Aktualności

20.06.2017

Relacja Marty Fulczyk z realizacji projektu liderskiego "Złodzieje zabawek"

Tuż przed końcem roku szkolnego - 20 czerwca odbył się finał projektu Marty Fulczyk, Liderki Teatroteki Szkolnej pracującej w Publicznym Przedszkolu nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu. Zamieszczamy relację Marty z warsztatów, które przeprowadziła z rodziacami, by przygotować wspólnie z nimi pokaz dla dzieci.

W ramach mojego projektu  pt. „Złodzieje zabawek: odbyły się już trzy warsztaty z rodzicami. Podczas pierwszego cofnęliśmy się myślami do czasów naszego dzieciństwa, na nasze podwórka. Rozmawialiśmy o swoich wspomnieniach, rysowaliśmy nasze ulubione zabawy, stworzyliśmy też obraz "Moje podwórko". Odgrzebywaliśmy w pamięci wyliczanki, podwórkowe rymowanki, hasła oraz ich znaczenie. Zapowiedziałam też rodzicom, że w naszej pracy nad przedstawieniem, nie będzie gotowego scenariusza, opracujemy go sami, mierząc się wspólnie podczas kolejnych warsztatów z następującym problemem: ktoś ukradł dzieciom zabawki – co się czuje w takiej sytuacji i jak można sobie w niej poradzić?

Mimo wyczuwalnej niepewności (jak to? nie ma rozdawania ról, nie ma scenariusza?) rodzice pojawili się na drugim warsztacie. Przygotowani: przynieśli przedmiot nie-zabawkę, którą parę lat temu ;) lubili się bawić. Pojawił się sznurek, kubek, garnki, drewniane łyżki, kamienie, nóż i wspaniała guma "majtkowa". Próbowaliśmy animować przedmioty, nadawać im nowe znaczenie. Zaczęły powstawać pojedyncze sceny: ułożyliśmy układ ruchowo-taneczny do rymowanki "Siała baba mak", graliśmy w "Myszka Miki gra w guziki", bawiliśmy się w "Cztery kąty i pies piąty". Działania grupy skupiły się także wokół liny, która, jak odkryli rodzice, ma wiele zastosowań w zabawie.

"Emocje i tekst" to temat naszego trzeciego warsztatu. Na tym warsztacie rodzice zdecydowanie wykazali się dużym dystansem do siebie, zaangażowaniem we wspólną pracę. Przekroczyliśmy pewną granicę: od teraz jestem przekonana, że to nasz wspólny wytwór, że nie ogranicza nas tekst czy umiejętności.  20 czerwca wychodzimy na scenę, by pokazać dzieciom, że zniknięcie zabawek może być inspiracją do wejścia we wspaniały świat Małych Twórców i Odkrywców.

 

Marta Fulczyk

 

Więcej informacji o projekcie na stronie przedszkola: 

http://przedszkole21.bigredmouse.pl/news/650

http://przedszkole21.bigredmouse.pl/news/635

Napisz, co myślisz o naszym portalu!

Wypełnij krótką ankietę online
Zależy nam na Twojej opinii o Teatrotece Szkolnej. Chcemy się dowiedzieć, kto korzysta z naszych zasobów oraz co i jak moglibyśmy poprawić, żeby portal mógł lepiej odpowiadać na Twoje potrzeby. Dlatego prosimy o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety. Będziemy wdzięczni za wszystkie uwagi i sugestie dotyczące portalu.

01.03.2018

Nasz zespół nie przestraszył się lutowych temperatur i ruszył do czterech kolejnych szkół. Na zaproszenie grona pedagogicznego odwiedziliśmy Publiczną Szkołę Podstawową w Wolanowie (mazowieckie), Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi...

28.02.2018

Barbara Homętowska z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie pisze o działaniach, które są pokłosiem jej udziału w II edycji Liderów Teatroteki Szkolnej.

28.02.2018

Do Gdańska przyjechaliśmy 12 stycznia na zaproszenie Oliwskiego Ratusza Kultury. Liczni przybyli nauczyciele pracowali w dwóch grupach: w jednej analizowali teatralnie bohaterów na podstawie konspektu „Teatralna charakterystyka bohatera” Agnieszki Szymańskiej i...

16.01.2018

W Kołobrzegu odwiedziliśmy nauczycieli ze Szkoły Podstawowej numer 8. Pracowaliśmy wokół mitu o Prometeuszu. W  małych grupach przypominaliśmy sobie losy tego bohatera prezentując poszczególne kluczowe sytuację i bohaterów.

16.01.2018