Aktualności

04.07.2017

Relacja Małgorzaty Stecz z realizacji projektu liderskiego "Rozwiń skrzydła"

Liderka Teatroteki Szkolnej Małgorzata Stecz, która pracuje w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Słupsku, zaprosiła do projektu również cztery inne szkoły. 7 czerwca 2017 r. uczniowie ze wszystkich placówek spotkali się na finale. Przedstawiamy relację Gosi dotyczącą przygotowań, które prowadziła ze swoją grupą.

W ramach projektu „Rozwiń skrzydła" postanowiliśmy nie tylko spotkać się podczas rywalizacji konkursowej, ale przede wszystkim na dobrej zabawie. Dlatego – jeszcze na długo przed finałowym spotkaniem drużyn z pięciu szkół – w każdej z nich odbywał się cykl warsztatów świetlicowych. Prowadzący przygotowywali wraz uczniami scenki o ptasiej tematyce. 

Jak wyglądają takie warsztaty? W naszej świetlicy swoje własne działania dzieliłam na trzy części: zabawy z oddechem i ruchem (rozgrzewka), część tematyczną i plastyczną. Bardzo solidnie przygotowywaliśmy się do spotkań – zanim odwiedzili nas goście – Kamila Bilińska z Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku i Maciej Gierłowski z Państwowego Teatru Lalki Tęcza –tworzyliśmy lalki, instrumenty muzyczne i poznawaliśmy metody animacji. Tak przygotowani mogliśmy rozpocząć pracę nad naszym przedstawieniem. 

Założyliśmy, że baśnie będą dla nas tylko luźną inspiracją, bo nasze przedstawienie napiszemy sami. Spotykaliśmy po lekcjach, jeśli pogoda pozwalała, to w plenerze i tworzyliśmy scenariusz do naszego „Nielota". Nie obyło się bez sporów i kompromisów, ale w końcu cel został osiągnięty – nasz Nielot nabrał wiatru w skrzydła i został spisany. Teraz czekała nas druga poważna wspólna decyzja: jaką formę przyjmie nasze przedstawienie. W końcu uznaliśmy, że nie pozwolimy lalkom czy cieniom odbierać nam naszych ról i ruszył proces prób – trudny, bo grypy i inne choroby dopadały nasz skład. Na szczęście mieliśmy wsparcie w rodzicach, którzy ćwiczyli z chorymi, dzięki czemu premiera wypadła koncertowo.

 

Małgorzata Stecz

Napisz, co myślisz o naszym portalu!

Wypełnij krótką ankietę online
Zależy nam na Twojej opinii o Teatrotece Szkolnej. Chcemy się dowiedzieć, kto korzysta z naszych zasobów oraz co i jak moglibyśmy poprawić, żeby portal mógł lepiej odpowiadać na Twoje potrzeby. Dlatego prosimy o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety. Będziemy wdzięczni za wszystkie uwagi i sugestie dotyczące portalu.

16.01.2018

Do Gdańska przyjechaliśmy 12 stycznia na zaproszenie Oliwskiego Ratusza Kultury. Liczni przybyli nauczyciele pracowali w dwóch grupach: w jednej analizowali teatralnie bohaterów na podstawie konspektu „Teatralna charakterystyka bohatera” Agnieszki Szymańskiej i...

16.01.2018

W Kołobrzegu odwiedziliśmy nauczycieli ze Szkoły Podstawowej numer 8. Pracowaliśmy wokół mitu o Prometeuszu. W  małych grupach przypominaliśmy sobie losy tego bohatera prezentując poszczególne kluczowe sytuację i bohaterów.

16.01.2018

Coraz częściej trafiamy do szkół! W końcówce zeszłego roku odwiedziliśmy dwie podstawówki i liceum. A szykują się kolejne wyjazdy!

16.01.2018

W końcówce ubiegłego roku mieliśmy przyjemność gościć w dwóch placówkach Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach i w Ciechanowie. Poniżej krótka relacja z obu tych wizyt.

16.01.2018