edukacyjnych adresowanych do szkół.

20.04.2018

27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, mieliśmy przyjemność spotkania z nauczycielami w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Głogówku. Uczestnicy zapoznali się z naszym portalem, a następnie podzielili się na dwie grupy warsztatowe. 

17.04.2018

14 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Rembertowie i 20 marca w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim pracowaliśmy z dwiema grupami nauczycieli wokół podobnego tematu - jak teatr może być pomocny w pracy nad bohaterami lektu szkolnych?

25.03.2018